Patchwork kam se podíváš

Tagy:  patchwork, přehozy přes postel, pléd, textilní doplňky, polštáře, potahy, povlečení, bytový textil, ruční práce

Sponzorované odkazy:

Patchwork kam se podíváš

Patchwork je zajímavá technika výroby textilních doplňků, která u nás začala být známá již před nějakou dobou. V dnešní uspěchané době její domácí tvorba trochu upadá, přesto si patchwork zachoval své příznivce a najdeme jej v kdejakém interiéru. Patchwork má své kouzlo, které jen těžko někdy ztratí.

Co přesně technika patchwork znamená

Patchwork vzniká ze sešívání kousků několika různých, obvykle vzorovaných látek. Kousky jsou různě velké a počet látek se také liší. Kousky látky nejsou sešívány náhodně, ale ve výsledném dojmu tvoří celek, často geometrický obrazec. Záleží pouze na zkušenostech výrobce patchworku, jak jeho výsledná práce vypadá, a jak moc je obrazec složitý. Patchwork byla dříve ryze ruční práce, které se s trochou šikovnosti a tréninku dalo bez problému věnovat i doma.

Původ patchworku

Patchwork u má dlouhou tradici a jeho původ je mezi ženami amerických osadníků. V patchworku se dá využít každého kousku látky, a právě na to přišly hospodyňky již před značnou dobou. V patchworku tak mohly využít i látky z již obnošených šatů a žádný zbytek nepřišel na zmar. Dnes bývá patchwork tvořen obvykle ze zcela odlišných důvodů. Patchwork je poměrně kreativní záležitostí a jeho výrobu některé ženy mají jako koníček. Uplatnit se v něm navíc dá nejen zručnost, ale i kreativní a estetické vlohy.

Jak začít s patchworkem

Výrobky z patchworku jsou oblíbené de facto po celém světě, nejvíce v Japonsku a Spojených státech. U nás má tato metoda výroby textilních výrobků také své skalní příznivce a pro lepší kontakt mezi nimi vznikají i patchworkové kluby. Na takových setkáních i přednáškách se dá jistě dozvědět mnoho užitečných rad a typů. Pro začátek může být jistým pomocníkem i některá z knih a příruček pro začátečníky.

Pestrý přehoz přes postel s využitím háčkovaných dílů, autor: net_efektPestrý přehoz přes postel s využitím háčkovaných dílů, autor: net_efekt

Jako materiál vám pro první práci poslouží prakticky cokoliv. Látka na patchwork by měla být 100% bavlna libovolné barvy či vzoru. Obvykle jsou volené látky různobarevné, s drobným vzorem. To však není podmínkou a tvořit se dá z téměř čehokoliv. Z obrázkových knížek lze načerpat inspiraci pro první patchworkové dílo.

Využití patchworku

Patchworková látka se dá skvěle využít na výrobu potahu na polštářky, ale i na přehozy přes postel či pohovku. Patchworkový pléd má zkrátka své kouzlo. Patchwork se dá uplatnit při výrobě textilních dekorací a různých deček. Pevný vyztužený patchwork může sloužit i jako kobereček.

Kuchyňská chňapka, autor: spin spinKuchyňská chňapka, autor: spin spin

Článek Patchwork kam se podíváš byl publikován 14. ledna 2010 v 00.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Šárka Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...