Rolety ochrání přes sluncem i před zloději

Tagy:  rolety, okna, podomítkové rolety, předokenní rolety, nadokenní rolety, zabezpečení oken

Rolety ochrání přes sluncem i před zloději

Okna jsou velmi důležitou součástí každého pokoje. Okno samo o sobě však neplní svoji funkci dokonale. Je třeba ho vhodně doplnit, a to třeba roletou.

Vnitřní i venkovní rolety

Rolety se na trhu nabízejí v nepřeberném množství variací. Obecně je dobré je dělit na rolety vnitřní, interiérové, a venkovní, exteriérové. Oba typy mají svá specifika.

Vnitřní rolety skvěle zvládnou splnit roli dekorace a zároveň potřebně uchránit místnost před sluncem. Venkovní rolety naproti tomu plní především svůj základní účel, chrání před sluncem, zraky sousedů a navíc i před nevítanými hosty.

Rolety a roletky

Roleta může plnit řadu funkcí. Lehká roletka z průsvitnějších, tenčích materiálů má obvykle čistě dekorativní funkci. Naopak roleta ze silnějších materiálů dokáže okno nejen ozdobit, ale také splnit svůj nejzásadnější účel – v případě potřeby místnost zastínit či zcela zatemnit.

Látkové rolety

Nejrozšířenějším materiálem pro výrobu rolet je textilie. Roleta pak může mít tisíce různých dezénů a vždy ji lze vybrat přesně na míru. Pro jednodušší manipulaci bývá doplněna řetízkem, který může mít designově zajímavý závěs. Takto prakticky řešené jsou například rolety Calypso, které jsou dodávány nejen v tradičních barevných provedeních, ale také v originálnějších vzorovaných variacích vhodných do moderních interiérů či dětských království.

Pestře vzorovaná roleta Calypso do dětského pokoje, autor: CLIMAXPestře vzorovaná roleta Calypso do dětského pokoje, autor: CLIMAX

Venkovní rolety

Venkovní rolety jsou velmi praktickou záležitostí. Nejlépe chrání před světlem, hlukem a také před zloději. Díky těmto vlastnostem jsou užitečné obyvatelům městských bytů a domů, jelikož zajistí dostatek soukromí a také klidné prostředí pro odpočinek. Mnozí velmi ocení její pomoc při tepelném odizolování bytu či domu.

Přestože se to někdy nezdá, může vnější roleta skvěle dotvářet exteriér. Dnes tyto rolety dostaneme v různých barvách a provedeních a lze ji tak dokonale sladit s ostatními prvky.

Vnější rolety mohou mít několik podob. Co se týče materiálu, vyrábějí se z plastu či hliníku. Dále rozeznáváme rolety nadokenní, předokenní či podomítkové.

Předokenní rolety

Pro lepší zabezpečení domu před zloději dobře poslouží předokenní rolety. Použité lamely mohou být vyrobené z hliníku či odolných plastů, v řadě barevných provedení. Největší výhodou těchto rolet je speciální pružina, která zabraňuje nadzvednutí rolety a zloději tak prakticky nemají žádnou šanci do objektu vniknout.

Velmi nenápadné řešení

Pokud by někoho rušily typické boxy na rolety, může sáhnout po méně nápadném řešení. Nabízejí se totiž podomítková provedení, jejichž mechanismus neruší celkový vzhled exteriéru. Samozřejmostí je možnost vybrat si odstín dle libosti.

Mechamismus podomítkové rolety, autor: CLIMAXMechamismus podomítkové rolety, autor: CLIMAX

Článek Rolety ochrání přes sluncem i před zloději byl publikován 17. ledna 2010 v 21.00 v rubrice Dům. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...