Pěstujeme bonsaje

Tagy:  bonsaj, pěstování bonsají, venkovní rostliny, interiérové rostliny, pokojové rostliny

Sponzorované odkazy:

Pěstujeme bonsaje

Bonsaje jsou miniaturní stromky pěstované v miskách, původně pocházející z Číny, později pronikly do Japonska. V asijských zemích bývají bonsaje hojně pěstované a starostlivě opečovávané. Pěstitelé se o ně zajímají pro jejich netradiční vzhled a mnoho z nás v nich vidí cosi pohádkového a dokonalého.

Základní kritéria

Bonsaje musí splňovat několik kritérií. Bonsaj se musí vzhledem shodovat se stromem stejného druhu, který ve své běžné velikosti roste v přírodě. Další podmínky jsou jasné linie větví a i skrze listy viditelná kostra stromu. Bonsaje mají obvykle silný kmen a celá rostlina stylově ladí k misce, ve které roste.

Druhy bonsají

Bonsaje se dělí různě podle mnoha kritérií. Bonsají existuje celá řada a žádné dva nejsou stejné. Jsou unikátním uměleckým dílem. Bonsaje můžeme rozdělit dle výšky do pěti různých výškových skupin, přičemž největší bonsaje dosahují necelého metru. Na dvě velké skupiny dělíme bonsaje podle toho, pěstujeme-li je v domácích, či venkovních podmínkách. Venku pěstujeme především miniatury smrků, javorů či borovic. Do teplého domácího prostředí je na druhou stranu nutné pořídit bonsaje dovezené z ciziny. Podle vzhledu (formy) dělíme bonsaje do mnoha skupin, které jsou pojmenované japonskými názvy. Uvést můžeme například Chokkan, Han-Kengai, Sankan či Shakan.

Venkovní bonsaj, autor: ellievanhoutteVenkovní bonsaj, autor: ellievanhoutte

Péče o bonsaje

Většina druhů bonsají pochází z tropického či subtropického pásma. V našem prostředí se jim tedy obecně moc nedaří a je proto nutné se o ně dobře starat a přizpůsobit jim stanoviště. Různé bonsaje vyžadují různé podmínky, co se týče slunečního světla, sou na tom všechny bonsaje podobně. Měli-by být umístěné v těsné blízkosti okna tak, aby na ně dopadalo co nejvíce slunečních paprsků. V zimním období, kdy je den kratší, je dobré rostlinám přisvítit halogenovou žárovkou. Bonsaj potřebuje vlhkost, kterou zajistíme speciálním zvlhčovačem vzduchu či pravidelným rosením. Rostlinu zaléváme dle potřeby tak, aby zemina byla neustále vlhká.

Aby se bonsaj pěkně větvila a formovala se do požadované podoby, je nutné ji pravidelně seřezávat, a to na jaře či v létě. Pro správné přesné postupy je dobré kontaktovat odborníky, či se poradit se zkušenými pěstiteli.

Radost z bonsají

Bonsaje jsou nejen neuvěřitelnou pěstitelskou pýchou, ale také nádherným bytovým doplňkem, který na sebe nepřestane strhovat pozornost. Slaďte misku bonsaje s barvou interiéru pokoje a inspirujte se japonským designem nábytku.

Kvetoucí skvost, autor: Shiny ThingsKvetoucí skvost, autor: Shiny Things

Článek Pěstujeme bonsaje byl publikován 2. ledna 2010 v 00.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Šárka Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...