Chcete si pořídit starožitný nábytek?

Tagy:  nábytek, starožitný nábytek

Sponzorované odkazy:

Chcete si pořídit starožitný nábytek?

Zamilovali jste se do starožitných kusů nábytku? Máte takový nábytek doma nebo si ho chcete pořídit? Kam se hodí a jak o něj pečovat? Pojďme si o něm říci více.

Za jakých podmínek můžeme určit nábytek jako starožitný?

Jak určit, že jistý kus nábytku je už starožitný? Zde vzniká problém. Teoreticky můžeme říci, že nábytek je starožitný, pokud má historickou a uměleckou hodnotu.

Ovšem odhadnout tuto hodnotu bývá dost složité a pokud se v cenách neorientujete, dejte si pozor, aby vám někdo neprodal nadhodnocený nábytek, nebo pokud chcete vy prodat starožitný nábytek, aby vás nějaký vychytralý kupec neošidil. Proto se raději předem poptejte nějakého odborníka a konzultujte s ním koupi nebo prodej, zvlášť pokud se jedná o drahý kus nábytku.

Starožitného nábytku se můžete zbavit nebo ho naopak pořídit v různých specializovaných obchodech či na aukcích.

Obecně za starožitný nábytek považujeme takové kousky, kterou jsou alespoň z meziválečného období.

Kam se hodí starožitný nábytek?

Starožitný nábytek je často poměrně masivní, proto se příliš nehodí do menších bytů, ve kterýchz zabírá hodně místa a celkově místnost opticky zmenšuje. Hodí se především do velkých domů. Menší kusy mohou být pěkným doplňkem na chalupu.

Péče o starožitný nábytek

Starožitný nábytek je hodně drahý, a proto je dobré o něj pečovat tak, aby vydržel co nejdéle.

Je-li nábytek poškozen, dejte ho do péče nějakému restaurátorovi. Vaše neodborná práce na starožitném nábytku by ho mohla znehodnotit. Také je dobré si zjistit, jestli se v nábytku nezabydleli červotoči, kteří starožitný nábytek ničí a navíc by se vám tito škůdci mohli rozšířit i do dalších kusů nábytků.

Starožitný nábytek nedávejte k topným tělesům. Nesvědčí mu teplo, ale ani časté střídání teploty. To je častý problém chalup, ve kterých se topí jen příležitostně. Není vhodné také nechat často dopad na nábytek přímé sluneční světlo. Snažte se také zachovávat vlhkost kolem 55%.

Pozor: Nečistěte tento nábytek obyčejnou leštěnkou. Pořiďte si speciální na starožitný nábytek.

Článek Chcete si pořídit starožitný nábytek? byl publikován 1. prosince 2008 v 19.00 v rubrice Nábytek. Autorem článku je Mgr. Renáta Vorbová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...