Zahradní nábytek

Tagy:  zahradní nábytek výprodej, dřevěný zahradní nábytek, kovový zahradní nábytek, plastový zahradní nábytek, levný zahradní nábytek

Sponzorované odkazy:

Zahradní nábytek

Někteří lidé využívají svou zahrádku jen pro pěstování ovoce, zeleniny nebo květin, jiní však v tomto kousku přírody hledají i odpočinek a únik před neustále spěchajícím světem kolem. Každý majitel zahrádky, náležící k této druhé skupině, dříve či později stane před zá-važným rozhodnutím – jaký do své zahrádky vybrat nábytek?

Zahradní nábytek musí splňovat některá základní kritéria, bez ohledu na materiál či mobilnost. Zahradní nábytek by měl být trvanlivý, odolný povětrnostním vlivům a počasí, zároveň by měl být omyvatelný a snadno udržovatelný. Důležité také je, aby zahradní nábytek za všech okolností držel tvar, samozřejmostí je stabilita a bezpečnost.

Mobilní versus stabilní nábytek

Rozlišují se celkem dva hlavní typy zahradního nábytku: mobilní a stabilní neboli vestavěný. První typ, mobilní nábytek, se snáze udržuje, je elegantní a velmi skladný. Nezpochybnitelnou výhodou je i to, že můžeme rozestavění přenosného nábytku vždy přizpůsobit daným okol-nostem. Vestavěný nábytek oproti tomu nelze přenášet, někdy navíc může budit dojem těžko-pádnosti. Na druhou stranu, stabilní nábytek lze nápaditě kombinovat s různými prvky, jako jsou zídky či květináče, s napevno instalovaným nábytkem navíc není třeba řešit mimosezónní uskladnění a podobně.

Materiály

Materiálů, z nichž se zahradní nábytek vyrábí, je nepřeberné množství. Asi nejoblíbe-nější a nejpraktičtější je dřevěná zahradní nábytek. Vyrábí se z mnoha rozličných druhů dřeva s velice rozdílnými vlastnostmi. Z tuzemských druhů se nejčastěji používá smrk, borovice nebo lu-xusnější modřín, toto jsou ale měkká dřeva, rychleji podléhající zkáze. Lepší vlastnosti vyka-zují tvrdá dřeva, zřídka používaná jilm, jasan nebo akát. Akátové dřevo, upravené speciálními technologiemi, tzv. rotimber, vykazuje lepší vlastnosti než samotný akát. Nejlepší a nejpouží-vanější ale je dřevo dubové a bukové. Obecně platí, že čím je dřevo tvrdší, tím víc se také prodraží. Cena je ovšem bohatě vyvážena jeho trvanlivostí.

dřevěný zahradní nábytekdřevěný zahradní nábytek

Cizokrajné dřeviny jsou velmi dobře známé. Je to bambus, ale hlavně tvrdá dřeva – ratan, teak, eukalyptus nebo bangkirai. Bambus je velmi citlivý vůči vodě, proto je nutné skla-dovat jej na suchém místě. Masivnější a odolnější je ratan, ovšem nejtrvanlivější dřevo je teak, který je možno nechat prakticky celý rok venku. Teak nevyžaduje žádnou zvláštní údrž-bu. Své místo mezi materiály má i kov, případně beton. Z kovů se nejčastěji využívá hli-ník nebo litina, hliníkový zahradní nábytek jen oblíbený pro svou lehkost a trvanlivost. Litina se využívá spíše u robustnějších konstrukcí. Nevýhodou kovového nábytku může být ne-skladnost a vyšší hmotnost. Betonový zahradní nábytek je spíše výjimkou, setkat se s ním můžete spíše v parcích a veřejně přístupných zahradách.

kovový zahradní nábytekkovový zahradní nábytek

A dostáváme se k zahradnímu nábytku, který budí u lidí velice rozporuplné reakce – totiž nábytku, vyrobeném z plastu. Tento materiál má své nesporné výhody, je odolný vůči vodě, lehký a snadno skladovatelný, plastový zahradní nábytek se vyrábí v široké škále tvarů a barev. Nic pochopitelně není dokonalé, plastové židle a stoly nejsou příliš stabilní, díky měkkosti materiálu se snadno poškrábou a barvy časem vyblednou. Oblibu si proto v poslední době získává zahradní nábytek, spojující plasty a kov a uplatňující tak výhody obou materiálů.

Zřídka se také setkáváme se zahradním nábytkem, vyrobeným z umělého kamene, což je vlastně bílý beton, zabarvený do požadovaného odstínu. Tento nábytek je těžký, hrozí po-ranění, na druhou stranu je stabilní a není třeba lámat si hlavu s údržbou a uskladněním.

Uskladnění zahradního nábytku

Kam se zahradním nábytkem mimo sezónu? Nejlepší je pochopitelně uskladnění v přístěnku přímo v zahradě, už kvůli manipulaci. Pokud si svou zahradu budujete sami, je už při plánování tře-ba myslet i na prostor pro přístřešek, a tuto konstrukci lze při troše umu a fantazie využít pro celkové vylepšení vzhledu zahrady. V každém případě platí, že přístřešek nemusí být pouze nevzhlednou kůlnou, zastrčenou někde v rohu zahrady. Při jeho stavbě je pochopitelně nutné myslet i na to, kolik prostoru zabere samotný zahradní nábytek. Zde platí, že stohovatelné či dokonce skládací kousky zaberou až šestkrát méně prostoru než ty klasické. Pokud zařizujete skladovací prostory v domě, vybudujte je pokud možno bezprostředně u zahrady, aby odpadly potíže spojené s manipulací s nábytkem.

Článek Zahradní nábytek byl publikován 27. listopadu 2008 v 05.15 v rubrice Nábytek. Autorem článku je Markéta Jeníková. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...