Dřevěné podlahy

Tagy:  podlahy, dřevěné podlahy

Sponzorované odkazy:

Dřevěné podlahy

Podlaha uceluje interiér a utváří celkovou atmosféru pokoje. Měla by umožnit bezpečnou a pohodlnou chůzi, tlumit dupnutí, nestudit a být odolná.
V poslední době si v oblasti podlah opět získává oblibu dřevo, které naplní prostor příjemným teplem. Dřevo se již po staletí nachází na prvním místě mezi druhy materiálů používaných na podlahou krytinu. Dřevěné podlahy přispívají k útulnosti interiéru, jsou praktické, hřejivé a hospodárné. Celodřevěná podlaha je vrcholem kvality a vkusu podlahy v obytném prostoru.

Přednosti dřevěných podlah

• dřevo je přírodní kvalitní materiál
• možnost broušení
• lepší zvuková izolace
• schopnost absorbovat vzdušnou vlhkost
• hygieničnost, neváží na sebe prach

Povrchová úprava

Povrchová úprava chrání dřevěné podlahy před mechanickým poškozením. Povrch dřevěných podlah se upravuje vícevrstvým lakem, voskem nebo olejem.

Olej vytvoří matný povrch, tudíž je vhodný na exotické dřeviny. Pokud chceme docílit určitého zbarvení a zvýraznění struktury dřeva použijeme tónovací oleje s přirozeně matným vzhledem. Nevýhodou této úpravy je, že musíme podlahu olejovat každým rokem, má menší odolnost proti chemikáliím a stopám po gumových podrážkách bot. Podlahy s olejovou vrstvou nejsou vhodné do restaurací, hotelů, jídelen, sportovních hal a všude tam, kde je vysoká koncentrace lidí a je nutnost důkladné a pravidelné údržby, čímž odstraňujeme olej z povrchu.

Lak je vhodný především na tuzemské dřeviny. Povrch dřeva zůstane po lakování světlejší než po úpravě olejování. Výhody lakovaných podlah spočívají ve velmi vysoké estetice, jednoduchém ošetřování a snadné údržbě, v pružnosti povrchu a dlouhodobé odolnosti. Na českém trhu je široký výběr různých stupňů lesku, které navíc obsahují protiskluzové vlastnosti. K pravidelnému úklidu je doporučována voda s čistícím prostředkem určeným k údržbě dřevěných podlah s lakovaným povrchem, v žádném případě nepoužívat saponát. K nevýhodám lakování patří to, že není možná neviditelná lokální oprava.

Vosk zachovává přirozené vlastnosti dřeva a zabraňuje nasávání vlhkosti. Voskování podlahy vyžaduje důkladnou péči a náročnou údržbu.

Rozdělení dle tvrdosti dřeva

Velmi tvrdé dřevo Podlahy z tohoto typu dřeva můžeme použít ve všech obytných prostorech s vysokou zátěží i v komerčních prostorech – v hotelech, kancelářích, restauracích a obchodech.

Tvrdé dřevo Podlahy z tvrdého dřeva se používají do obývacích a dětských pokojů, předsíních a velkých vstupních hal.

Středně tvrdé dřevo Ze středně tvrdého dřeva jsou podlahy vhodné do obytných místností s nízkou intenzitou provozu, popř. tam, kde se používá domácí obuv, např. ložnice.

Údržba dřevěných podlah

Dřevěné podlahy je třeba chránit a udržovat tak, aby se po dlouhou dobu nezměnil jejich původní vzhled a užitná hodnota. Na dřevěné podlahy nesmíme používat standardní, univerzální čističe. Pro údržbu povrchu je na českém trhu dostupná široká řada speciálních čističů v různých cenových relací.

Typy dřevin – materiálu

Dub Dobové podlahy jsou uplatňovány zejména v moderních interiérech, kterým dodají eleganci, originalitu a útulnost. Dubové dřevo je pro svoje přednosti – tvrdost, vysoká odolnost, houževnatost – odedávna používáno k výrobě užitkových staveb, tudíž můžeme říci, že je velmi vhodným materiálem k výrobě dřevěných podlah.

Buk Buk je tvrdá, pevná a klasická dřevina s pleťově růžovým odstínem, který po čase ztmavne do růžovočervené až nahnědlé barvy. Bukové podlahy rozjasní místnost, tudíž se hojně používají do menších a tmavších prostorů.

Jasan Jasanové dřevo má bílou až nažloutlou barvu. Struktura dřeva je žilkovaná, jádro je světle hnědé až našedlé.

Ořech Ořech je luxusní dřevina, která disponuje mimořádně výraznou strukturou. Barva dřeviny je hnědá až černohnědá.

K dalším velmi častým dřevinám patří: borovice, smrk a modřín, které bychom měli též upřednostňovat před exotickými, dováženými dřevinami.

Volba materiálu a typ povrchu závisí především na vkusu těch, kteří jej budou užívat

Článek Dřevěné podlahy byl publikován 25. září 2008 v 19.00 v rubrice Dům. Autorem článku je Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...