Vany do koupelny

Tagy:  vany, rohové vany, masážní vany, volně stojící vany, akrylátové vany

Sponzorované odkazy:

Vany do koupelny

Otočit kohoutkem a napustit vanu plnou horké vody až po okraj, do které se můžeme ponořit a v klidu relaxovat, považujeme dnes za standard.

Historie van sahá až do období antiky, kdy bohatí a urození začali pečovat o své tělo a hygienu. Do horké vody si přidávali různé druhy bylin, květů a ozdravných olejů. S rostoucí oblibou koupele vznikly ve vyšších společenských vrstvách lázně, které obývaly půvabné lazebnice. Později se vana stala součástí královské i šlechtické ložnice a s postupujícím časem byla vana přesunuto do samostatné místnosti, která opět splňovala funkci lázní.

Není tomu však tak dávno, co se voda musela ohřívat na kamnech a poté přelévat do dřevěných kádí nebo necek. Příjemně teplou lázeň si člověk mohl užívat pouze do doby, než voda vychladla, poté by si ji musel jít opět ohřát na kamna do vedlejší místnosti. Dřevěné necky nebo u movitějších rodin litinové vany byly zpravidla součástí kuchyně, které oddělovala plachta nebo závěs. Později byly vynalezeny ohřívače vody, které se ponořily přímo do napuštěné vany, ale zařízení stále nesplňovalo ten správný účel. Koupelna, jako samostatná místnost se začala objevovat teprve v době, kdy byla do domů zavedena voda.

Tvar vany

Výrobci nabízejí široký sortiment nejrůznějších tvarů, podob a velikostí van, tudíž je velmi obtížné vybrat takovou, která by splňovala především relaxační funkci a pohodlí. Vanu můžeme vybrat klasickou nebo v atypických tvarech, mezi kterými nalezneme ovál, obdélník, mnohoúhelník, kruh nebo rohovou variantu.

Před koupí

Ne všechno, co krásně vypadá i chutná a o to více platí zmíněné pořekadlo ve správném výběru vany. Před samotnou koupí bychom měli vanu přímo u výrobce vyzkoušet, zda nám vyhovuje velikostí i tvarem. Vnitřní část vany by měla být ergonomicky přizpůsobena lidskému tělu, tudíž bychom v ní měli nacházet úlevu a pohodlí. Výběr vany je však ovlivněn danými rozměry a prostorovým řešením koupelny.

Typy van

Klasické vany

Standardem mnohých českých koupelen jsou klasické vany, které si svoji oblibu drží zejména díky nízkým cenovým kategoriím. Uplatnění klasických van je především v menších koupelnách nebo v domácnostech, které jsou zaměřeny na klasiku a neupřednostňují luxus, modernost a vyšší pohodlnost. Dále jsou instalovány v koupelnách,ve kterých majitel vyžaduje pouze vyměnit starou litinovou vanu za novou nebo při menších rekonstrukcích.

Volně stojící vany

Vana umístěna uprostřed místnosti působí velmi efektivně, ale vyžaduje složitější a pracnější montáž, více prostoru a vyšší finanční prostředky. Tento druh van se montuje pomocí podpěrných systémů, které jsou standardní součástí každé vany určené pro umístění do prostoru. Volně stojící vany jsou postaveny na nožkách, které jsou vyrobeny ze silného nosného materiálu nebo mohou být položeny na speciální dřevěné či kovové desce. Další možností umístění vany v prostoru je její kompletní obložení dlažbou, což však vyžaduje velmi šikovného a kvalitního obkladače. Luxusně působí oválné modely van nebo vany s osmibokými tvary. Podmínkou pro umístění volně stojící vany je především prostorová kapacita koupelny a pohodlná přístupnost ze všech stran.

Zápustné vany

Zápustné vany představují nový trend a prvotřídní luxus ve světe koupelnového vybavení. Danému interiéru dodávají prvek nadčasovosti, který se dokonale snoubí se současnými požadavky na koupelnový interiér. Zápustné vany mohou disponovat téměř jakýmkoliv tvarem, který je dostupný na českém trhu. Vana zabudovaná v podlaze je absolutním vrcholem nejmodernějšího koupelnového interiéru, ale vyžaduje velmi obtížnou a technicky náročnou montáž. Méně náročnějším řešením je zapuštění vany do přizděného soklu, což však působí již standardním dojmem.

Masážní Masážní vany se dělí na perličkové a hydromasážní, jejich design je elegantně formovaný a díky kvalitnímu povrchu představují snadnou údržbu. Vodní masáž podporuje krevní oběh, zpevňuje pokožku a zabraňuje ukládání podkožního tuku.

