Froté prostěradla

Tagy:  prostěradla, froté prostěradla, ložní textílie, froté textílie

Sponzorované odkazy:

Froté prostěradla

V minulosti byl ložní textil (prostěradlo a povlečení) výsadou pouze těch nejbohatších občanů. Ložní textil používal na počátku středověku pouze král se svou rodinou a nejvyšší šlechta. Postupem času se ložní textilie začaly rozšiřovat, a to především v souvislosti se zakládáním měst, do kterých se přestěhovávali vesničané a následně rychlým bohatnutím měšťanů. S přibývajícími roky začalo prostěradlo a povlečení patřit k základní výbavě věna každé nevěsty, která toto bohatství přinášela do manželství. Používání ložních textilií se rozšířilo počátkem 19. století se zavedením průmyslové výroby textilu, a to do všech společenských vrstev obyvatelstva. Výjimku však i nadále tvořili nejchudší čeledíni, kteří sloužili bohatým sedlákům na venkově, jenž až do 20. století spávali na seně.

Froté prostěradla se vyznačují vysokým komfortem a stále širší oblibou a použitím v řadě ložnicích. Povrch prostěradla je pokryt malými, velmi jemnými froté smyčkami, které jsou velmi příjemné na dotyk. Froté prostěradla jsou opatřena vyměnitelnou elastickou prádlovou gumou, která je všitá do tunýlku (okrajového lemu), který umožňuje dle potřeby gumu upravit či vyměnit.

Výhody froté prostěradla:

• nežehlí se

• příjemné na dotyk

• nedráždí pokožku

• vysoká prodyšnost

• možnost výměny gumy

• vysoká míra savosti

• široká škála barevných odstínů

• trvalá pružnost

• vynikající uživatelský komfort

• výborná fixace na matraci, čímž se zvyšuje její životnost

Materiál

Kvalitní froté prostěradla jsou vyrobena z vysoce kvalitního certifikovaného froté úpletu s gramáží v rozmezí 200 – 240 g/m². K výrobě kvalitního froté prostěradla je použita froté tkanina o složení 80 % bavlna, 20 % polyester, vrchní smyčka by měla obsahovat 100 % bavlnu.

Údržba

Froté prostěradlo se doporučuje před prvním použitím vyprat, a to minimálně na 40 ºC. Při každém praní bychom měli používat prací prostředky určené pro jemné prádlo, které neobsahují optické zesvětlovače, můžeme přidat aviváž. Froté prostěradla pereme při teplotě 60 ºC, můžeme sušit v sušičce prádla při teplotě maximálně 70 ºC. Pokud nevlastníme sušičku prádla, sušíme volně zavěšené, nejlépe v místnosti s vyšší pokojovou teplotou.

Článek Froté prostěradla byl publikován 16. ledna 2009 v 12.00 v rubrice Byt. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...