Květinám sluší elegantní vázy

Tagy:  vázy, skleněné vázy, keramické vázy, květinové vázy, vázy na květiny

Sponzorované odkazy:

Květinám sluší elegantní vázy

Vázy patří k nezbytným interiérovým doplňkům, které slouží nejen jako nádoba na řezané, sušené či umělohmotné květiny, nýbrž i jako předmět určený k dekoraci interiéru. Vázy patřily k prvním předmětům dávných civilizací, ve své době však splňovaly funkci především dekorativní nebo se používaly k přenosu vody či jako předmět ke skladování oleje. S postupem času a vývojem nových materiálových prvků se vázy začaly používat jako nádoba pro květiny, které zpravidla zdobily obydlí movitějších občanů a šlechty.

Design a správný výběr

Na trhu existuje nejrozličnější tvarové, materiálové, velikostní a barevné provedení váz, jejichž výběr záleží především na našem osobním vkusu a vhodnosti snoubení s interiérem. Mnozí designéři se dnes inspirují prvky, které používaly starobylé kultury egyptských a čínských dynastií, starořímskými detailními rysy a staroevropskými motivy a tvary. Z hlediska tvaru můžeme vybírat vázy kulaté, hranaté, oválné, kónické, trubkovité, atypické, nízké buclaté nebo miskovité.

Miskovité vázy se pravidla používají pro květy s nízkými stonkami, které plují na vodní hladině. K tomuto účelu jsou vhodné květy gerber, orchidejí nebo malých druhů lilií.

Trubkovité úzké vázy jsou určeny pro jednu květinu, jejíž výběr záleží na našem vkusu, velmi dobře však vynikne růže nebo gerbera.

Nízké buclaté vázy jsou určeny především pro květiny s krátkými stopkami, ke kterým patří fialky, sněženky, konvalinky, podléšky, sedmikrásky nebo bledule.

Mohutné, vysoké vázy z keramiky jsou zpravidla určeny pro sušenou aranžmá nebo umělohmotné květiny, které plní funkci dekorativní.

Materiál

Vázy se vyrábějí téměř ze všech materiálových prvků, z nejoblíbenějších můžeme jmenovat keramiku, sklo, nerez, dřevo, plast nebo kov. K atypickým a dražším materiálům, ze kterých mohou být vázy vyrobeny patří mramor, kámen nebo dražší typy kamenů, kterým je např. alabastr.

K zákaznicky nejoblíbenějším typům patří vázy ze skla, jelikož sklo dokáže opticky zvětšit prostor a podřídit se každému interiéru. Neutrálním prvkem je sklo čiré, které se dokáže snoubit s každou květinou a každým prostorem. V čirých skleněných vázách nádherně vyniknou pestrobarevné exotické kytice, puget růží, tulipánů nebo i jedna jediná květina. Pestrobarevným skleněným vázám sluší jednobarevné kytice, např. v červené skleněné váze se budou nádherně vyjímat bílé růže nebo žluté tulipány či gerbery. V modré skleněné váze dokonale vyniknou luční bílé kopretiny nebo zelené traviny.

V moderních interiérech se v poslední době stávají trendem vázy z plastu, které jsou téměř k nerozeznání od váz keramických či barevně skleněných. Vázy z plastu si vydobyly svoje výsostní postavení především z hlediska praktického, jelikož při pádu na zem se neroztříští na malinké střepy, jak je tomu u váz skleněných. Do plastových váz můžeme aranžovat květiny živé, umělé i sušené.

Třetím nejčastějším materiálem k výrobě váz je keramika, což je materiál, který dává vyniknout nejrozličnějším vzorům, barvám a prokreslení. Keramické vázy mohou být charakteru zámeckého, tedy inspirovány dávnými civilizacemi s nejrůznějšími výjevy. Tento typ váz disponuje mohutným provedením a bohatým zdobením, převládají výrazné barvy doplněné barvou zlatou. Z keramiky však můžeme mít i vázu jednoduchou, s minimalistickými, hladkými prvky a liniemi, v jednobarevném provedení. Výběr je opravdu bohatý, záleží především na tom, kterou květinu chceme do vázy aranžovat a která váza nám bude ladit s ostatním interiérem.

Článek Květinám sluší elegantní vázy byl publikován 16. září 2009 v 00.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...