Budujeme zahradní jezírko

Tagy:  zahrada, zahradní jezírko, okrasná jezírka

Sponzorované odkazy:

Budujeme zahradní jezírko

Voda patří k přírodním živlům, které dokáží nejen brát, ale i dávat. Umělé vodní plochy na zahradě patří k přenádherným scenériím, které dokáží oživit a dát neocenitelné kouzlo každému venkovnímu prostředí.

Velikost a tvar

Pokud se rozhodneme pro stavbu zahradního jezírka svépomocí, měli bychom být vybaveni podrobnými informacemi. V prvé řadě je nutné si uvědomit jeho velikost a tvar, což musíme přizpůsobit prostorovým možnostem naší zahrady.

Přizpůsobit se též musíme účelu, který bude jezírko splňovat. Vybudovat můžeme zahradní jezírko okrasné nebo koupací. Okrasná jezírka slouží především pro estetické účely a zkrášlení venkovní plochy. Koupací jezírko by mělo splňovat též estetickou stránku, avšak důležitější je pohodlí a funkčnost.

Velikost okrasných jezírek se pohybuje v rozmezí od 40 do 100 m², jejich hloubka je dle účelu užití od 110 do 150 cm.

Velikost koupacích jezírek záleží zpravidla na naší fantazii a především prostorových možnostech zahrady. Hloubka koupacích jezírek se pohybuje od 150 cm.

Postup výstavby

V prvotních přípravách si nejdříve nakresleme naši představu na papír, rozkresleme si v jakých místech by se mělo jezírko nacházet, zda přes něj povede můstek nebo lávka, s čím bude sousedit.

Pokud máme jasnou představu o finální podobě a zejména tvaru jezírka, začněme se zemními pracemi, tedy vykopáním terénu. Hloubka okrasného jezírka není obzvláště podstatná, mělčí jezírka jsou vhodná pro pěstování leknínů a dalších vodních rostlin. Pokud se rozhodneme v jezírku chovat ryby, počítejme z větší hloubkou.

Po vyhloubení požadovaného tvaru je nutné položit izolační fólii, kterou koupíme v obchodech se stavebninami. Dno jezírko zaplníme menšími kamínky a speciální směsí zeminy, do které později vsadíme vodní rostliny.

Okolní prostor je vhodné zkrášlit bělavými drobnými oblázky, místy velmi efektně působí větší kusy valounů. Tuto plochu vyplňme různými zakrslými stromky a vysokými trsy travin, které se dobře vyjímají v okrajích jezírka.

V případě, že budeme chtít jezírko obohatit okrasnými rybkami, je nutné nechat vodu minimálně týden odstát. K okrasným doplňkům jezírka patří různé fontánky, zahradní keramika nebo barevné osvětlení.

Článek Budujeme zahradní jezírko byl publikován 27. července 2009 v 00.00 v rubrice Zahrada. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...