Rohové vany

Tagy:  koupelny, vany, rohové vany, akrylát

Sponzorované odkazy:

Rohové vany

Otočit kohoutkem a napustit vanu plnou horké vody až po okraj, do které se můžeme ponořit a v klidu relaxovat, považujeme dnes za standard.

Historie van sahá až do období antiky, kdy bohatí a urození začali pečovat o své tělo a hygienu. Do horké vody si přidávali různé druhy bylin, květů a ozdravných olejů. S rostoucí oblibou koupele vznikly ve vyšších vrstvách lázně, které obývaly půvabné lazebnice. Později se vana stala součástí královské či šlechtické ložnice a s postupujícím časem byla vana přesunuto do samostatné místnosti, která opět splňovala funkci lázní.

Není tomu však tak dávno, co se voda musela ohřívat na kamnech a poté přelévat do dřevěných kádí nebo necek. Tyto předchůdci van tvořily zpravidla součást kuchyně, které oddělovala plachta nebo závěs. Koupelna, jako samostatná místnost se začala objevovat teprve v době, kdy byla do domů zavedena voda.

Rohové vany zaznamenaly boom až s příchodem akrylátu, který umožnil vytvarovat vanu do různých designů. Dlouhou dobu patřily rohové vany k vysokému luxusu vybavení koupelny, avšak v dnešní době jsou spíše opomíjeny a nahrazovány prostornými sprchovými kouty. Jedním z důvodů, proč od nich lidé upouštějí, je prostor. Rohová vana, si oproti těm klasickým, vyžaduje více místa a tudíž je vhodná spíše do větších koupelen. Dalším záporem je velký objem a tudíž větší spotřeba vody a elektrické energie. Na druhou stranu však rohové vany nabízejí pohodlí a komfort pro tělo a praktický odkládací prostor s možností sezení.

Rohové vany jsou vyráběny ve dvou základních typech:

• symetrické rohové vany – mají tvar pravoúhlého trojúhelníku se shodně dlouhými odvěsnami
• asymetrické rohové vany – disponují různě dlouhými odvěsnami a jsou žádanější především při rekonstrukci nebo v menších koupelnách

Nabídka rohových van je na českém trhu velmi pestrá, vyrábějí se v pravém či levém provedení, s hlubokým či mělkým sedátkem a v různých tvarových designech.

Rohové vany jsou vyráběny z akrylátu, což je pružný, dobře tvarovatelný a tvrdý termoplast. Mezi jeho další plusy patří dobrá tepelná izolace, snadná údržba, vysoká odolnost a neklouzavost. Běžná tloušťka van je 5 mm, kvalitnější a dražší typy disponují tloušťkou 8 mm. Nejčastěji se rohové vany vyrábějí v délce 140 – 150 cm. Největší typy nabízí společnost VAGNERPLAST – Athéna a společnost RAVAK – Gentiana, o rozměrech 150×150 cm.

Přestože je v posledních letech stále oblíbenější sprchování, určitě by nikdo z nás neodmítl ponořit se do horké vody a nechat na sebe působit vonné oleje, bylinné soli či jen tak relaxovat při oblíbené hudbě.

Článek Rohové vany byl publikován 15. září 2008 v 08.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...