Zdravotní matrace

Tagy:  matrace, zdravotní matrace, zdravotní spaní, latexové matrace, pěnové matrace

Sponzorované odkazy:

Zdravotní matrace

Fenoménem dnešní doby je zdravé spaní, které utváří kvalitní matrace. Za ideální matraci můžeme považovat takovou, která rovnoměrně podporuje tělo a především páteř spícího uživatele. Dokonalé rozložení hmotnosti těla dosáhneme pouze vhodnou matrací v kombinaci s kvalitním roštem, na který se matrace pokládá.

Zaškatulkování matrace do skupiny „zdravotní“ ještě neznamená, že tuto funkci bude skutečně plnit. Při výběru je vhodné se optat prodávajícího, jakým způsobem zdravotní účinky plní. Nejvhodnějšími místy pro nákup kvalitní matrace jsou s specializované prodejny nebo ložnicová studia, kde se zákazníkům po celou dobu věnuje kvalifikovaný personál. Než matraci koupíme, měli bychom si ji vyzkoušet, zda vyhovuje našim požadavkům a zvyklostem. Téměř na všech prodejnách mají k dispozici vystavené vzorky matrací, které zákazníci mohou dle libosti vyzkoušet. Při výběru nové matrace vybírejme tu, která je opatřena snímatelným potahem, jenž můžeme vyprat nebo dle potřeby vyměnit za protialergickou.

Tvrdost matrace

Pro zdravé a klidné spaní je velice důležitá tuhost matrace, nesmí být měkká ani příliš tvrdá. Tvrdost matrace se uvádí v pěti stupních, z nichž se za ideální považuje stupeň tři a více. Pokud se matrace propadá v bederní části, je příliš měkká a ze zdravotního hlediska nevyhovující, jelikož deformuje páteř.

Zóny matrace

Po délce matrace jsou uloženy různě pevné zóny, které se dle kvality a typu matrace pohybují v rozmezí tří až sedmi bodů. Zóny by měly plnit funkci optimálního rozložení těla uživatele.

Základní rozlišení matrací:

pěnové

Pěnová matrace je kombinací různých pěn, mezi jejichž výborné vlastnosti patří dlouhá životnost, výborná vzdušnost, okamžitá reakce na tělesnou teplotu a hmotnost a skvělé přizpůsobení se křivkám lidského těla. Mezi další dobré vlastnosti pěny patří pomalé vrácení se do původní podoby, čímž se zmírňuje protitlak a tím pádem je eliminován vznik proleženin. Díky tomuto systému se zmírňuje bolest zad a svalstvo se uvolňuje. Mezi nové trendy patří bio pěny, které obsahují vysoký podíl přírodních olejů ze skočce obecného, čímž se zvyšují antibakteriální vlastnosti. Bio pěny jsou stoprocentně vhodné pro všechny typy alergiků. Díky vysoce léčivým účinkům rostliny skočce přináší spaní na bio matraci relaxační a uvolňující účinky a načerpání energie do nového dne.

latexové

Latexové matrace jsou vyráběny ze směsí syntetického a přírodního kaučuku. Čím více je obsaženo přírodního kaučuku, tím kvalitnější ale zároveň i dražší matrace je. Velkým plusem latexových matrací je bodová elasticita, při níž dochází k deformaci matrace pouze na místech, na kterých je vyvíjena síla. Díky bodové elasticitě se matrace perfektně přizpůsobí ležícímu tělu. Mezi další výhody patří prodyšnost, dlouhá životnost a poskytnutí pevné opory.

molitanové

Stále patří k nejpoužívanějším a zároveň nejlevnějším druhům, které se vyskytují na českém trhu. Svým účelem a funkčností jsou spíše vhodné pro nenáročné zákazníky. Životnost se zpravidla pohybuje kolem 10 let.

sendvičové

Sendvičové matrace jsou složeny z více vrstev odlišného materiálu nebo stejného materiálu o různé objemové hmotnosti. Nejčastějším materiálem pro jejich výrobu je studená nebo líná pěna či latexová kokosovláknitá des­ka.

taštičkové

Taštičkové matrace jsou tvořeny pružinami, které jsou zašity do textilních obalů – taštiček. Výhodou je, že matrace dokáže individuálně reagovat na tlak těla, čímž optimálně rozloží jeho hmotnost.

Na našem trhu můžeme vybírat z nesčetného množství různých variant matrací, od těch klasicích, přes acetátové, jenž ničí plísně, roztoče a nežádoucí organismy až po matrace se 3D mřížkou, které mimo jiné dokonale ventilují vzduch, čímž dodávají lůžku optimální mikroklima.

Článek Zdravotní matrace byl publikován 31. října 2008 v 19.00 v rubrice Byt. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...