Pořizujeme si bazén

Tagy:  bazén, zahradní bazén, venkovní bazén, koupě bazénu, plastový bazén

Sponzorované odkazy:

Pořizujeme si bazén

Bazén se čím dál tím více stává samozřejmým prvkem moderní zahrady, jehož prostory nám nabízejí příjemné osvěžení, odpočinek a relaxaci.

Velikost bazénu

Na tuzemském trhu můžeme vybírat z nepřeberného množství nejrůznějších velikostí a tvarů, poptávka je však ovlivněna finančními a především prostorovými možnostmi. Velikost bazénu by též měla být přizpůsobena účelu a četnosti využívání. Do menších zahrad postačí bazény o velikosti 6×3 metrů s hloubkou 1,2 metrů. Do kategorie střední velikosti patří bazény disponující rozměry 8×4 metrů, s hloubkou 1,5 metrů. K velmi prostorným, rodinným bazénům patří ty, jejichž délka přesahuje hodnotu 10 metrů a šířka se pohybuje mezi 4 – 7 metry.

Umístění bazénu

Bazén bychom měli umístit do míst, do kterých během dne nejčastěji dopadá slunce. Volný prostor v blízkosti bazénu je ideálním místem pro umístění zahradního nábytku, čímž přispějeme k nadstandardní relaxaci a odpočinku.

Typy bazénů

K největším výhodám polypropylenového (plastového) bazénu patří velmi snadná tvarovatelnost, tudíž je možné vyrobit bazény nejrůznějších i atypických tvarů. Jelikož součástí bazénu nejsou žádné kovové části nedochází k nežádoucímu rezavění. Materiál je mrazuvzdorný, s výbornými tepelně-izolačními vlastnostmi a je zdravotně nezávadný.

Levnější alternativou jsou bazény vyrobené ze speciální fólie, jenž jsou nabízeny v různých velikostí, tvarech, hloubek i provedení. K nevýhodám patří stavební i časová náročnost, nižší životnost a časté mechanické poškození fólie.

Vnitřní prostor betonových bazénů je tvořen betonovým základem nebo speciálními termoizolačními tvarovkami, které můžeme obložit keramickým obkladem, velmi oblíbenou bazénovou mozaikou nebo PVC fólií. K výhodám fóliové výplně patří přítomnost geotextilie, která umožňuje volbu libovolného tvaru bazénu, jeho hloubku, sklon dna a tvar schůdků.

Péče a údržba

Správnou a pravidelnou péčí o bazén přispíváme k prodloužení jeho životnosti. Zhruba dvakrát týdně bychom měli kontrolovat hodnotu pH a alespoň jednou týdně vyčistit bazén speciálním vysavačem, díky čemuž se zbavíme veškerých i neviditelných nečistot, kterými jsou řasy, bakterie a viry. K čistícímu vybavení patří hladinové síťky, pískové nebo kartušové filtrace, bazénová plachta, která chrání kvalitu bazénu, snižuje ztrátu a teplotu vody a zamezuje nepříznivému vnikání mechanických nečistot.

Článek Pořizujeme si bazén byl publikován 22. dubna 2009 v 15.00 v rubrice Zahrada. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...