Stropní svítidla

Tagy:  světla, stropní svítidla, lustry

Sponzorované odkazy:

Stropní svítidla

Základním prvkem každého interiéru je bezpochyby světlo, bez něhož by nebylo možné se v prostoru volně pohybovat a snadno orientovat. Světlo je důležité nejen pro snadné vidění a snadnou orientaci v prostoru, ale i pro tvorbu prostředí. Při osvětlení interiéru domu je zapotřebí dosáhnout vysoké rovnoměrnosti. Světla musí být zavěšena v takové výši, aby nebránila lidem při procházení, neměla by svítit pouze jedním směrem, ale být rozložena tak, aby zasáhla co nejširší prostor.

Základní rozlišení stropních svítidel:

• přisazená stropní svítidla

Přisazená svítidla jsou vhodná do místnosti s minimální světelnou výškou. Vzhled těchto svítidel by měl mít maximální plochost, aby se nezesiloval dojem nízkého stropu.

• závěsná stropní svítidla

Závěsná svítidla jsou nejčastěji využívána v místnostech s vysokými stropy, jelikož opticky zaplní prostor místnosti a výšku stropu sníží. Nejoblíbenějším typem závěsných svítidel v českých domácnostech je lustr zavěšený na řetězu nebo na kovové tyči.

• zapuštěná stropní svítidla

Zapuštěná svítidla působí v místnosti nenápadně, elegantně a luxusně. Nejčastěji jsou zapouštěna do sádrokartonového podhledu a ve větším množství tak, aby osvítila potřebný prostor.

Bodová světla

Při umístění bodových světel je důležité vědět, kam má světlo směřovat a podle tohoto kritéria volit typ světla. Český trh nabízí bodová světla směrová, kterými můžeme volně a dle potřeby osvětlovat požadovaný prostor nebo světla bodová, pevně umístěná, která budou osvětlovat pouze tu část, která se nachází těsně pod jejich stanovištěm. Moderním trendem je umístění bodových světel do vitrín, kde perfektně osvítí požadovanou část. Stále větší oblibu si bodová světla získávají v koupelnách, kde dosáhneme nejlepšího výsledku rozmístěním světel na vícero místech.

Lustr

První zmínky o svítidlech (lustrech) jsou dochovány z doby kolem poloviny 16. století z Benátek, kdy se objevily první lustry zdobené ověsy z horského křišťálu. Zásadní technologická změna ve vývoji svítidel přišla až počátkem 18, století s rozvojem výroby broušeného, bezbarvého skla. Zbroušené plochy začaly v interiéru zvyšovat sílu svítivosti a tím si začaly získávat stále vyšší oblibu. První křišťálové lustry vznikly v českých zemích, a to v první čtvrtině 18. století a díky nekonkurenčnímu umění českých sklářských mistrů porážely naše lustry drtivě zahraniční konkurenci.

Ústředním prostorem bytu je zpravidla obývací pokoj, který je v poslední době často nahrazován obytnou halou nebo jiný pokoj, který je všemi členy domácnosti využíván nejčastěji. Tomuto prostoru by proto mělo dominovat centrální osvětlení, které může být doplněno menšími druhy svítidel v podobě stojacích lamp či LED svítidel. Osvětlení ústředním svítidlem – lustrem, napomáhá pocitu semknutosti společenství a vyvolává pocit harmonie rodiny. Lustr umístěný uprostřed místnosti podporuje soustředěné vnímání a zdůrazňuje střed místnosti. Lustr je typem závěsných stropních svítidel, která se připevňují na strop pomocí závěsného háčku, jenž je upevněn hmoždinkou.

Zdroje světla

Volba svítidla je závislá na tom, jakým způsobem a k jakému účelu jej budeme využívat. Dle zodpovězení si na tuto otázku můžeme vybírat zářivku ze širokého spektra od klasických či kompaktních zářivek přes halogeny až k úsporným zářivkám. Úsporné kompaktní žárovky jsou vhodné do svítidel, která jsou využívána často a na další dobu rozsvícení. Hlavní výhodou je úspora spotřebované elektrické energie a dlouhodobá životnost, která je dle odborníků až desetkrát vyšší oproti zářivkám klasickým.

Mějme tedy na paměti, že dobře osvětlená místnost přináší dostatek pozitivní energie a utváří pozitivní atmosféru všech členů domácnosti.

Článek Stropní svítidla byl publikován 25. října 2008 v 13.00 v rubrice Byt. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...