Systém perličkové masážní vany spočívá v otvorech, které jsou rozmístěny na dně vany, ze kterých vychází do vody vzduch, který se přemění v jemné perlení. Mírné perlení má výrazný vliv na činnost lymfatického systému a na krevní tlak.

Vany s hydromasážním systémem masírují určité části lidského těla silným tlakem podvodních trysek. Tento druh masáže je výborný zejména pro regeneraci namáhavých svalových partií a podporuje jejich prokrvení. Systém bývá ovládán pneumatickým ovládáním nebo elektronicky.

Rohové vany

Rohové vany zaznamenaly boom až s příchodem akrylátu, který umožnil vytvarovat vanu do požadovaného designu, tvaru a velikosti. Rohová vana, si oproti těm klasickým, vyžaduje více místa a tudíž je vhodná spíše do větších koupelen. K záporům patří i jejich velký objem a tudíž větší spotřebu vody a elektrické energie. Na druhou stranu však rohové vany nabízejí pohodlí a komfort, které dopřávají tělu relaxaci, odpočinek a nabrání nové energie. Rohové vany se vyrábějí ve dvou základních typech: • symetrické rohové vany – mají tvar pravoúhlého trojúhelníku se shodně dlouhými odvěsnami • asymetrické rohové vany – disponují různě dlouhými odvěsnami a jsou žádanější především při rekonstrukci nebo v menších koupelnách

Materiál

Na trhu se nejčastěji objevují vany vyrobené z akrylátu nebo smaltované oceli.

Akrylát

První modely akrylátových van se na českém trhu objevily v 70. letech minulého století a ihned si získaly výhradní postavení nejen mezi výrobci, ale i spotřebiteli. Díky dobře tvarovatelnému materiálu mohou výrobci vyrobit téměř jakýkoliv tvar, který uspokojí i toho nejnáročnějšího zákazníka. K dalším velkým přednostem patří montážní variabilita, kdy není zapotřebí vanu pokaždé obezdívat, obkládat či zazdívat, ale ve většině případech postačí montážní lišty či akrylátové panely. Povrch van vyrobených z akrylátu zaručuje příjemný a teplý dotek, vysokou lesklost a velmi snadnou údržbu. Standardní síla akrylátu se pohybuje mezi 4 – 6 mm, kvalitnější modely atypických tvarů disponují akrylátem o síle až 10 mm.

Smaltované vany

Smaltované vany jsou prvním nástupcem van litinových, které si zachovaly některé jejich přednosti. Povrch ocelové smaltované vany se zahřeje až po několika minutách poté, co se napustí horkou vodou. Kvalitní ocelovou vanu určuje tloušťka oceli a kvalita smaltu, který tvoří povrchovou úpravu vany. Kvalitní smaltované vany se vyznačují minimální tloušťkou o síle 2 – 3 mm.

Směsi

Na trhu jsou ve velké míře zastoupeny vany vyrobené z materiálu různých směsí, kde zpravidla hlavním materiálem bývá akrylát s přísadou. Mezi nejběžněji využívané příměsi patří qaryl a marbex.

Atypický materiál

Dřevo, sklo a přírodní kámen patří k výstředním materiálům, ze kterých se též vyrábějí vany, které jsou vyhledávány především designéry, architekty a umělci, kteří se chtějí odlišit od běžného standardu.

Článek Vany do koupelny byl publikován 11. ledna 2009 v 10.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Co musíte udělat, než se léto zeptá?
  2. Trendy interiérového designu na léto 2024
  3. Červenec na zahradě
  4. Letní trendy v oblasti bydlení
  5. Jak si omylem do zahrady nepřilákat hady?
  6. Jak se zbavit slimáků?
  7. Toužíte o krásné předzahrádce s odolnými květinami?
  8. Jaké jsou hlavní zahradní trendy 2024?
  9. Je lepší rekonstruovat anebo prodat nemovitost?
  10. Jak založit zeleninovou zahradu u nového domu

Tagy

bydlení nábytek zahrada stěhování kuchyně dekorace zabezpečení domu keře židle

Doporučujeme

Na nic nečekejte a pořiďte si nový byt v Praze již od 1,2 milionu Kč včetně DPH, na výběr mnoho lokalit.

Do bytu či domu kvalitní dřevěnou podlahu.

S bydlením je silně spojena i rekreace a dovolená, hlavně po dobře odvedené práci. Dopřejte si příjemnou dovolenou a vyberte si na MegaUbytko.cz ubytování na Jižní Moravě, kde zažijete relax a zábavu během celého roku.