Bylinky, které vypěstujeme na okně
Sponzorované odkazy:
Bylinky jsou něčím, co dodá jedinečnou chuť a šmrnc prakticky jakémukoliv jídlu. Jsou zdravé a perfektně se hodí ke každému masu. Mnoho čerstvých bylinek má příznivý vliv na naše zdraví, překypují vitamíny a jsou vždy snadno použitelné coby chutné a voňavé koření. Jak vyřešit aby byly vždy po ruce? Je mnoho bylinek, které lze bez problému pěstovat doma a není pak problém jich kdykoliv využít. Kuchyň navíc zútulní a provoní. Níže se můžete dozvědět o několika bylinkách, jejichž pěstování stojí pramalé úsilí.
Základní typy pro pěstování bylinek
Většina bylinek potřebuje světlé místo, kde budou moct přijímat sluneční paprsky a prosperovat z nich. Jelikož se velmi často jedná o rostlinky ze středozemí, neměli by být v chladných místnostech a budou-li umístěné na okně, bude dobré ohlídat aby na ně nefoukalo. Živé rostliny vypadají v kuchyni velice pěkně a ti, co si potrpí na detailech, jistě stráví spoustu času vybíráním nejhezčích květináčů. Většinu bylinek je před zimou nejlepší sklidit a buď je usušit, nebo lépe zamrazit do kostek ledu.
Řeřicha
Snad nejjednoduše pěstovatelnou konzumní rostlinkou je řeřicha se svými svěžími zelenými výhonky. Její semínka zakoupíme prakticky kdekoliv a pak je už stačí rozsypat na vlhkou vatu a několik dní čekat, až se řeřicha začne ze semínka klubat stále výš a výš. V této fázi (kdy je řeřicha několik cm vysoká) je nejlepší čas na sklízení. Řeřicha má jemnou, ostrou chuť a skvěle se hodí do polévek, salátů či pomazánek.
Máta peprná
Sazenice máty peprné je nejlepší zakoupit na jaře v zahradnictví. Přes léto bude prosperovat na balkóně i za oknem a při dobré péči (pravidelné zálivce) se odmění svým rychlým růstem. Máta se hodí jak do čajů, tak alkoholických nápojů. Nádherně voní a dozdobit může i mnohé sladké dezerty. Na zimu je nejlepší ji sklidit. Nejvhodnějším způsobem uskladnění, stejně tak jako u většiny bylinek, je zamražení.
Bazalka
Kdo by se bál pěstování bazalky od semínka, může si zakoupit již větší rostlinku. Šetří to čas a navíc pak bazalka bude kdykoliv k dispozici již od prvního dne. Bazalka je velice známou jednoletou středomořskou bylinkou, která se perfektně hodí k rajčatům a sýru. Ideální je použít ji do těstovin, jednoduchých omáček, do salátů či na oblíbené pesto. Má výraznou chuť i vůni, tudíž ji lze využít i v aromaterapii. Bazalka odhání hmyz a mezi její prospěšné účinky patří podpora trávení.
Článek Bylinky, které vypěstujeme na okně byl publikován 23. listopadu 2009 v 00.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Šárka Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Bylinky a koření na balkoně 13.03.2012 00.00
- Bylinky v zahradním interiéru 09.05.2010 00.00
- Designový stojan na čerstvé bylinky 20.12.2011 00.00
- Elektronický květináč na kytky i bylinky 11.10.2011 00.00
- Užitečné bylinky, které jsou nenáročné na pěstování 20.03.2021 08.00
Top 10
- Vyžeňte klíšťata z vaší zahrady dříve, než vám ublíží
- Kam umístit domácí bezpečnostní kamery
- Konec prázdnin voní levandulí
- Návrat k přírodě? Pěstujte divoké květiny!
- Konve a konvičky pro každého zahradníka. Víte, jak si vybrat tu správnou pro vás?
- Přeneste si domů nostalgickou náladu
- Pozor! Puntíky se vrací do vašich domovů!
- Proč je důležité se pravidelně starat o čistotu vaší látkové pohovky?
- Přeskočte nakupování luxusních úložných systémů a vyzkoušejte místo toho DIY projekty
- Máte staré cihly? Pak jste vyhráli jackpot!
Tagy
bydlení nábytek zahrada stěhování kuchyně dekorace zabezpečení domu keře židle
Doporučujeme
Na nic nečekejte a pořiďte si nový byt v Praze již od 1,2 milionu Kč včetně DPH, na výběr mnoho lokalit.
Do bytu či domu kvalitní dřevěnou podlahu.
S bydlením je silně spojena i rekreace a dovolená, hlavně po dobře odvedené práci. Dopřejte si příjemnou dovolenou a vyberte si na MegaUbytko.cz ubytování na Jižní Moravě, kde zažijete relax a zábavu během celého roku.