Kuchyňské linky

Tagy:  kuchyně, kuchyňské sestavy, kuchyňské linky

Sponzorované odkazy:

Kuchyňské linky

Člověk je jediným tvorem na Zemi, který si připravuje teplou stravu – tedy vaří. Kuchyň je odnepaměti středem rodinného i společenského života, ve kterém se nejen vaří, ale tráví hodně času. Proto by měla být dobře vybavena a kvalitně i moderně zařízená.

Záleží pouze na představě a požadavcích každého z nás. Vybírat můžeme z několika stylů kuchyní, a to starosvětského, rustikálního, country, tradičního, nadčasového, současného – moderního, umělecko – řemeslného i transitionálního –přechodového. Současný styl dominuje minimalismem a čistými geometrickými liniemi. Mezi používanými materiály se objevuje nerezová ocel, laminát, matné sklo, lak a chromování. Jednoduché a rovné tvary propůjčují moderním sestavám zajímavý a elegantní vzhled. Lakované kuchyně patří mezi stálice na českém trhu. Pomocí laku můžeme dosáhnout vzhledu matného, lesklého či vysoce lesklého. U lakovaných kuchyňských linek nejlépe vyniknou hliníkové rámečky dvířek.

Požadavky na dnešní kuchyni jsou estetické, funkční a účelné. Mezi estetickými požadavky je kladen důraz zejména na kompaktně vyvážený celek interiéru místnosti, dostatek světla, dekorační předměty, designový – moderní nábytek vyrobený z kvalitních materiálů. Funkčnost a účelnost by se měla snoubit s estetikou daného interiéru – drátěné programy, držák papírových utěrek, vbudovaný odpadní koš, drtič odpadu, magnet nebo box na řezací nože, držák kuchyňského náčiní, vestavěné elektrospotřebiče. O praktičnosti vestavěných spotřebičích se vede neustálý spor. Jedni jsou zásadně pro, druzí proti. Za pravdu však musíme dá těm, kteří tvrdí, že by mikrovlná trouba měla stát nejlépe na pracovní desce, jelikož se nemůže stát, že na sebe rozlijeme talíř s horkou polévkou nebo omáčku.

Pracovní deska

Většina pracovních úkolu a činností se v kuchyni odehrává na pracovní desce, tudíž je velmi důležitá její výška. Pro středně vysoké ženy (měřící kolem 170 cm) je optimální výška 80 cm, tedy taková, u které se nebude ohýbáním zatěžovat páteř. Rozhodující je barva a kvalita materiálu pracovní desky. Za moderní barvy jsou dnes považovány světlé odstíny, mezi nimiž dominuje barva bílá. Otázkou však zůstává, jak dlouho bude bílá bílou při pravidelném vaření a denním používání. Pokud tedy zůstaneme u světlých odstínů bude lepším řešením volit bílý mramor, který je protkán světle hnědými a šedivými odstíny.

Materiál kuchyňských linek

Nejvyužívanějším materiálem pro výrobu kuchyňských sestav je bezpochyby lamino. Lamino je dřevotřísková deska potažená melaminovou fólií nebo dýhou. Výhody lamina:
• barevná a tvarová stálost
• vysoká tepelná odolnost
• odolnost proti vlhku, otěru a opotřebení
• široký výběr barev a vzorů
• cenová dostupnost

Dřevo

Dřevo je využíváno zejména pro masivní a rustikální styl kuchyní. Dřevo v sobě váže přirozený prostý vzhled, dokonalé opracování a výbornou odolnost. Charakteristickými rysy je masivní vzhled, silné rámy dvířek, neutrální – přírodní design. Nejpoužívanějším dřevem je dřevo ořechové, olšové a dubové.

Osvětlení

Kuchyň by měla být dobře osvětlena umělým i přírodním – denním světlem. Současným trendem kuchyní jsou velká okna, francouzské dveře a vícero světel. Denní světlo patří k významným atributům kuchyňského designu, dostatek světla dělá prostor větší. Běžným standardem je osvětlení nad kuchyňským dřezem, popřípadě nad barem a uprostřed místnosti.

Každý typ kuchyňské sestavy má své kouzlo, ve kterém nehraje roli barva, styl ani zvolený materiál, důležité však je, že se v ní budete cítit dobře a bude se Vám v ní příjemně vařit i jíst.

Článek Kuchyňské linky byl publikován 21. září 2008 v 19.00 v rubrice Nábytek. Autorem článku je Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Co musíte udělat, než se léto zeptá?
  2. Trendy interiérového designu na léto 2024
  3. Červenec na zahradě
  4. Letní trendy v oblasti bydlení
  5. Jak si omylem do zahrady nepřilákat hady?
  6. Jak se zbavit slimáků?
  7. Toužíte o krásné předzahrádce s odolnými květinami?
  8. Jaké jsou hlavní zahradní trendy 2024?
  9. Je lepší rekonstruovat anebo prodat nemovitost?
  10. Jak založit zeleninovou zahradu u nového domu

Tagy

bydlení nábytek zahrada stěhování kuchyně dekorace zabezpečení domu keře židle

Doporučujeme

Na nic nečekejte a pořiďte si nový byt v Praze již od 1,2 milionu Kč včetně DPH, na výběr mnoho lokalit.

Do bytu či domu kvalitní dřevěnou podlahu.

S bydlením je silně spojena i rekreace a dovolená, hlavně po dobře odvedené práci. Dopřejte si příjemnou dovolenou a vyberte si na MegaUbytko.cz ubytování na Jižní Moravě, kde zažijete relax a zábavu během celého roku.