Jídelní židle

Tagy:  židle, jídelní židle, plastové židle, židle pro děti

Sponzorované odkazy:

Jídelní židle

Jídelní židle by měly být v dokonalé harmonii se stolem, čemuž by měla odpovídat především vhodná materiální a barevná kompatibilita.

Výběr jídelních židlí

podle prostoru místnosti

Prostor je rozhodujícím faktorem pro výběr správné židle, jelikož menší místnost si žádá jídelní židle subtilnější, lehčí, ve světlejších barevných odstínech. Prostorným místnostem naopak sluší židle masivnější, tmavší, s vyšším opěrákem či područkami nebo pokud daný interiér povolí, židle zámeckého stylu.

podle tvaru a rozměru

Nejvýznamnější roli pro pohodlí a komfort hraje především hloubka sedu, čímž se rozumí vzdálenost od opěradla k hraně sedáku. Jídelní židle, stejně jako ostatní sedací nábytek, bychom si měli vyzkoušet přímo v prodejně, zda nám bude vyhovovat měkkost sedáku, stabilita, výška, rozměry a typ opěradla. Sedák židle by měl být zakloněný mírně dozadu, hrana sedáku nesmí tlačit do měkkých tkání v podkolení, jelikož by se zabraňovalo správnému krevnímu oběhu.

pro seniory

Starším uživatelům budou vyhovovat jídelní židle s područkami, o které se mohou během stávání či usedání opřít. Nevýhodou těchto židlí však je špatná manipulovatelnost a skladovatelnost. Možnou alternativou jsou celočalouněné židle, které mají na zadní straně upevněné posuvné pomocné madlo.

pro děti

Od chvíle, kdy je dítě schopno samostatně sedět, tedy ve věku 13 – 17 měsíců, patří společně s rodinou ke stolu. Pro batolata jsou určeny vysoké jídelní židle, které mívají zpravidla nastavitelnou výšku sedáku i podpěrky nohou, které se regulují s výškou dítěte.

Výška jídelních židlí

Na základě různorodosti výšky jídelních židlí a stolů, je zákazníkům doporučováno, vybírat tyto dva typy nábytku současně. Standardní výrobní výška jídelních židlí je 46 cm, ale v kombinace s některými typy stolů by se mohlo stát, že si stolovníci nebudou moci dát nohy volně pod stůl, jelikož jim bude vadit deska stolu.

Použitý materiál k výrobě jídelních židlí

Nejčastěji používaným materiále při výrobě židlí je tradičně dřevo, kov, překližka, plast nebo kombinace několika materiálů.

dřevo

Jídelní židle se vyrábějí z měkkého i tvrdého dřeva, přičemž bychom měli upřednostňovat výrobky ze dřeva tvrdého, které zaručují prvotřídní kvalitu a stabilitu židle. Nejčastěji používaným měkkým dřevem pro výrobu židlí je smrk nebo borovice, které patří k lehčím typům, jejichž cena je velmi přijatelná, ale kvalita se zanedlouho projeví v podobě otlaků a rýh v dřevěné konstrukci.

potahové materiály sedáku

V poslední době se stávají velmi moderními židle z kůže nebo koženky, které mají vypolstrovaný sedák i opěradlo. Pevné textilie, určené k potahu sedáku, jsou speciálně povrchově upraveny proti skvrnám od jídla a pití, což umožní snadnou údržbu nejrůznějšími pěnovými prostředky.

kov

Židle vyrobené z kovu bývají oživeny přídavným materiálem, nejčastěji chromovými či nerezovými prvky. Speciální povrchové úpravy zaručují nejen luxusní vzhled, ale i snadnou a rychlou údržbu, jelikož celý povrch židle je omyvatelný.

plast

Plastové židle se stávají hitem posledních let, které se svoji oblibu získaly především pro snadnou údržbu a atypický prvek moderního interiéru. Nevýhodou však je tvrdost sedáku, což může být při delším stolování velmi nepříjemné. Možným řešením jsou čalouněné sedáky, které je možno zakoupit v jakémkoliv barevném i materiálovém provedení. Většina plastových židlí mívá vytvarovaný sedák do podoby tzv. sedací muldy, což je mírné prohloubení středu sedací plochy v kruhovém nebo polokruhovém tvaru. Obecně vzato, plastové židle je nutno před koupí stoprocentně vyzkoušet, jelikož, pokud naše pozadí ideálně nezapadne do tvarované prohlubně, nebude se nám na židli dobře sedět. Pokud nám židle padne, máme vyhráno, ale otázkou zůstává, jak tento typ židle bude vyhovovat ostatním členům rodiny.

Článek Jídelní židle byl publikován 13. ledna 2009 v 18.00 v rubrice Nábytek. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...