Význam digestoře v kuchyni

Tagy:  digestoř, digestoř v kuchyni, princip digestoře, účel digestoře, moderní digestoře

Sponzorované odkazy:

Význam digestoře v kuchyni

Design – to je první, co zákazníci požadují při výběru nové digestoře, poté se zajímají o způsobu odsávání, hlučnosti a výkonu. A právě design byl rozhodujícím aspektem, který přinutil výrobce obléci digestoře do módních a rozmanitých tvarů, které mnohdy připomínají kovový lustr.

Design

Největším módním trendem posledních let je digestoř v kombinaci nerezu a černého skla, které ladí s tmavými plochami varných desek. Nevýhodou je náročnější údržba, která vyžaduje používání speciálních čistících prostředků na nerez plochy a následné leštění. Naopak z hlediska údržby a luxusního designu se doporučují skleněné digestoře, jejich vzhled se vyjímá především v otevřeném prostoru. Pokud vlastníme kuchyň v rustikálním či venkovském, lidovém stylu bude velmi obtížné vybrat z dnešní moderní nabídky digestoří tu pravou. Východiskem je zakoupit typ skrytého přístroje, který se při vaření vysune ven nebo digestoř obložit dřevem.

Typy digestoří

Štěrbinové odsavače

Moderním interiérům sluší odsavače v podobě svislých nebo šikmo nainstalovaných kovových či skleněných desek u zdi. Tento typ odsavačů par funguje na principu štěrbinového sání, jenž se nachází po obvodu přístroje.

Výsuvné digestoře

Výsuvné digestoře lze zabudovat za pomoci speciálních lišt do kuchyňské linky, ve které je sací plocha v době nečinnosti ukryta a dle potřeby ji jednoduše vysuneme, popř. různě nakloníme.

Komínové digestoře

Komínové digestoře patří k nejvyužívanějším typům, které lze instalovat jak na stěnu, tak i do volného prostoru. Nepříjemné pachy jsou z místnosti odváděny pryč potrubím, které je napojeno na potrubí komínu, větrací šachtu nebo přímo vyvedeno ven přilehlou stěnou. Digestoř fungující na tomto principu patří k nejvýkonnějším, co se týče odstranění pachů z prostoru.

Ostrůvkové digestoře

Digestoř určený nad kuchyňský ostrůvek se zavěšuje do volného prostoru, přímo nad varné centrum. Ve volném prostoru je velmi obtížné vyřešit otázku odtahu, tudíž velké procento ostrůvkových digestoří pracují na principu recirkulace. Tento způsob funguje na odvodu pachů přes uhlíkový filtr, ve kterém se vzduch pročistí, zbaví se mastnoty a vrátí se zpět do prostoru místnosti, samozřejmě se zbytkovými pachy, mastnotou i vzdušnou vlhkostí.

Význam digestoře v kuchyni

Hlavní funkcí digestoře je odsávání vodních par, nepříjemných pachů či vůní, odstranění mastnoty a zbavení přílišné vlhkosti v kuchyni a přilehlých místnostech. Digestoř je nutnou podmínkou především v kuchyni, která je volně spojena s obývacím pokojem, jelikož bez ní se budou v místnosti mísit pachy, vůně, páry a v prostoru se bude usazovat tuková vrstva. Na českém trhu se objevily velmi vyspělé typy digestoří, které dokáží za pomoci velmi citlivých senzorů vyhodnotit typ vaření, množství pachů a páry. Dle potřeby se dokáží samovolně zapnout a pracovat na optimální výkon dle aktuální potřeby, poté se vypnou. Výkon digestoře je závislý především na prostoru, čím větší místnost, tím jsou kladeny vyšší požadavky na výkonnost motoru odsavače.

Článek Význam digestoře v kuchyni byl publikován 29. března 2009 v 19.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...