Předsíň – úvod do bytu

Tagy:  předsíň, nábytek do předsíně, úložné prostory v předsíni

Sponzorované odkazy:

Předsíň – úvod do bytu

Předsíň představuje úvodní místnost téměř každého domu či bytu, je tedy první místností, kterou uvidí každý přicházející, čímž si utvoří celkový obrázek ostatních prostor. Předsíň je tedy určitá forma vizitky našeho domu, jejíž úroveň by měla být srovnatelná s ostatními obydlenými částmi domu či bytu. Praktičnost, funkčnost, jednoduchost a trocha dávky modernosti by měly být hlavními aspekty při zařizování předsíně.

Odkládací plocha

V každé předsíňové místnosti by neměla chybět věšáková, odkládací stěna, která slouží především pro odkládání svrchních oděvů a módních doplňků. Design odkládací stěny může mít několik podob, počínaje nejjednoduššími kovovými věšáky, přes kompletní nábytkovou sestavou, konče u vestavěných předsíňových skříní, které jsou velmi praktickým řešením.

K nevýhodám stěnových věšáků patří neuspořádanost a pojmutí nemnoho kusů oblečení či módních doplňků. Lepší alternativou jsou předsíňové stěny, které zpravidla disponují šatní tyčí nacházející se v uzavřené skříni, volně odkládací plochou sestavenou z několika věšáků, zrcadlem a prostorem k uložení obuvi. Věšákové stěny můžeme vybírat z několika druhů materiálů, k nejoblíbenějším patří dřevo, ratan a plast.

Nejlepší, ale zároveň finančně nejnáročnější variantou je vestavěná skříň, která dokáže pojmout nejen velké množství svršků, ale i sezónního oblečení, sportovního vybavení, nepotřebných domácích předmětů a veškerou rodinnou obuv. K velkým výhodám vestavěných skříní patří perfektní sladěnost interiéru, vnitřní přehlednost a každodenní pořádek.

Botník

Vedle odkládací plochy patří botník k nejdůležitějším kusům předsíňového nábytku, který nelze, při vybavení interiéru domu, opomenout. Velikost botníku by se měla odvíjet od počtu členů domácnosti, počítejme s tím, že průměrná česká žena disponuje zhruba 10 páry bot, muž 7 páry a na jedno dítě připadá přibližně 6 párů bot. Pokud není domácnost vybavena šatnou nebo vestavěnou skříní, je botník jediným úložným prostorem celoroční obuvi. Při koupi botníku musíme vycházet z celkového počtu bot, velikost úložného prostoru odvodíme z násobku šířky jednoho páru bot, hloubka botníku vychází z délky obuvi.

Osvětlení

Nedílnou součástí každé místnosti, stejně tak tedy i předsíně, je kvalitní a intenzivní osvětlení, jehož největší intenzita by měla převládat v předsíních, které nedisponují oknem. V tomto případě zapomeňme na úsporné zářivky, jejichž intenzita by v předsíni nebyla dostačující. Nepříliš prosvětleným předsíním pomůžou vstupní a interiérové dveře, vyplněné skleněnými tabulemi.

Zrcadlo

Samozřejmou součástí každé předsíně by mělo být dostatečně velké zrcadlo, které nejlépe pojme celou postavu. Vedle praktického hlediska splňuje zrcadlo i hledisko estetické a funkční, jelikož opticky zvětší prostor a tmavé místnosti nádherně prosvětlí.

Podlahová krytina

K důležitým aspektům při zařizování předsíně patří požadavky na podlahovou krytinu, která by měla být z kvalitních, tvrdých a dostatečně odolných materiálů. Podlahová krytina musí splňovat vysoké nároky na mokré a špinavé zóny, které jsou častým a nepříjemným řešením každé předsíně či vstupní haly. Nejideálnějším materiálem je keramická dlažba, která disponuje vysokou trvanlivostí, nemožností prošoupání a vyžaduje nízké nároky na údržbu. K oblíbeným materiálům podlahové krytiny patří přírodní linoleum nebo laminát, který by však měl disponovat vysokým stupněm zátěže.

Článek Předsíň – úvod do bytu byl publikován 26. dubna 2009 v 17.00 v rubrice Byt. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...