Mozaiková dlažba i obklady

Tagy:  dlažba, obklady, mozaika, mozaiková dlažba, mozaikové obklady, skleněná mozaika, keramické obklady

Sponzorované odkazy:

Mozaiková dlažba i obklady

První mozaikové ornamenty můžeme zaznamenat již ve stavbách v období staré Mezopotámie, kde se objevovaly především v luxusních sídlech šlechty. Z přírodních barevných kamínků se tvořily velkoformátové obrazce, nejčastěji v podobě zvířecích či lidských výjevů nebo geometrických obrazců.

S postupem času se mozaiková technika stále více zdokonalovala, s novými technologickými postupy se vyvinuly celistvé venkovní obklady vyplněné malými pestrobarevnými čtverečky.
Po poměrně dlouhém utichlém období se mozaiková dlažba opět hlásí o slovo, a to jak v interiérových, tak i exteriérových prostorách.

Design mozaikové dlažby

Na našem trhu se objevuje široká škála mozaikové dlažby i obkladů, vybírat můžeme nejen z nepřeberné nabídky barevnosti, ale i tvarů a materiálů. Na přání zákazníka lez vyrobit i mozaiku s vlastním obrazcem, avšak tento typ je z hlediska ceny velmi náročný, jelikož jde o ruční práci, kdy je nutné skládat každou kostičku zvlášť.

Použití mozaikové dlažby a obkladů

Mozaikové prvky používáme nejčastěji v koupelnách, a to především k dekoračním účelům, v podobě obkladů. Zvolit můžeme jednobarevný odstín, tedy dlaždici, jejíž povrch je rozdělen na několik malých čtverečků, což ve finální podobě působí dojmem, že je stěna tvořena z tisíce malinkých kamínků. Pokud dáváme přednost barevné variantě, lze použít obkladačku tvořenou pestrobarevnými čtverečky, nebo zvolit jednobarevnou obkladačku v několika barevných odstínech.

Mozaika je také velmi oblíbeným dekorem v kuchyňských prostorách, kde vyplňuje plochu mezi pracovním pultem a úložnými skříňkami. Díky široké barevné škále a dokonalé celistvosti, můžeme plnohodnotně snoubit kuchyňský interiér s prázdnými plochami stěny.

Velmi široké uplatnění si mozaiková dlažba našla v exteriéru, kde se často objevuje v soukromých i veřejných bazénech. Drobný vzhled modrých kostiček různých odstínů dávají dokonalému vyniknutí a sladění s vodou.

Materiál

K nejoblíbenějším a nejrozšířenějším druhům mozaik patří ty, jenž jsou vyrobeny z keramicky, avšak na trhu se setkáme i s mozaikami skleněnými nebo kamennými.

Keramická dlažba je nejčastěji doplněna lesklou glazurou, avšak se setkáme i s obklady do kuchyně, které disponují matným provedením. Mozaika z keramiky patří z cenového hlediska k nejdostupnějším typům, navíc disponuje vysokou mrazuvzdorností, je pevná a vysoce odolná proti poškození či opotřebení.

K tržním novinkám patří mozaika vyrobená z nerezového plechu, jejíž povrch disponuje různobarevnými odstíny. Dokonalý kovový vzhled je však náročnější na údržbu, při čištění je nutné používat prostředky jemné a tekuté, které nepoškodí velmi choulostivý povrch mozaiky.

Skleněná mozaika nachází uplatnění především v menších nebo tmavších prostorách, jelikož dokáže prostor opticky zvětšit a prosvětlit. Ke standardním materiálům pro výrobu skleněné mozaiky se používá sklo a tloušťce 5 – 8 mm, které je zpracováno formou řezání a důkladným broušením.

Článek Mozaiková dlažba i obklady byl publikován 1. srpna 2009 v 00.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Co musíte udělat, než se léto zeptá?
  2. Trendy interiérového designu na léto 2024
  3. Červenec na zahradě
  4. Letní trendy v oblasti bydlení
  5. Jak si omylem do zahrady nepřilákat hady?
  6. Jak se zbavit slimáků?
  7. Toužíte o krásné předzahrádce s odolnými květinami?
  8. Jaké jsou hlavní zahradní trendy 2024?
  9. Je lepší rekonstruovat anebo prodat nemovitost?
  10. Jak založit zeleninovou zahradu u nového domu

Tagy

bydlení nábytek zahrada stěhování kuchyně dekorace zabezpečení domu keře židle

Doporučujeme

Na nic nečekejte a pořiďte si nový byt v Praze již od 1,2 milionu Kč včetně DPH, na výběr mnoho lokalit.

Do bytu či domu kvalitní dřevěnou podlahu.

S bydlením je silně spojena i rekreace a dovolená, hlavně po dobře odvedené práci. Dopřejte si příjemnou dovolenou a vyberte si na MegaUbytko.cz ubytování na Jižní Moravě, kde zažijete relax a zábavu během celého roku.