Posuvné dveře

Tagy:  dveře, posuvné dveře, dveře posuvné, dveře zašupovací, dveře šoupací

Sponzorované odkazy:

Posuvné dveře

Hlavním úkolem dveří je oddělení jednotlivých prostorů, zachování teploty v místnosti, ochrana před nežádoucím hlukem a zachování soukromí i bezpečnosti. Neméně podstatným úkolem je zkrášlení interiéru a dotvoření určitého stylu daného prostoru.

Využití posuvných dveří v interiéru domova má hned několik předností před dveřmi klasickými. V první řadě jde o vzhled luxusního designu a elegantního propojení prostoru s několika dalšími místnosti. Z praktického hlediska umožňují vytvoření soukromí či společnosti, a to dle individuální nálady obyvatelů domu. Velkou výhodu a praktické řešení přinášejí posuvné dveře seniorům a vozíčkářům, jelikož jim nepřekáží práh a otvírání je mnohem snadnější než u dveřích klasických. K největším výhodám posuvných dveří patří získání většího prostoru v místnosti, jelikož v jejich těsné blízkosti můžeme umístit nábytek, což v případě klasických dveří, které musíme plně otevírat, není možné.

Dveře zásuvné do stěny

Dveře zasouvané do stěny jsou vhodnou alternativou k posuvným stěnám nebo shrnovacím dveřím. K výhodám takto technicky řešeným dveřím patří stabilita, pevnost a možnost zamknutí. Technické řešení spočívá ve stavebním pouzdře, do kterého se zasouvají. Pouzdro je tvořeno kovovou konstrukcí, která by se měla osadit do stěny ještě ve fázi hrubé stavby, v případě pozdějšího usazení dveří se využívá sádrokartonová příčka. Dveřní pouzdro je možné zabudovat do zděných, sádrokartonových či štěpkocementových příček nebo do betonových stavebních bloků. Hlavní podmínkou pro správnou instalaci je dostatečná hloubka a šířka stěny, do které budou dveře zajíždět.

Typy pouzder pro posuvné dveře

Kvalitní stavební pouzdra se nejčastěji vyrábí ze silného profilovaného pozinkovaného plechu, horní vodící kolejnička se vyrábí z kvalitní slitiny hliníku, jenž zabezpečuje tichý a hladký posun dveří.

Pouzdro jednoduché

Jednoduché pouzdro představuje nejběžnější typ používaný pro jednokřídlové posuvné dveře, které se velice často využívají v malometrážních bytech a při menších rekonstrukcích.

Pouzdro dvojité

Do dvojitého pouzdra se dají zasunout dvě dveřní křídla jedním směrem, paralelně za sebou, ve kterých je pohyb dveřních křídle synchronizován. Dvojitý typ pouzdra s opačným zasouváním se využívá pro dva sousedící pokoje, které jsou uzavírány vlastními jednokřídlový­mi dveřmi

Dveřní křídlo se musí do pouzdra zasouvat hladce, za což odpovídají pojezdy, které jsou ukotveny v horní liště stavebního pouzdra. Dveře by se měly pohybovat lehce a neslyšně, v opačném případě jsme upozorněni, že jsou pojezdy nějakým způsobem poničeny a pojezd je zapotřebí vyměnit.

Článek Posuvné dveře byl publikován 15. března 2009 v 10.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...