Indukční varné desky

Tagy:  indukce, indukční varné desky, indukční varná deska, varné desky, varná deska

Sponzorované odkazy:

Indukční varné desky

Indukční varné desky zaznamenaly v poslední době obrovský boom ve světě elektrických kuchyňských spotřebičů. V současné době patří k nejmladším představitelům kuchyňských varných desek a díky svým velkým přednostem si získávají stále více spokojených uživatelů.

Funkce indukčních varných desek

Princip ohřevu u indukčních varných desek spočívá v tom, že se deska, na rozdíl od sklokeramických varných desek, zahřívá pouze v místech, na kterých je umístěna nádoba. Zjednodušeně tedy můžeme říci, že se indukční varná deska zahřeje dle průměru dna nádoby, ve které vaříme. Díky tomuto principu dokážeme snížit náklady na spotřebu elektrické energie a také předcházet možnému popálení.

Vzhled indukčních varných desek

Indukční varné desky jsou vzhledově velmi totožné se sklokeramickými varnými deskami, povrch je hladký, jednotlivé tály jsou vyznačeny kresbou. Ovládací knoflíky jsou umístěny přímo na desce, povrch je hladký, lesklý a dostupný v různých odstínech – nejčastější variantou je však odstín černé. Designově můžeme vybírat z široké nabídky indukčních varných desek, na trhu jsou k dostání varné desky v různých tvarových provedeních. Nejoblíbenější variantou je klasický čtverec, avšak se můžeme setkat s atypickými tvary, jako je např. obdélník nebo půlkruh.

Výhody a nevýhody indukčních varných desek

K velkým přednostem indukčních varných desek patří možnost přesného nastavení požadované teploty ohřevu. Výkonnější varné desky také disponují programem, který umožňuje paměťové uložení teploty, což je výhodné zejména u jídel, které se v domácnosti vaří častěji. K dalším přednostem patří vysoká úspora elektrické energie a velmi snadná údržba, která spočívá v lehkém otření celého povrchu.

K nevýhodám indukčních varných desek patří nemožnost použití jakéhokoliv nádobí, speciální povrch si vyžaduje speciální nádobí. Pokud tedy uvažujeme o koupi varné desky je nutné počítat s tím, že stávající nádobí budeme muset vyměnit za nádobí, které obsahuje železo. Pouze nádobí s obsahem železa dokáže dokonale přilnout na povrch varné desky a tím se stane plně funkčním. Na klasické nádobí nedokáže indukce reagovat, povrch varné desky se tedy nerozžhaví.

Článek Indukční varné desky byl publikován 23. října 2009 v 07.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...