Kancelářský nábytek

Tagy:  nábytek, kancelářský nábytek, psací stůl, křeslo, židle

Sponzorované odkazy:

Kancelářský nábytek

Pracovní výkonnost, spokojenost a dobrou náladu na pracovišti do značné míry ovlivňuje nejen firemní kultura, dobré kolektivní vztahy či pracovní doba, ale též pracovní prostředí a především nábytek, který nás každodenně obklopuje. Kancelář je místem, kde zaměstnanec tráví většinu svého času a tudíž by se v ní měl cítit dobře a být především spokojený.

Nábytek patří k základnímu vybavení každé kanceláře, ve které by neměl chybět především pracovní stůl nebo sestavy stolů, židle, popř. kancelářské křeslo, knihovna, konferenční stolky, popř. sedací souprava, úložné prostory – skříně, boxy, kontejnery a police. Způsob vybavení kanceláře závisí především na tom, k jakému účelu bude využívána.

Židle, křeslo

Pro každodenní práci v sedě je velice důležitá kvalita židle, na které pracovník sedí povětšinu části dne. Mezi hlavní kritéria, která jsou při výběru židle rozhodující, patří výškově nastavitelný sedák a polohovatelné opěradlo, které je vybaveno přítlakovou mechanikou, jenž umožňuje automatickou regulaci v závislosti na aktuální poloze sedícího. Tento systém umožňuje správné držení páteře, aktivní a zdravé sezení. Sedák by měl odpovídat tvaru těla a být anatomicky tvarovaný tak, aby se váha těla rovnoměrně rozložila. K ergonomických kritériím židle patří též libovolné nastavení výšky područek či permanentní podepření zad a hlavy. Nepraktičtějším řešením jsou pojízdné židle či křesla, která nám umožňují snadný a rychlý pohyb během vstávání. Sezení na nekvalitní židli může vyvolat různé zdravotní potíže, mezi které nejčastěji patří bolesti zad, bolesti hlavy a nesoustředěnost, čímž je negativně ovlivněn pracovní výkon a celková produktivita práce.

Psací stůl

Využití pracovních stolů v kancelářských prostorách se počítá od dvacátých let minulého století, kdy se prvně objevily masivní dřevěné stoly a od té chvíle nás až dosud doprovází každodenní pracovní činností. Za optimální parametry kancelářských a psacích stolů se považují rozměry 75 cm výška, 120 – 150 cm délka a v rozmezí 65 – 80 cm hloubka. Tyto rozměry poskytují pohodlnou pracovní plochu a dostatečný prostor pro dolní končetiny či prostor pro mobilní kontejnery. Jelikož pracovní stůl bývá zároveň stolem pro umístění počítače, je důležité umístit ho tak, aby počítač byl bokem k oknu, čímž zamezíme nechtěnému slunečnímu svitu přímo do monitoru. Moderní pracovní stoly, které jsou určeny především do velkých kanceláří jsou vybaveny výsuvnou mechanikou, která umožňuje nastavit výšku či rozložení dle aktuální potřeby uživatele.

Úložné prostory

Netypičtějšími úložnými kancelářskými prostory jsou otevřené skříně, které slouží především k ukládání šanonů, knih či spisů. Styl skříní může být jednotný, nebo kombinovaný, kdy je sestava složena z různých typů, velikostí a dezénů. Nejčastěji používaným materiálem pro výrobu kancelářských skříní je lamino, popř. dýha. Pojízdné kontejnery jsou standardním vybavením každé kanceláře, jelikož jsou velmi skladné, mobilní a vnitřní uspořádání je velice přehledné. Díky pojízdnému systému mohou sloužit též jako odkládací plocha.

Design

Kancelářský nábytek může mít několik podob, vybírat můžeme od klasického přes elegantní, strohý, rustikální až po nejnovější módní výstřelky. Vždy je však velmi důležité přizpůsobit nábytek typu kanceláře tak, aby se veškeré kancelářské vybavené vzájemně snoubilo. Kancelářský nábytek a vybavení mnohé vypovídá o svém uživateli, přeneseně můžeme říci je kancelář symbolem, logem a značkou kvality svého majitele. Na lidskou psychiku, výkonnost a spokojenost působí barvy a barevné sladění, kterému nás během dne a pracovní činnosti obklopuje. Za nejvhodnější barevné odstíny stěn jsou považovány barvy světlé, pastelové, tlumené a decentní, mezi kterými můžeme objevit barvu ocelově modro-šedou, bleděmodrou, pískově hnědou, lehce šedou. Kancelář rozjasní přírodní barevné odstíny zelené v tónech barvy mechu, trávy a listů, pistáciová či jemná pastelová zeleň. Strop místnosti by měl zůstat bílý, jelikož opticky zvětší prostor a vzbuzuje dojem velmi prosvětlené místnosti.

Osvětlení

Ačkoliv osvětlení nepatří do kategorie nábytku je nezbytnou a velmi podstatnou součástí každé kanceláře. Centrální osvětlení by mělo dostatečně osvítit celý prostor, nemělo by však být příliš oslňující a dráždivé. Na psacím stole je samozřejmostí lampička, jejíž nepraktičtější podobou je uchycení k hraně stolu. Oblíbené jsou lampičky se dvěma rameny, jejichž polohu můžeme jednoduše měnit a kombinovat a natáčet stínidlo dle aktuální potřeby.

Článek Kancelářský nábytek byl publikován 4. prosince 2008 v 20.00 v rubrice Nábytek. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...