Zahradní krby

Tagy:  krby, zahradní krby, grilování, zahradní topeniště

Sponzorované odkazy:

Zahradní krby

Letní teplé večery nás přímo vybízejí k posezení na zahradě a k přípravě marinovaného masa na živém ohni. Letní kuchyně se již v minulosti staly běžnou součástí měšťanských letních sídel a tato tradice přetrvává do dnešních dob.

Zahradní krby se v poslední době stávají stále oblíbenějšími a patří skoro ke standardům každé větší zahrady. Výběr zahradních krbů je na českém trhu skutečně široký, ale pokud se rozhodneme pro originalitu, můžeme si krb vlastnoručně postavit.

Druhy zahradních krbů

prefabrikované – sériové krby

Originalita sice není na místě, ale po bezpečnostní stránce máme jistotou, že je vše v pořádku. Výhodou sériových krbů je též jejich rychlá montáž, které trvá zhruba 3 hodiny. Mezi další výhody těchto krbů patří především jejich mobilita, což nám umožní s krbem volně manipulovat a dle potřeby přesouvat z jednoho místa do druhého. Prefabrikované zahradní krby jsou vyrobeny z betonu nebo kovu, popř. v kombinaci obou materiálů. V krbu můžeme topit dřevěným uhlím, briketami nebo dřevem. Důležité je však vědět, jaké palivo doporučuje výrobce a tím se řídit. V případě použití jiného paliva a následné reklamace by tuto situaci mohl výrobce považovat za porušení záručních podmínek. Dřevo, kterým budeme topit, musí být dobře vyschlé, to znamená, že by mělo zhruba 2 roky schnout.

zděné krby

Zděný krb si ti šikovnější z nás mohou postavit sami, ostatní ať raději přenechají práci odborné firmě. Použitým materiálem pro zděné krby může být cihla nebo kámen, popř. kombinace obou materiálů. Základem je však betonový sokl, na který navazuje obvodový plášť ohniště, při jehož výstavbě je nutné použít kvalitní cihly. Topeniště je nutné zpevnit betonovým věncem, jehož vrstva by měla mít rozměr výšky cihly. Podlaha a boční stěny topeniště se dozdí šamotovými cihlami, jejichž spáry vyplníme šamotovou maltou. Při výstavbě krbu je nutné kalkulovat s prostorem pro odkládací a pracovní plochu, popř. prostor pro uskladnění topného materiálu. Mezi topeništěm a komínem se staví sopouch, který se nejčastěji vyrábí z ocelového plechu, ale může být i cihlový, kamenný nebo zděný. Dobře fungující komín musí být dostatečně vysoký, zpravidla kolem 2 – 3 metrů, s dostatečnou světlostí, která se pohybuje v rozměrech 30×30 cm vnitřního uspořádání. Komín bývá zpravidla zakončen stříškou, která má ozdobnou i praktickou funkci, jenž spočívá v zabraňování stékání vody do komína.

Umístění krbu

Správný výběr místa je důležitý především pro příjemnou a pohodlnou přípravu jídel. Zahradní krby většinou stavíme do klidného zákoutí, které se nachází nejlépe v těsné blízkosti domu, což nám umožní kratší vzdálenost mezi zásobovanou kuchyní a krbem. Stabilní krb bychom měli umístit do krytého altánku či zahradního přístřešku, kde bude dobře kryt před povětrnostními a ostatními nežádoucími přírodními vlivy. Krb může být v zahradě umístěn samostatně nebo být napojen na zeď budovy či zděné hradby.Vedle krbu je zpravidla posezení, popř. pergola. Prostor kolem krbu by měl být s odolným povrchem – dlažba, beton, kameny.

A rada na závěr: Pokud budeme v krbu topit pouze kvalitním dřevem, bude nám za to na oplátku dobře sloužit řadu let.

Článek Zahradní krby byl publikován 16. listopadu 2008 v 17.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...