Záclony

Tagy:  záclony, závěsy, výběr záclon, nabídka záclon

Sponzorované odkazy:

Záclony

Záclony patří k nezbytným textilním doplňkům téměř každé domácnosti, jelikož dokáží zútulnit interiér a zabraňují nežádoucím pohledům zvenčí.

Výběr záclon z praktického hlediska

Vedle estetické funkce splňují záclony i funkci praktickou, jelikož podstatně ovlivňují intenzitu světla, které proniká do místnosti.

Do tmavších místností bychom měli vybírat velmi řídkou záclonu, bez složitých a hutných vzorů, nejlépe jednobarevnou, v klasickém bílém provedení. Záclona by měla disponovat jemností, lehkostí a vzdušností. Pokud upřednostňujeme barevné provedení záclony, volme takovou, která bude doplněna pouze jemnými, barevnými vzory nebo v celobarevném provedení v odstínech jemného barevného nádechu.

Do menších prostorů vybírejme záclony opatřené proužky, příčně rozvržené pruhy místnost opticky rozšíří, podélné pruhy ji naopak prodlouží. Nikdy však nekombinujeme barevné provedení sestávající z více než ze tří barev, kdy jednou z barev je myšlen základní podklad.

Design a styl

Na tuzemském trhu můžeme vybírat záclony z nepřeberného množství nejrůznějších druhů, velikostí, vzorů, barev a materiálů.

K moderním a stylovým záclonovým trendům patří kratší záclony, které nezakrývají celé okno, ale pouze dekorativně zdobí jeho poměrnou část. S těmito typy záclon se zpravidla setkáváme v kuchyňských oknech, ve kterých jsou aranžovány od půli okna. Ke kuchyňským záclonovým trendům patří různě vykrajované záclony, které dosahují pouze do půli okna.

Naopak dlouhými, na zem dosahujícími záclonami, by měly disponovat ložnice, jelikož zakrytí celého okna nám dle psychologického hlediska přináší větší pocit soukromí a bezpečnosti. Pokud by však záclona měla překrývat ústřední topení, volme z úsporného hlediska, raději takovou záclonu, jenž bude zakrývat pouze celou okenici a bude končit těsně nad úrovní topení.

Velmi vkusným doplňkem k záclonám, především ve velkých halách či prostorných obývacích pokojích, jsou závěsy. Závěsy, stejně tak jako záclony, můžeme vybírat z nejrozličnějšího materiálového, stylového a barevného provedení.

Článek Záclony byl publikován 3. května 2009 v 17.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...