Matrace do postele

Tagy:  matrace, matrace do postele, taštičkové matrace, latexové matrace

Sponzorované odkazy:

Matrace do postele

Pro zdravé spaní je nejdůležitější výběr kvalitní matrace a roštu. Kvalitu matrace ovlivňuje tvar, způsob a síla tvarování vnitřního drátu, složení a výška vrchní vrstvy. Největší komfort nám přinesou matrace se zónovou tvrdostí, které jsou vyhotoveny přímo na míru našeho těla. Pro zdravé spaní vybírejme středně tvrdou matraci, na které je páteř ležícího ve tvaru přímky. Kvalitní matrace by měly být vzdušné, dobře sát, snadno se udržovat, což zajistí snímatelný potah s možností praní nebo chemického čištění.

Sendvičové matrace

Matrace je složena z několika vrstev odlišných materiálů nebo z vrstev stejného materiálu o různé objemové hmotnosti. K výrobě sendvičových matrací se nejčastěji používá studená nebo líná PUR pěna (polyuretanová) a kokosové vlákno spojené s latexem. K výhodám sendvičových matrací patří především tvarová stálost, která zamezuje nežádoucím deformacím. K pozitivům také patří možnost výběru tvrdší či měkčí strany matrace a možnost výběru z široké cenové škály.

Taštičkové matrace

Taštičkové matrace jsou tvořeny pružinami, které jsou všity do samostatných textilních sáčků, tzv. taštiček, které dokáží reagovat na tlak těla a optimálně rozložit hmotnost spícího. Kvalitní typy matrací obsahují pružiny různých stupňů tvrdosti, které jsou rozděleny do jednotlivých zón lidského těla. V oblasti pánve a páteře by měla být matrace více zpevněna než např.v oblasti ramen. K výhodám patří vysoká prodyšnost, která zamezuje výskytu roztočů, bakterií a plísní. K nevýhodám patří nemožnost matraci polohovat.

Pružinové matrace

Fungují na stejném principu jako matrace taštičkové, ale jsou víceméně určeny pouze pro příležitostné spaní. K výrobě pružinové matrace se používají klasické bonell pružiny spojené ocelovou spirálou, které jsou rozmístění dle zónové tvrdosti tak, aby pod rameny a koleny ležícího byla pružina měkčí.

Latexové matrace

Materiál je vyroben ze směsi přírodního a syntetického latexu, který disponuje dlouhou životností a výbornými ortopedickými vlastnostmi. Latexovou matraci musíme vybírat dle váhové kategorie, která je rozdělena do tří typů: A – do 80 kg, N – do 100 kg, S – do 120 kg. K výhodám patří výborné tvarové vlastnosti, které se dokáží přizpůsobit tělu spícího a poskytují pevnou oporu. Tvrdost matrace se odvíjí od počtu a velikosti otvorů v děrovaném jádře. Tento druh matrace musí být v kombinaci s lamelovým roštem, jelikož je nutností dostatečné odvětrávání. K nevýhodám patří prodyšnost, což znamená, že ve vlhkém prostředí hrozí nebezpečí zapáchání či tvoření neodstranitelné plísně.

Futonové matrace

Vyrábějí se z přírodních materiálů, především z vlny a bavlny, s přídavkem latexu, kaučuku nebo kokosu. Přírodní vlákna dokáží absorbovat až 5× více vlhkosti než vlákna umělá, čímž pohltí veškerý pot. Výhodou futonu je dobrá skladovatelnost, jelikož se dá srolovat či složit, materiál je vhodný zejména pro alergiky. K nevýhodám patří pravidelné provětrávání, což je nutné provést tak, že se matrace opře o zeď, aby mohla dýchat z obou stran.

Biomatrace

Materiál je složen ze studené biopěny, která obsahuje olej ze skočce lékařského, čímž se šetří nejen životní prostředí, ale i zásoby ropy. Přídavné rostlinné oleje mají blahodárný vliv na naše zdravé spaní. K výhodám biopěny patří dlouhá životnost, rozdílná tuhost, dobré ortopedické vlastnosti a vysoká míra elasticity, čímž dochází ke snížení tlakové deformace a zvýšení odrazové pružnosti.

Článek Matrace do postele byl publikován 29. ledna 2009 v 17.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...