Šatna jako samostatná místnost

Tagy:  šatna, šatna v domě, šatna v interiéru, moderní šatna

Sponzorované odkazy:

Šatna jako samostatná místnost

Z dřívějších komor, spíží a domácích skladišť se v dnešní době stávají samostatné místnosti, které jsou prezentovány jako šatny. V dnešních novostavbách nebo celkových rekonstrukcích rodinných domů se počítá s místností bez oken, která bude splňovat funkci úložného prostoru pouze pro oblečení a doplňky.

Samostatná šatná se využije především v domácnostech, ve kterých je sledování módních trendů a trvalá aktualizace obsahu šatníku zálibou celé rodiny. V případě, že prostor dovolí, je nejlepším řešením rozdělit šatnu do několika částí – pro ženu, muže a popř. děti. Větší rodinné domy disponují dvěma či vícero šatnami, kde zpravidla centrální šatnu tvoří ta, která je propojena s ložnicí a další, menší šatny bývají propojeny s dětskými pokoji či tvoří vstupní partii domu.

Šatna nacházející se u vstupní části domu

Šatna je ideálním řešením vstupní části domu, která může být součástí předsíně, haly, vstupní chodby či zádveří. Tuto variantu ocení především vícečlenná rodina, které bude místnost sloužit pro ukládání a odkládání svršků i obuvi, čímž docílíme toho, že ve vstupní části domu bude pořád uklizeno a čisto. Místnost můžeme samozřejmě využít i k ukládání sezónního oblečení, sportovního vybavení, cestovních zavazadel, obuvní drogerie, deštníků či úklidových pomůcek. Výborným řešením je do této místnosti umístit topný žebřík s plynule regulovaným výkonem, který bude sloužit k sušení mokrých bot či promočených svršků, deštníků či navlhlých zavazadel. Zapomínat bychom neměli ani na umístění velkého zrcadla, které poslouží ke zběžné kontrole našeho vzhledu před odchodem z domu.

Šatna přiléhající k ložnicím

Šatna, která přímo navazuje na ložnici by měla být této místnosti designově přizpůsobena, nejen v oblasti architektonického ztvárnění, ale i v kombinaci barevné harmonie. Konstrukce šatny by neměla být tvořena pouze uzavíratelnými skříněmi, skříňkami a šuplíky, ale měla by disponovat i otevřenými regály, policemi a věšáky na kravaty, kalhoty a šálky. K nevýhodám otevřených nábytkových prvků patří usedání prachu na oděvy i nábytek, čemuž můžeme zabránit pouze častějším nošením svršků a vytříděním neaktuálního oblečení do uzavíratelných skříní. Nejčastějším typem podlahových krytin ložnicových šaten bývá kvalitní PVC nebo plovoucí podlaha.

Šatna přiléhající k dětským pokojům

Při stavbě šatny dětského pokoje mysleme především na to, že by měla být opatřena jednak vstupem z prostoru pokoje a především samostatným vstupem z jiné části domu, např. z chodby. Tímto řešením nenarušíme soukromí dítěte v době, kdy budeme potřebovat sesbírat špinavé prádlo a naopak čisté prádlo uklidit. Šatna v dětském pokoji neslouží pouze pro uskladnění oblečení, ale též pro odložení hraček, nepotřebných předmětů a školních pomůcek. Díky tomuto řešení vznikne v dětském pokoji dostatek místa pro velký psací stůl, postel, pohovku a televizor. Díky minimum nábytku bude pokoj dostatečně prosvětlen a především stále uklizen.

Článek Šatna jako samostatná místnost byl publikován 12. května 2009 v 09.00 v rubrice Byt. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...