Ratanový nábytek

Tagy:  umělý ratan, ratan křeslo závěsné, www.ratan.cz, ratanový nábytek akce, ratanový nábytek brno, umělý ratanový nábytek, proutěný ratanový nábytek

Sponzorované odkazy:

Ratanový nábytek

Ratan se v Evropě poprvé objevil asi v šestnáctém století, toto luxusní zboží bylo na starý kontinent dopraveno z evropských kolonií v jihovýchodní Asii, kde je jeho domovina. Okamžitě našel uplatnění, zejména v Anglii, kde se často využíval pro výrobu nábytku do oblíbených zimních zahrad. Od té doby jeho obliba neklesla, ba naopak, obzvláště v poslední době je ratanový nábytek stále žádanějším artiklem.

ratanový nábytekratanový nábytek

Bylo by mýlkou domnívat se, že je všechen ratanový nábytek vyroben z téhož dřeva, těmi samými technologiemi a že je obdařen stejnou kvalitou. Druhů ratanového dřeva je nepřeberné množství, stejně jako stupňů kvality. Proto není na škodu přeptat se při nákupu ratanového nábytku na několik důležitých údajů. V první řadě kontrola – prodavač by vám měl být schopen říct, jaká a kolikastupňová kontrola byla provedena. Ptejte se, z jaké třídy ratanu je nábytek vyroben. Třídy jsou od A do D, přičemž mezi nejlepší (A) a nejhorší (D) je až 70% rozdíl, co se týče kupní ceny. Zajímejte se, zda je nábytek vyroben z mladého či vyzrálého ratanu – mladý ratan má totiž sklony se lámat, je křehčí a méně odolný než vyzrálé dřevo. Prodejce by vám měl dále popsat jednotlivé části nábytku, případně výrobní postupy.

Pak už je jen na vás, zda si zvolíte nábytek interiérový či exteriérový. Ratan je neuvěřitelně tvárný a univerzální materiál, je možné jím vybavit celou místnost nebo i obydlí, ovšem stejně dobře působí i ratanový solitér, pochopitelně vhodně sladěný s ostatním vybavením pokoje. Ratanový nábytek je jistě oblíben i proto, že v moderním trendu, upřednostňujícím chladné materiály jako je sklo, kov či plast vyniká hřejivou přirozeností a přináší do domácnosti závan přírody. Za zmínku rozhodně stojí i jeho vynikající vlastnosti, jako je trvanlivost, odolnost a nadčasovost.

Pro interiérový nábytek se využívá spíše loupaný ratan, tzv. pitriet, který je poněkud náchylnější k vnějším vlivům. Ratanový nábytek špatně snáší velké výkyvy teplot, sníh ale i blízkost ústředního topení, naopak vlhkost snáší velice dobře – nezapomínejme, že jeho původním prostředím je tropický deštný prales. Velmi rozšířeným typem je nábytek. vyrobený z ratanových ohýbaných tyčí, opatřený čalouněním. Dále se ratanový nábytek vyrábí z proutí, které je mylně pokládáno za podřadný materiál. Pravdou je, že proutěný nábytek je vyráběn z kvalitních prutů, silných několik centimetrů. Rozhodně se nejedná o odpadní materiál. Poslední dobou také stoupá obliba nábytku z ratanové kůry, který vyniká luxusním a elegantním vzezřením. Většinou je vyráběn tak, že se na konstrukci z masivního dřeva přidá povrch, tvořený ratanovou kůrou. Posledním rozšířeným typem ratanového nábytku je nábytek, spojující v sobě porézní a elegantní ratan s nějakým masivním dřevem. Tento nábytek opět vyniká krásou zpracování a elegancí.

Exteriérový nábytek je vyroben z neloupaného ratanu, pulutu, a bývá navíc opatřen vrstvou ochranného laku. to ovšem neznamená, že tento nábytek vydrží všechno a že není třeba se o něj starat. Ratan těžko odolává intenzivnímu slunečnímu záření a – jak už bylo napsáno výše – dlouhotrvajícímu suchu, střídanému vytrvalými dešti. Ochrannou vrstvu je třeba po čase obnovovat a i tak se doporučuje ratanový nábytek vhodně skladovat.

Nakonec pár doporučení ohledně péče o ratanový nábytek. Očistu je nejlepší provádět antistatickou prachovkou, nečistoty je také možno odstranit navlhčeným hadrem, případně slabším roztokem saponátu. Poté je nejlepší nechat nábytek volně uschnout na vzduchu. Ovšem pozor – ratanový nábytek nikdy nesprchujte! A, jak už jsem také zmiňovala, čas od času jej znovu přelakujte. Dodáte mu tím lesku a co víc, významně prodloužíte jeho životnost.

Článek Ratanový nábytek byl publikován 29. září 2008 v 07.00 v rubrice Nábytek. Autorem článku je Markéta Jeníková. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...