Jak postavit krb?

Tagy:  krb, zahradní krb, stavba krbu

Sponzorované odkazy:

Jak postavit krb?

Zahradní krby se staly oblíbeným místem rodinných setkání, příjemným posezením s přáteli a častou letní alternativou klasické kuchyně, kde se připravuje teplá večeře na otevřeném ohni. Praskající dřevo a pohled na plápolající plameny v nás vyvolává pocit uvolnění, klidu a bezpečí.

Stavba krbu vyžaduje dostatek času, technickou zručnost, prostorovou náročnost a pravidelnou údržbu.

Umístění krbu

Před samotným počátkem výstavby krbu musíme mít vyhrazený prostor, který ovlivňuje především převládající směr větru. Krb by neměl stát na přímém slunci a již v tuto chvíli bychom měli přemýšlet o přístřešku, který zabrání případnému dešti. Nejpřijatelnějším místem je klidné zákoutí chráněné pergolou nebo solitérní umístění v zahradě, které však vyžaduje prostorovou náročnost. Při výstavbě krbu je nutné kalkulovat s prostorem pro odkládací a pracovní plochu, s prostorem pro uskladnění topného materiálu a s prostorem určeným k posezení a stolování.

Příprava základů pro stavbu krbu

Před vlastní stavbou krbu bychom si měli připravit nákres, ve kterém budou uvedeny jednotlivé kroky výstavby včetně finálního díla, rozměry krbu a jednotlivých položek, rozpis materiálu a případná cenová kalkulace. Prvním krokem pro zhotovení základů je příprava terénu, která vyžaduje urovnání a vyhloubení půdy do nepromrznoucí hloubky 75 cm. Základový beton je nutno vyztužit kameny nebo armovacími ocelovými pruty a poté napustit penetrací, která se zalije dvoucentimetrovou vrstvou cementové malty.

Materiál použitý ke stavbě krbu

Použitým materiálem pro výstavbu zděného krbu je přírodní kámen či cihla nebo kombinace obou materiálů. Základem je betonový sokl, na který navazuje obvodový plášť ohniště, při jehož výstavbě je nutné použít kvalitní cihly.

Topeniště

Topeniště je nutné zpevnit betonovým věncem, jehož vrstva by měla mít rozměr výšky cihly. Podlaha a boční stěny topeniště se dozdí šamotovými cihlami, jejichž spáry vyplníme šamotovou maltou. Necelých 10 cm nad ohništěm umístíme rošt z ocelových prutů, kterým regulujeme tah a hoření. Vzdálenost jednotlivých prutů musí být podmíněna velikostí dřevěného uhlí, které mezi nimi nesmí propadávat.

Rošt

Rošt slouží především k přívodu vzduchu pod topeniště a k propadávání popelu. Při výstavbě krbu tedy musíme počítat s otvorem, do kterého bude rošt umístěn.

Komín

Mezi topeništěm a komínem se staví sopouch, který se nejčastěji vyrábí z ocelového plechu, ale může být i cihlový, kamenný nebo zděný. Dobře fungující komín musí být dostatečně vysoký, zpravidla kolem 2 – 3 metrů, s dostatečnou světlostí, která se pohybuje v rozměrech 30×30 cm vnitřního uspořádání. Komín bývá zpravidla zakončen měděnou stříškou, která má ozdobnou i praktickou funkci, jenž spočívá v zabraňování stékání vody do komína.

Článek Jak postavit krb? byl publikován 6. února 2009 v 21.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...