Rekonstrukce koupelny

Tagy:  koupelna, rekonstrukce koupelny, koupelnové dopňky, sanitární keramika

Sponzorované odkazy:

Rekonstrukce koupelny

Koupelna – to je místo, kam přicházíme jako první po probouzení a jako poslední před usnutím. Místo, ve kterém odpočíváme, relaxujeme, pečujeme o tělo, zkrášlujeme se a nabíráme sil do nového dne.

Koupelny a kuchyně patří k nejčastěji rekonstruovaným místnostem v bytě a to především z důvodu obnovy moderních trendů a nových vymoženostech. Před samotnou rekonstrukcí je důležité mít představu nové podoby koupelny a finančních prostředků, které jsme ochotni do místnosti investovat.

Prostor

Mezi hlavními důvody rekonstrukce koupelny patří zvětšení prostoru místnosti, jímž můžeme docílit například tím, že spojíme toaletu s koupelnou. Záchodovou mísou můžeme oddělit sádrokartonovou nebo zděnou příčkou, která může z druhé strany sloužit např. pro zavěšení umyvadla, popř. vysokého zrcadla. Dnešním trendem je začlenění koupelny do interiéru bytu, z čehož je nepraktičtějším řešením propojení koupelny s ložnicí.

Výměna obkladů

Na trh přicházejí stále nové, modernější a pro oko lahodnější obklady, kterým by jen málokdo odolala a tudíž není divu, že rekonstrukce koupelny je spojena i s novým obložením. Do módy přicházejí světlé odstíny, které jsou doplněny tmavou mozaikou, velkými, výraznými květinovými dekóry, které jsou obtaženy plastikovou konturou.

Baterie

Životnost baterie není věčná a tudíž se po nějakém čase může stát, že voda bude protékat pod pákou nebo regulace teplé a studené vody bude dosti obtížná. V takovýchto případech je nejvyšší čas přemýšlet o výměně nové baterie, nejlépe pákové. Výběr na trhu je rozmanitý, baterie jsou nabízeny ve všech cenových kategorií, avšak se nevyplácí kupovat ty nejlevnější, jelikož jejich životnost a funkčnost nebývá optimální.

Sanitární keramika

Katalogy sanitární keramiky jsou jasným důkazem toho, že stojací záchody dávno vyšly z módy a poptávka po nich je velmi minimální. Hitem se staly závěsné toalety, které mají speciálně vyrobený povrch z akrylátu nebo oceli, který minimalizuje usazování nečistot, tudíž je snadnější na údržbu. Nepostradatelným předmětem je umyvadlo, bez kterého by koupelna nemohla být koupelnou. Na našem trhu můžeme vybírat umyvadla ze všech možných materiálů: sklo, kov, dřevo, akrylát, umělý kámen nebo třeba mramor. Oblíbená jsou umyvadla, která disponují širší odkládací plochou, která bývá využívána pro odložení drobných předmětů.

Sprchový kout nebo vana

Rozhodnutí zda zvolit sprchový kout nebo vanu je podmíněna našimi zvyklostmi a prostorovými možnostmi. Pokud si každý den napustíme vanu horkou vodou a tento stav nám vyhovuje nemá smyl budovat sprchový kout. Pokud je však situace taková, že se ve vaně ve větší míře sprchujeme a jen občas vykoupeme, rozhodně bychom měli zvolit variantu sprchového koutu, jenž splňuje i hygienické požadavky. Sprchovým koutem ušetříme i prostor, který můžeme využít praktičtěji, např. jako úložný prostor nebo pro zavěšení bidetu, popř. instalace pračky.

Výměna světel

Výměna neboli modernizace koupelnových doplňků je na celé rekonstrukci tím nejlepším a nejpříjemnějším okamžikem, Pokud jsme majiteli malých koupelen, mějme na paměti, že je třeba intenzivního, ostřejšího osvětlení, které prostor opticky zvětší. Důležité je osvětlení přímo nad zrcadlem, které by však majitele nemělo oslňovat, ale naopak by mělo rovnoměrně osvítit majitelovu tvář. Hlavní, centrální světlo je umístěno do prostředku koupelny, a to nejlépe v podobě bodových světel, nebo světel, které jsou připevněny na nerezové podložce. Novinkou v osvětlení koupelen, jsou LED diody, které bývají integrovány do ručních hlavových sprch, umyvadlových baterií, či dveřích sprchového koutu. Takto osvětlené předměty uklidňujícími tóny velmi příznivé působí na psychiku člověka.

Univerzální návod na rekonstrukci koupelny neexistuje, i když koupelnová studia, speciálně zaměřené časopisy či výrobce obkladů prezentují stále nové výrobky, které představují jako top moderní, nemusí však být pro každého směrodatné, jelikož každému z nás se líbí něco jiného. Jedno je však jasné: z dnešní přepestré nabídky koupelnových předmětů, doplňků a obkladů si vybere určitě každý a je jedno, zda již modré obklady nejsou moderní, hlavní je to, že se nám líbí a cítíme se v takovémto prostředí dobře.

Článek Rekonstrukce koupelny byl publikován 30. listopadu 2008 v 15.00 v rubrice Dům. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...