Jaký lustr do obýváku?

Tagy:  lustr, svítidla, typy lustrů, výběr lustrů

Sponzorované odkazy:

Jaký lustr do obýváku?

Volba správného osvětlení je důležitou součástí harmonického a útulného bydlení. Dobře osvětlená místnost přináší dostatek pozitivní a životadárné energie, opačný vliv na lidské zdraví a psychiku má místnost s nedostačujícím umělým osvětlením, která je navíc doplněna tmavým nábytkem a tmavými dekoracemi. Obývací pokoj vyžaduje oproti ostatním místnostem dvojnásobnou dávku nejen umělé, ale i přírodní světelné energie, což můžeme vyřešit dostatečně velkými okny s lehkými, vzdušnými záclonami a vhodným umělým osvětlením.

Obývací pokoj představuje místnost rodinného centra a střediska zábavy, tudíž by osvětlení mělo být jasné a intenzivní. Hlavním umělým osvětlením obývacího pokoje by mělo být intenzivní centrální osvětlení obohacené několika doplňkovými světly v podobě stojících lamp, stolních či dekorativních lampiček nebo nástěnných světel. Za velmi vhodné doplňkové osvětlení jsou považovány světelné kužely stolních lamp, které navozují příjemnou atmosféru a dobrou náladu.

Lustr v obývacím pokoji

Lustr patří ke klasickému a centrálnímu osvětlení obývacího pokoje, jelikož právě v této místnosti je potřeba zdůraznit střed prostoru. Lustr umístěn uprostřed místnosti podporuje soustředěné vnímání, navozuje pocit semknutosti společenství a vnímání sounáležitosti přítomných. Na tuzemském trhu můžeme vybírat ze široké škály klasických dřevěných lustrů se skleněnými či textilními stínítky, kovových lustrů se skleněnými stínítky v nejrůznějších barevných odstínech nebo z lustrů křišťálových, jejichž design opět přichází do módy.

Moderním, nadčasovým interiérům sluší extravagantní lustry, které vkusně doplní a sladí místnost, ve které lustr vynikne jako solitérní osvětlovací prvek. Barevně výrazný a tvarově atypický lustr potřebuje ke svému vyniknutí dostatek místa, což znamená, že pro jeho umístění nebude malý, uzavřený obývací pokoj, to pravé ořechové. Perfektně naopak vynikne v dostatečně, přírodně prosvětleném pokoji, propojeným s jídelnou či kuchyní.

Designově nároční uživatelé upřednostní žárovkové roje, což jsou lustry skládající se z velkého množství drobných žároviček na různě silných drátcích a ramenech zakroucených do nejrůznějších tvarů. Na první pohled, v nerozsvíceném stavu, připomínají změť propletených hadiček s malými skleněnými hlavičkami, které jsou skrouceny do nejrůznějších geometrických tvarů či nepravidelných tě­les.

Lustry s papírovým stínidlem se používaly již v dávných dobách a jejich využití trvá i v dnešních moderních domácnostech. Papírová stínidla jsou vyráběna v různých tvarech, barvách a strukturách, které mohou představovat mačkaný či starodávný styl.

Správné kroky při výběru lustru

• Při výběru osvětlení bychom měli upřednostňovat výrobky od jednoho výrobce, nejlépe z jedné kolekce, čímž v interiéru docílíme značně jednotného stylu.

• Jelikož by měl lustr v obývacím pokoji plnit funkci centrálního osvětlení místnosti, měli bychom před samotným designem spíše upřednostňovat intenzitu a kvalitu osvětlení.

• Klasické žárovky nahraďme žárovkami úspornými, počáteční investice jsou sice vyšší, ale čas ukáže, že jsme neprohloupili.

Článek Jaký lustr do obýváku? byl publikován 25. února 2009 v 11.00 v rubrice Byt. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (4).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...