Jak si vybrat ledničku

Tagy:  lednička, jak vybrat ledničku, americká lednička

Sponzorované odkazy:

Jak si vybrat ledničku

Lednička patří k nepostradatelným a nejpoužívanějším spotřebičům každé kuchyně, bez níž by si jen málokdo dovedl představit chod domácnosti.

Při samotné koupi je třeba brát v úvahu několik faktorů, které zásadně ovlivňují finanční rozpočet domácnosti.

Spotřeba elektrické energie

K hlavním kritériím při výběru ledničky patří spotřeba elektrické energie, kterou výrobci uvádějí velkými tiskacími písmeny A-G. Za nejvíce šetrnou je považována energetická kategorie skupiny A, kterou výrobci v posledních letech rozšířili až o dva plusy, čímž docílili absolutního možného minima spotřeby. Spotřebiče s energetickým štítkem B patřily ještě donedávna ke standardům, které bylo možné pořídit za velmi přijatelnou cenu, avšak ušetřené peníze se promítly ve vyšších poplatcích za elektřinu. O koupi ledničky s energetickou třídou C raději ani nepřemýšlejte, jelikož při dnešních vysokých cenách za elektrickou energii, by jste nad tím prodělali.

Přídavné funkce

Moderní chladničky disponují několika technickými vymoženostmi, které udrží potraviny čerstvé po delší dobu. Ocenitelnou funkcí je tzv. nulová zóna, v jejíž blízkosti se teplota udržuje u bodu mrazu, čímž vydrží potraviny déle čerstvé. U některých ledniček je nulová zóna součástí šuplíku, který je možný teplotně regulovat dle uložených potravin. U dražších typů ledniček je běžným standardem nenámrazový systém, tzv. No Frost, díky němuž není potřeba ledničku a mrazničku odmrazovat. Výhodou tohoto systému je i odstraňování nepříjemných pachů a škodlivých mikroorganismů, což zajišťuje rozvod a řízení proudu chladného vzduchu uvnitř celé lednice.

Objem

Před samotnou koupí je též nutno zvážit, jak objemnou ledničku budeme potřebovat. Standardem je 50 litrů chladícího a 25 litrů mrazícího prostoru na osobu. Velikost a potažmo i objem chladničky je závislý především na prostoru, který jí můžeme v místnosti věnovat. Současné trendy upouštějí od zabudování ledniček do kuchyňské linky, čímž ledničce vyčleňují prostor, díky němuž je vnímána jako solitérní, dominantní prvek moderního interiéru.

Typy ledniček

Jednodvéřové chladničky

Jednodvéřové chladničky, s malým mrazákem uvnitř, představují klasiku, jenž se na našem trhu vyskytuje již několik desítek let. Od tohoto typu však řada domácností ustupuje, a to především z důvodu nulového mrazícího prostoru.

Dvoudvéřové chladničky

Mrazící a chladící část představuje samostatný prostor, ve kterém jsou mražené a chlazené potraviny umístěny pod sebou. Dvoukřídlá lednička zaujímá výhradní postavení v řadě domácností, jelikož je nenáročná na prostor a oproti americkým chladničkám je vyráběna v různých cenových kategorií.

Americké ledničky

K moderním a stále oblíbenějším typům ledniček patří ledničky americké, jejichž design se vyznačuje dvoukřídlými dvířky, za nimiž se nachází užší mraznička a prostorná lednička. Obliba tohoto typu spočívá především v možnosti automatické výroby ledu, ledové tříště a čepování studené filtrované vody.

Materiál

Nerez

Obecně můžeme říci, že spotřebiče vyrobené z nerezu představují elegantní a stylový prvek každé místnosti. Klasický nerezový materiál byl nahrazen kvalitnějším, škrábaným nebo foliovaným materiálem, který je velmi snadný na údržbu, odolný proti otiskům a představuje dokonalou imitaci nerezu.

Barevné provedení

Za klasickou barvu ledničky je považována barva bílá, která i nadále převládá v řadě domácností. Současný trh nabízí širokou škálu barevného provedení ledniček, které mohou být doplněny různými motivy – květinou či abstraktními ornamenty.

Článek Jak si vybrat ledničku byl publikován 25. prosince 2008 v 15.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...