Jaké povlečení je trendy?

Tagy:  povlečení na postele, ložní textílie, ložní povlečení, povlečení, krepové povlečení, bavlněné povlečení, saténové povlečení

Sponzorované odkazy:

Jaké povlečení je trendy?

Historie ložního povlečení je stará, jako lidstvo samo. V počátcích se používaly zvířecí kožešiny, které později nahradily primitivní textilie, vyrobené z rostlinných vláken a srsti. Na počátku středověku se začalo objevovat první kvalitní povlečení, které však vlastnily pouze bohaté rodiny a nejvyšší šlechta. Později se stalo ložní povlečení základní výbavou bohaté, šlechtické nevěsty, která toto věno přinášela do manželství. Teprve na přelomu 18. a 19. století se zavedením průmyslové výroby textilu se povlečení rozšířilo téměř mezi všechny vrstvy obyvatelstva.

Dnes jsou však tyto doby dávno pryč a my můžeme vybírat ložní povlečení z nepřeberné škály barev, velikostí i materiálového provedení. Dnes si tedy můžeme vybírat povlečení, které je právě trendy nebo které se nám prostě a jednoduše líbí.

trendy je povlečení v lehkém a jednoduchém designutrendy je povlečení v lehkém a jednoduchém designu

Jaké barvy jsou trendy?

Aktuálními trendy v oblasti ložního povlečení jsou opět decentní, zejména pak přírodní barevné odstíny a jejich různé kombinace. K designérsky oblíbeným barvám patří odstíny vanilkové, smetanové, čokoládové, zelenkavé a modré. Do módy však vstupují i tmavé odstíny fialové a zlaté, která je zpravidla použita pro konturovaní účely, tedy jako prvek zvýraznění. Co se týče barevných kombinací není zapotřebí příliš experimentovat, hitem se stává povlečení v decentních odstínech, tedy s mírou kombinačních barev. Velmi oblíbeným barevným stylem je černo-bílé provedení, kdy bílá barva je barvou podkladovou a černě jsou znázorněny abstraktní nebo geometrické vzory.

Při výběru barev se však nesmíme řídit pouze krásností daného ložního povlečení, podřídit se musíme především danému ložnicovému interiéru. Pokud tedy máme zelenkavé závěsy s podobně stejnou barvou koberce, je hloupost volit černobílé povlečení, naopak v tomto případě sáhneme opět po povlečení v podobných zelenkavých barvách. Pokud místnosti dominují tmavé barvy (závěsy, koberce, nábytek, doplňky) zvolme povlečení ve světlých odstínech, které danou místnost celkově rozjasní. Naopak ve světlých a prostorných místnostech dokonale vynikne povlečení tmavších odstínů. Vybírat můžeme z barevných kombinací hnědé, bordó nebo temně fialové, které dodají prostoru určitou dávku luxusu.

A co dezény?

Dnes si designéři opět vypůjčují dezény, které byly běžným standardem za dob našich babiček a dají jim ráz 21. století. V praxi to znamená, že z jednobarevných, rovných pruhů vytvoří pruhy barevné, které vedou klikatými cestičkami z jednoho konce povlečení na druhý. Klasická kvítka nahradí abstraktními květy a z jednobarevných putníků vytvoří puntíky barevné, které oživí zajímavým, netradičním podkladem.

Současným trendem je ložní povlečení disponující spíše abstraktními geometrickými tvary v nerovných linií, moderní květiny a rostliny spíše exotického charakteru či zvířecí obrazce, ať už klasické nebo abstraktní.

designovým hitem je barevná střídmostdesignovým hitem je barevná střídmost

Článek Jaké povlečení je trendy? byl publikován 14. listopadu 2009 v 00.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...