Keramické obklady do koupelen

Tagy:  obklady, koupelnové obklady, obklady do koupelny, keramické obklady, dlaždičky

Sponzorované odkazy:

Keramické obklady do koupelen

Současný trh nabízí neuvěřitelně barevnou škálu obkladů různých dekorů, v různém velikostním provedení s nejrůznějším doplňkovým programem, který zahrnuje listely, přechodové lišty, bombáta a dlaždicové vzory.

Základní typy obkladů

Neglazované obklady jsou tvořeny vypálenou keramickou hmotou, průřez dlaždice je stejný jak v lomu, tak na povrchu, čímž je stanovena jejich jednotlivost v celé tloušťce. Vyrábějí se v devíti stupních tvrdosti, vyšší číslo představuje vyšší kvalitu materiálu, vyšší tvrdost a odolnost obkladu. Dlaždice mohou mít nasákavý nebo nenasákavý nosný podklad neboli střep. Nasákavý podklad je charakteristický přítomností pórů, které jsou na sebe různě napojeny, nenasákavý podklad se svými vlastnostmi téměř blíží porcelánu.

Glazované obklady jsou složeny ze dvou vrstev – střepu, který představuje neglazovaný obklad, doplněný glazurou. Střepy, kvalitnějších typů dlaždic, obsahují několik vrstev glazury, jejichž kvalita se liší stupněm otěruvzdornosti, v rozmezní škále 1 – 5. Čím je číslo vyšší, tím je glazura kvalitnější, což by mělo být doloženo certifikátem z nezávislé zkušebny. K dalším důležitým vlastnostem glazovaných dlaždic patří protiskluznost, která je uváděna v devíti stupních, kde nejvyšší číslo představuje nejmenší riziko skluzu. Povrch glazury může představovat hladký povrch v matném či lesklém provedení, mírně škrábaný povrch, jednobarevné či vícebarevné ztvárnění, s obsahem dekorativních plastických či konturových prvků.

K novinkám na trhu patří obklady do koupelny s akvarelovou glazurou, jejichž technologie výroby spočívá v nanášení barevného motivu na podklad tak, že se do sebe vpíjí několik barev, čímž vznikne zajímavý batikový vzhled.

Vzory

Výrazné květy

Interiérovému designu koupelen dominují květy, jejichž velikost a výrazné barevné složení zaplní určitou prostorovou část stěny. Oblíbeným prvkem jsou velké květinové vzory rozložené na velkoformátových obkladech, jejichž celkovou podobu utváří dvě i více kusů dlaždic. Výrazné motivy je vhodné používat do prostorových koupelen, čímž docílíme harmonického rozčlenění větší plochy stěny nebo zvýrazníme určité části koupelny. Velké a výrazné vzory nikdy nevolme do malých koupelen, prostor by působil velmi stísňujícím dojmem a narušoval by kompletní vybavení koupelny. Pokud tedy upřednostníme výrazné květy, kterými vyplníme určité části místnosti, měli bychom zbývající plochy vyplnit nenápadnými, jednoduchými a dosti světlými obklady s dlažbou, která se ponese v duchu maximálně o jeden stupeň tmavšího odstínu.

Drobné květy

Pokud nevlastníme prostornou koupelnu a i přesto upřednostňujete květinové vzory, volme obklady menších rozměrů, které jsou doplněny o drobnou květenu, barevné rozkvetlé květy či zvolme pouze zakončující listely s květinovým vzorem.

Přírodní dekory

Na keramickém povrchu můžeme mít téměř jakýkoli motiv, který je našemu srdci blízký. Velmi oblíbené jsou motivy se strukturou kamene, které díky několika vrstvám, v sobě mohou ukrývat nenápadnou podobu květin. Zajímavým dojmem působí kombinace dřeva a kamene, které v interiéru vytváří působivou kombinaci.

Proužky

Oblíbeným motivem většiny zákazníků jsou jemné, maximálně dvoubarevné proužky, které opticky vystupují z dlaždice nebo jsou naopak do dlaždice vyryty. Z jemně designové proužkové série můžeme obložit celý prostor koupelny nebo je použít pouze pro zvýraznění určitých prostorově nevýrazných částí. Pokud se rozhodneme pro první variantu obložení, je důležité správně zvolit dlažbu, která by měla být jednobarevná, ve velmi světlých odstínech a neměla by obsahovat barvu, která je součásti obkladů.

Abstraktní vzory

Dlaždice s abstraktními vzory se staly v posledních letech velmi vyhledávaným typem obkladů, které umocňují nadčasový, top moderní interiér. Dlaždice může mít několik typů dekorů v podobě obrazců, geometrických těles, spletí květin či nijak nedefinovaných obrazců. Abstraktní motivy se vyskytují převážně na velkoformátových typech dlaždic, na jejichž prostoru daný dekor stoprocentně vynikne. V koupelnách se tento typ obkladů používá ke zvýraznění postranních částí umyvadlové skříňky směrem nahoru až do výše zakončení zrcadla či zrcadlové skříně. Použít jej můžeme do prostoru sprchového koutu, tedy v případě, že sprchový kout je ze skla a motiv bude dostatečně vidět.

Článek Keramické obklady do koupelen byl publikován 20. března 2009 v 08.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Co musíte udělat, než se léto zeptá?
  2. Jak si květinami ozdobit interiér?
  3. Trendy interiérového designu na léto 2024
  4. Toužíte o krásné předzahrádce s odolnými květinami?
  5. Jak si omylem do zahrady nepřilákat hady?
  6. Červenec na zahradě
  7. Jaké jsou hlavní zahradní trendy 2024?
  8. Konve a konvičky pro každého zahradníka. Víte, jak si vybrat tu správnou pro vás?
  9. Jak se zbavit slimáků?
  10. Letní trendy v oblasti bydlení

Tagy

bydlení nábytek zahrada stěhování kuchyně dekorace zabezpečení domu keře židle

Doporučujeme

Na nic nečekejte a pořiďte si nový byt v Praze již od 1,2 milionu Kč včetně DPH, na výběr mnoho lokalit.

Do bytu či domu kvalitní dřevěnou podlahu.

S bydlením je silně spojena i rekreace a dovolená, hlavně po dobře odvedené práci. Dopřejte si příjemnou dovolenou a vyberte si na MegaUbytko.cz ubytování na Jižní Moravě, kde zažijete relax a zábavu během celého roku.