Lamelové rošty

Tagy:  lamelové rošty, lamely, rošty, rošty do postele

Sponzorované odkazy:

Lamelové rošty

Lamelový rošt umožňuje tělu udržet při odpočinku správný fyziologický tvar, co umožní uvolnění kloubů a obratlů. Špatná kvalita postele, roštu i matrace se každou noc může podepsat na lidském zádovém svalstvu a narušit kvalitu spánku. Lamelové rošty přispívají k tomu, aby tělo ležícího bylo ve správné poloze a páteř v rovině.

Konstrukce

Jednotlivé vypružené lamely jsou příčně zabudovány v dřevěném rámu, který tvoří základní konstrukci. Kvalita lamelových roštů závisí především na počtu lamel – čím větší počet, tím je rošt kvalitnější a na způsobu uchycení lamel k rámu. Lamelové rošty se vyrábějí v různých konstrukčních a kvalitativních provedeních.

Typy lamelových roštů

Lamelové rošty rozdělujeme podle počtu lamel, způsobu jejich vložení do úchytných patek, podle způsobu polohování a typu vystužení středové části. Vysoká pružnost lamel je způsobena tím, že jsou lamely lepeny několika vrstvami dřeva. Optimální počet lamel, který zaručuje komfortní spaní, by měl skýtat na 28 kusů.

Klasický rošt – nepolohovací

Základní typy lamelových roštů mají na protilehlých koncích lamely uchycené v nastřelených nebo v pevně našroubovaných patkových pouzdrech. Lamely jsou mírně vypružené, což způsobuje klouzání matrace, tudíž se na tyto typy doporučuje těžší typ matrací, ke kterým patří sendvičové nebo pružinové. Mezi jejich přednosti patří především zlepšení užitných vlastností matrace (prodyšnost, zpevnění, stabilita), čímž se matrace lépe přizpůsobí lidskému tělu.

Klasický rošt – polohovací

Polohovací rošty fungují na stejném principu jako rošty klasické nepolohovací s tím rozdílem, že se mohou mechanicky za pomoci speciálního kování nastavit do určité polohy ve spodní a horní části. Pružné, flexibilně uložené lamely reagují na jednotlivé tlaky ve všech směrech. Polohovací rošty oceníme v případech, že si budeme chtít podepřít záda nebo ulevit unaveným nohám, které díky podnožníku můžeme zvednout do optimální výšky. Možnost polohování hlavy a nohou zkvalitňuje odpočinek a blahodárně působí na lidské tělo ze zdravotního i komfortního hlediska. Polohovatelností jednotlivých částí lidského tělo dochází k odlehčení krevního oběhu, uvolní se zádové svaly a svaly nohou, zmírňují se potíže s křečovými žílami. Vhodnými matracemi jsou pěnové, sendvičové pěnové nebo latexové, které se vytvarují podle jednotlivých polohovacích dílů lamel.

Výkyvné lamelové rošty

Pružící lamely jsou uloženy ve výkyvných pouzdrech, které jsou vyrobeny ze syntetického materiálu nebo kaučuku. Střed rámu je vyplněn stabilizačním zpevňovacím popruhem, díky němuž lze nastavit stabilitu a pevnost roštu ve střední části.

Lamelové rošty s pohonem

Náročnější či méně pohybliví uživatelé ocení rošty s motorovým pohonem, kterým regulujeme zvednutí podhlavníku či podnožníku do požadované polohy. Rošty s motorovým pohonem jsou vhodné pro relaxaci a odpočinku i během dne, pro čtení v sedě, snídaně v posteli či sledování televize.

Lamelový dvojrošt

Ojediněle se můžeme setkat na trhu s dvojroštem, který je určen pod jednu společnou matraci, což však není odborníky doporučováno z důvodu ucítění každého partnerova pohybu. Další, velmi podstatnou nevýhodou je špatná podpěra těla, jelikož nejvyklenutější část, která udrží tělo ve správné poloze, se nachází přímo uprostřed partnerů.

Článek Lamelové rošty byl publikován 3. února 2009 v 17.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...