Dekorace na stěnu

Tagy:  dekorace, nástěnné dekorace, obrazy, samolepky na stěnu, police, poličky, dekorace na stěnu

Sponzorované odkazy:

Dekorace na stěnu

Ozdobou snad každého interiéru jsou stěnové dekorace, které mohou mít nejrozličnější podoby. K oblíbeným dekorativním prvkům zdi patří obrázky, keramické a dřevěné předměty, dekorativní zrcadla, fotografie, velkoformátové samolepky nebo tapety.

Soulad s interiérem

Na tuzemském trhu můžeme vybírat z nepřeberné nabídky dekorativních doplňků stěny, nicméně je však velmi důležité dodržovat pravidlo souladu a harmonie s interiérem. Stěnovou dekoraci je nutno podřídit předem zařízenému interiéru, rozhodujícím aspektem při výběru je nejen styl, ale i tvarové a barevné provedení. Stěnové doplňky je též nutné podřídit jednotlivým místnostem, v kuchyni se budou vyjímat obrázky s kuchyňskou tematikou, které naopak v ložnicích disharmonují romantický prostor.

Typy stěnových dekorací

K nejčastějším dekorativním stěnovým prvkům patří obrazy nejrůznějších stylů, velikostí a technického zpracování. Při výběru obrazu mějme na paměti, že ne vždy je nutné zapuštění díla do rámu. V odlehčených, moderních a vzdušných interiérech by obraz v dřevěném rámu působil dojmem, že sem absolutně nepatří. Do takto zařízených interiérů upřednostňujme obrazy ukryté pouze za sklem nebo uchycené na desce v bezskelném provedení. Do klasických obytných prostor můžeme obraz nechat zarámovat, vždy je však nutno dokonale sladit barvu a typ rámu s tématem obrazu a interiérem pokoje, ve kterém bude dílo pověšeno.

K oblíbeným nástěnným dekoracím patří keramické a dřevěné předměty, jejichž nabídka je na tuzemském trhu nevyčerpatelná. Oblíbené jsou exotické předměty z velmi lehkého dřeva, které se prodávají nejčastěji v podobě ještěrek, ženských postav nebo abstraktních motivů. Z keramiky převládají sluníčka, měsíčky, zvířecí postavičky nebo miniatury, které se vystavují do okenních dřevěných výklenků.

Jako nástěnnou dekoraci můžeme uvést i police a poličky, které při správném výběru mohou být vhodnou dekorací samy o sobě. Policový systém zpravidla vyplňují květiny, suvenýry z dovolené, keramické, skleněné či dřevěné předměty a věci, které nám zpříjemňují a zútulňují interiér.

V moderních interiérech jsou klasické obrazy nahrazovány samolepkami, které jsou k dostání v nejrůznějších motivech. K oblíbeným typům patří květinové motivy v jednobarevném provedení, které nikterak nenarušují prostor a dokonale se přizpůsobí danému interiéru. K velkým přednostem interiérových samolepek patří bohatý výběr, snadná manipulace a v případě potřeby velmi snadné a čisté odstranění, popř. přemístění na jiné místo.

Článek Dekorace na stěnu byl publikován 8. srpna 2009 v 00.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...