Mozaiková dlažba i obklady

Tagy:  dlažba, obklady, mozaika, mozaiková dlažba, mozaikové obklady, skleněná mozaika, keramické obklady

Sponzorované odkazy:

Mozaiková dlažba i obklady

První mozaikové ornamenty můžeme zaznamenat již ve stavbách v období staré Mezopotámie, kde se objevovaly především v luxusních sídlech šlechty. Z přírodních barevných kamínků se tvořily velkoformátové obrazce, nejčastěji v podobě zvířecích či lidských výjevů nebo geometrických obrazců.

S postupem času se mozaiková technika stále více zdokonalovala, s novými technologickými postupy se vyvinuly celistvé venkovní obklady vyplněné malými pestrobarevnými čtverečky.
Po poměrně dlouhém utichlém období se mozaiková dlažba opět hlásí o slovo, a to jak v interiérových, tak i exteriérových prostorách.

Design mozaikové dlažby

Na našem trhu se objevuje široká škála mozaikové dlažby i obkladů, vybírat můžeme nejen z nepřeberné nabídky barevnosti, ale i tvarů a materiálů. Na přání zákazníka lez vyrobit i mozaiku s vlastním obrazcem, avšak tento typ je z hlediska ceny velmi náročný, jelikož jde o ruční práci, kdy je nutné skládat každou kostičku zvlášť.

Použití mozaikové dlažby a obkladů

Mozaikové prvky používáme nejčastěji v koupelnách, a to především k dekoračním účelům, v podobě obkladů. Zvolit můžeme jednobarevný odstín, tedy dlaždici, jejíž povrch je rozdělen na několik malých čtverečků, což ve finální podobě působí dojmem, že je stěna tvořena z tisíce malinkých kamínků. Pokud dáváme přednost barevné variantě, lze použít obkladačku tvořenou pestrobarevnými čtverečky, nebo zvolit jednobarevnou obkladačku v několika barevných odstínech.

Mozaika je také velmi oblíbeným dekorem v kuchyňských prostorách, kde vyplňuje plochu mezi pracovním pultem a úložnými skříňkami. Díky široké barevné škále a dokonalé celistvosti, můžeme plnohodnotně snoubit kuchyňský interiér s prázdnými plochami stěny.

Velmi široké uplatnění si mozaiková dlažba našla v exteriéru, kde se často objevuje v soukromých i veřejných bazénech. Drobný vzhled modrých kostiček různých odstínů dávají dokonalému vyniknutí a sladění s vodou.

Materiál

K nejoblíbenějším a nejrozšířenějším druhům mozaik patří ty, jenž jsou vyrobeny z keramicky, avšak na trhu se setkáme i s mozaikami skleněnými nebo kamennými.

Keramická dlažba je nejčastěji doplněna lesklou glazurou, avšak se setkáme i s obklady do kuchyně, které disponují matným provedením. Mozaika z keramiky patří z cenového hlediska k nejdostupnějším typům, navíc disponuje vysokou mrazuvzdorností, je pevná a vysoce odolná proti poškození či opotřebení.

K tržním novinkám patří mozaika vyrobená z nerezového plechu, jejíž povrch disponuje různobarevnými odstíny. Dokonalý kovový vzhled je však náročnější na údržbu, při čištění je nutné používat prostředky jemné a tekuté, které nepoškodí velmi choulostivý povrch mozaiky.

Skleněná mozaika nachází uplatnění především v menších nebo tmavších prostorách, jelikož dokáže prostor opticky zvětšit a prosvětlit. Ke standardním materiálům pro výrobu skleněné mozaiky se používá sklo a tloušťce 5 – 8 mm, které je zpracováno formou řezání a důkladným broušením.

Článek Mozaiková dlažba i obklady byl publikován 1. srpna 2009 v 00.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...