Záclony a závěsy na 100 způsobů

Tagy:  závěsy, záclony

Sponzorované odkazy:

Záclony a závěsy na 100 způsobů

Záclony a závěsy měly odjakživa ryze praktickou funkci, a to stínit či omezit vhled do místnosti. V dnešní době si však nepořizujeme záclony a závěsy výhradně kvůli funkčnosti, ale také jak překrásný bytový doplněk, který dokáže neuvěřitelným způsobem ozvláštnit a ozdobit interiér. Vyberte sobě záclony i závěsy na míru a vychutnejte si soukromí a krásu vašeho bytu.

Záclony

Mezi záclonami je v dnešní době neuvěřitelný výběr. Právě díky tomu je více než jisté, že každý najde, co hledá. Pověšením záclon se dá dosáhnout nejrůznějších efektů. Prostor můžeme záclonami zatemnit, nebo pouze zabránit vhledu do místnosti zvenčí. Pomocí záclon můžeme také opticky pracovat s celým prostorem. Záclony bývají světlých barev, obvykle bílé, krémové či lehounce zabarvené pastelovými tóny. Nejtypičtější jsou bílé krajkované záclony, které se od sebe ale výrazným způsobem liší. Kraťoučké záclony mohou lemovat pouze horní stranu oken, mohou spadat do jejich půle či mohou okna zakrývat celá. Zajímavější záclony mohou dokonce sahat až na zem a tím zásadněji ovlivní vzhled interiéru. Pro koupi záclon je nejlepší navštívit specializovaný obchod, kde nabízí záclon široké spektrum a vybrat si můžete od jednoduchých klasických záclon po barevné a moderní kousky, které oživí i jednoduchý interiér a vypadají nadčasově.

Závěsy

Závěsy mají oproti záclonám trochu jinou funkci. Účelem závěsů je totiž prostor částečně nebo zcela zatemnit. U závěsů si můžeme dovolit více zariskovat a pořídit si zajímavý a výrazný závěs. Podobně jako u záclon mají závěsy mnoho podob. Někdo dává přednost jednoduchým splývavým, které zakrývají celé okno a buď jsou shrnuty u stran, nebo se v případě potřeby roztáhnou.

Jemný vzorek ve světlé barvě, autor: IkeaJemný vzorek ve světlé barvě, autor: Ikea

Závěsy však mohou mít mnoho netradičních podob a mnohdy již odeznívá jejich primární funkce temnění. Závěsy mohou totiž pouze zdobit kontury oken, při čemž bývá k jejich instalaci využíváno mosazných tyčí s kroužky. Zdobené, bohatě řasené girlandy působí honosně a elegantně. Závěsy se dají instalovat nejrůznějšími způsoby a tím se dá dosáhnout nejrůznějších dojmů. Dlouhý, výrazný, na zem sahající závěs prostor opticky zvětší a upoutá na sebe pozornost. Moderní záležitostí, která udělá dojem jsou tzv. japonské stěny. Japonská stěna je tvořená ze záclony či závěsu a jejím účelem je odizolovat prostor či dekorovat prostor oken.

Barvičky

Při kombinování záclon a závěsů je dobré zamyslet se nad vhodnou kombinací barev. Jednoduchá bílá záclona se dá skvěle zkombinovat s výrazně barevnými závěsy ladícími k nábytku. Moderní závěsy jsou i vzorované či zkombinované z několika barev i látek. Před koupí závěsů je dobré projít si aktuální katalogy, načerpat z nich inspiraci, a také zjistit, co všechno je v dnešní době k mání.

Výraznější tmavě modrá varianta, autor: IkeaVýraznější tmavě modrá varianta, autor: Ikea

Článek Záclony a závěsy na 100 způsobů byl publikován 26. ledna 2010 v 00.00 v rubrice Nábytek. Autorem článku je Šárka Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...