Ložní povlečení

Tagy:  ložnice, ložní povlečení, peřiny, polštáře, postele

Sponzorované odkazy:

Ložní povlečení

Spánek je nedílnou součástí našeho života a patří mezi oblíbené činnosti většiny z nás. Během něho bychom měli načerpat energii do dalšího dne a celkově zregenerovat organismus. Kvalitu spánku ovlivňuje několik faktorů, z nichž nejpodstatnějšími je správný výběr postele, pohodlná matrace a v neposlední řadě příjemné povlečení, jelikož je celou noc v kontaktu s pokožkou těla.

Historie ložního povlečení je stará, jako lidstvo samo. V počátcích se používaly zvířecí kožešiny, které později nahradily primitivní textilie, vyrobené z rostlinných vláken a srsti. Na počátku středověku se začalo objevovat první kvalitní povlečení, které však vlastnily pouze bohaté rodiny a nejvyšší šlechta. Později se stalo ložní povlečení základní výbavou bohaté, šlechtické nevěsty, která toto věno přinášela do manželství. Teprve na přelomu 18. a 19. století se zavedením průmyslové výroby textilu se povlečení rozšířilo téměř mezi všechny vrstvy obyvatelstva.

Materiál

Ložní povlečení se vyrábí z různých druhů materiálů, z nichž nejpreferovanějšími jsou přírodní materiály, nebo jejich směsi. Základním a tradičním materiálem je stoprocentní bavlna. Rozdělení dle materiálu:
• bavlněné
• saténové
• krepové
• flanelové

Bavlněné povlečení je tradiční a stále patří mezi nejžádanější materiály. Povlečení z bavlny je velmi příjemné na dotyk a doporučuje se prát při vyšších teplotách, jelikož se tím zvyšuje jeho hygieničnost.

Saténové povlečení oceníme v letních měsících, jelikož pokožku příjemně chladí. Povlečení z tohoto materiálu není vhodné dávat do sušičky prádla. Leskla povrchová úprava dodává povlečení luxusní vzhled.

Krepové povlečení je čím dál tím více žádanější, a to zejména pro svoje přednosti – krep se nekrčí, tudíž jej po vyprání nemusíme žehlit. Menší náchylnost na mačkání je dána samotným krepovým efektem základní tkaniny. Povlečení se velmi snadno a dobře udržuje a má perfektní savé vlastnosti.

Flanelové povlečení je hřejivé a tudíž je vhodné spíše pro zimní měsíce. Hustota flanelu lépe chrání přikrývku a polštář.

V současné době se stává módním materiálem pro výrobu ložního povlečení len, který byl hojně využíván v dřívějších dobách v chudých domácnostech. Dnešní lněné povlečení je oproti původnímu materiálu měkčí a s každým vypráním je jemnější. Vizáž lněného povlečení je neutrální a tudíž je vhodné do každého interiéru.

Dezény – vzory

Prvním aspektem, který nás na povlečení zaujme je barevné provedení a potisk. O módnosti a trendu v oblasti ložního povlečení není třeba diskutovat. Dnes si designéři opět vypůjčují dezény, které byly běžným standardem za dob našich babiček, kterým dají ráz 21. století. V praxi to znamená to, že z jednobarevných, rovných pruhů vytvoří pruhy barevné, které vedou klikatými cestičkami z jednoho konce povlečení na druhý. Klasická kvítka nahradí abstraktními květy a z jednobarevných putníků vytvoří puntíky barevné, které oživí zajímavým, netradičním podkladem. Mezi oblíbené dezény současné doby patří květy, kostky, abstraktní vzory, zvířecí motivy, kůže šelem, puntíky, pohádkové postavičky nebo noční nebe plné hvězd.

Údržba

Během noci vypotí každý dospělý člověk několik decilitrů vody, jenž se vsakuje do povlečení polštářů, přikrývek i matrací. Tudíž z toho vyplývá, že ložní povlečení vyžaduje pravidelnou a kvalitní údržbu, kterou bychom neměli opomíjet. Údržba většiny povlečení je snadná, pere se při 60 ºC, po vyprání se nechá volně uschnout nebo se vloží do sušičky prádla. Některé druhy nevyžadují dokonce ani žehlení.

Ložní povlečení nepodléhá žádným módním trendům, tudíž jeho výběr záleží pouze na našem vkusu a na barvě interiéru ložnice, která by s povlečením měla vždy ladit.

Článek Ložní povlečení byl publikován 15. září 2008 v 08.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...