Vánoční textilní dekorace

Tagy:  Vánoce, vánoční dekorace, ubrusy, ubrousky, ozdoby na stromeček, adventní kalendář, kapsář, textil

Sponzorované odkazy:

Vánoční textilní dekorace

V čase předvánočním hledáme téměř všichni možnosti, jak si zpříjemnit domácí prostředí, jak ho ozdobit a vykouzlit tu správnou vánoční atmosféru. Dekorací je na trhu ohromné množství, sami si můžeme jednoduše vytvořit vlastní umělecká dílka. Jistě narazíme také na dekorace z textilu, které mohou být v nepřeberném množství variant a které skýtají mnoho výhod.

Proč textilní dekorace?

Pro textil hovoř řada faktů. Neopadává ani jiným způsobem nepodléhá zkáze, pokud by se jeho vzhled přeci jen změnil, většinou ho můžeme snadno vyčistit. Lze ho používat neomezeně dlouhou dobu. Jestliže máme malé děti, nejsou takové dekorace žádným nebezpečím.

Velkou výhodou pro šikovné hospodyňky je skutečnost, že si takové dekorace lze poměrně snadno vyrobit doma, přesně podle svých představ a často doslova za pár korun.

Jednoduché prostírání, autor: touchofclassJednoduché prostírání, autor: touchofclass

1000 a 1 textilní dekorace

Z textilu se dá vyrobit snad vše. Klasicky už působí ubrusy, ubrousky a různé prostírání. Podobně jednoduché mohou být i textilní obrazy či předložky.

Méně typickými výrobky jsou například textilní věnce, misky a krabičky. Zakoupit nebo vyrobit si můžeme textilní ozdoby na stromeček či větvičky. Zajímavé je také textil využít při balení dárků.

Děti budou nadšené z originálního adventního kalendáře. Lze ho ušít s různě velkými kapsičkami, které se nakonec naplní drobnými dárečky na každý den. Děti tam mohou najít i barvičky a další zdobítka a kapsář si nakonec dotvořit dle svého. Kapsář může sloužit celý rok k ukládání drobností.

Na dárečky nejen pro děti, autor: squashedbugNa dárečky nejen pro děti, autor: squashedbug

Fantazii se meze nekladou

U textilu je úžasné to, jakými všemi způsoby se dají textilní výrobky zdobit. Nejjednodušší je pochopitelně dekoraci vyrobit z již potištěného či jinak zdobeného materiálu. V předvánočním čase nedá příliš práce takové textilie v obchodech objevit.

Existuje ale mnoho dalších způsobů, jak vlastnoručně textil ozdobit a získat originální kousek. Textil můžeme potisknout vlastními motivy, pokreslit ho či pomalovat, lze ho nabatikovat či obarvit na nový odstín. Nepřeberné množství variací vykouzlíme díky vyšívání a stovkám různých stehů a přízí. Pro méně nadšené vyšívačky bude postačovat zadní steh a vzpomínky na křížkovou výšivku. Zručnější vyšívačky se mohou pustit do vyšívání stuhami nebo do různých speciálních technik.

Dalším velmi působivým zpracováním textilií je tzv. patchwork. Jedná se o sešívání drobnějších kousků textilií v jeden celek. Tuto techniku známe například z přehozů a polštářků, využít se dá ale prakticky na cokoliv. Výsledkem je jakoby skládačka, kdy jednotlivé kousky do sebe přesně zapadají a tvoří různé obrazce. V poslední době se takové výrobky objevují i v obchodech. Samostatně nebo v kombinaci s patchworkem se vyskytuje také aplikace ve všech svých podobách.

Článek Vánoční textilní dekorace byl publikován 13. prosince 2009 v 00.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...