Okrasné keře

Tagy:  keře, kvetoucí keře, okrasné keře, okrasná zahrada

Sponzorované odkazy:

Okrasné keře

Okrasné keře patří mezi základní tvůrčí prvky zahradní architektury, kterou zdobí svými bohatými, plnými květy, barevnými plody, atypickou kůrou či růstem i barevnou kombinací listů. Okrasné keře zahrnují širokou skupinu rostlin, která je dále členěna dle druhů, rodů, květenství, vlastností a pěstitelských nároků.

Rozmístění keřů

Keře vysazujeme dle potřeby a vkusu do tématicky laděných skupinových výsadeb, na místo živých plotů či zelených stěn nebo solitérně, kdy má každý kus svoje dominantní místo. Rozmístění keřů je závislé především na kompozičním předpokladu zahrady, na jejím uspořádání, druhu keře, velikosti keře a uživatelských potřebách.

Užitečná funkce okrasných keřů

Jak již název sám napovídá plní tyto keře především funkci okrasnou, ale opomenout nesmíme ani funkci užitečnou, kterou zahradě v podstatě zdarma nabízejí. Mezi důležité vlastnosti patří vytváření příhodných podmínek pro život nám prospěšného hmyzu a ptactva, kteří likvidují nepříjemné škůdce. V případě, že jsou keře uskupeny podél plotu, zabraňují průniku zplodin a prachu do zahrady a navozují pocit intimního prostředí. Plody okrasných keřů v letních a podzimních měsících plodí bobule, které jsou lahodnou potravou především pro ptactvo.

Druhy okrasných keřů

Na trhu objevíme bohatý sortiment okrasných keřů, které jsou tříděny dle pěstebních podmínek, tedy složení a vlhkosti půdy (zamokřené nebo suché půdy, půda s kamenitým povrchem, suťovité stráně), typu zahrady či průniku světla (slunné místo či polostín).

Kvetoucí keře

K okrasným dřevinám řadíme zejména kvetoucí keře, za které je stoprocentně považována růže, která nevyžaduje náročnou péči. Pokud však očekáváme bohatost květů, měli bychom pravidelně zastřihávat ovadlé květy, čímž rychleji podpoříme tvorbu květenství. V deštivých měsících mohou být keře napadeny tzv. antrakózou, což se projevuje tmavohnědými skvrnami na listech, jenž v době výskytu hojíme chemickými přípravkami – Dithane DG. Kvetoucí keře vyžadují především velmi slunné nebo mírně zastíněné místo s dobrou propustností půdy. Ve špatných pěstitelských podmínkách nevyzrává včas dřevo a tudíž v zimních měsících může nastat situace, kdy je keř mrazem poškozen.

K dalším oblíbeným kvetoucím keřům patří zlatice prostřední, která dorůstá do střední velikosti a nemá převislé větve. Bohaté, žluté květy můžeme obdivovat brzy z jara. Tomuto keři svědčí živná propustná půda a dostatečné slunné místo.

Zákula japonská patří mezi opadavé keře, které se však mohou pochlubit svěže zelenou kůrou v době zimních měsíců. Zákula dorůstá do výšky 2 metrů a v polovině dubna je obsypána sytě žlutými květy. Nejpříznivějším pěstebním místem je slunné stanoviště s dobře propustnou půdou.

Jehličnaté stromky

Jehličnaté stromky malého vzrůstu jsou oblíbeným doplňkem zahradních skalek, vegetačních nádob i keřem vhodným do japonských zahrad. Optimální doba k výsadbě nebo přesazování okrasných jehličnatých keřů nastává v druhé polovině měsíce srpna, který s sebou přináší nejpříznivější teplotní podmínky. Správný postup výsadby spočívá především v dostatečně vyhloubené jámě, kterou naplníme směsí rašeliny, zetlelé kůry a kompostu, jenž poskytuje keřům dostatečnou výživu pro správný růst. Během sázení s keřem mírně třepeme, a to z důvodu perfektního spojení kořenů s půdou. K oblíbeným jehličnanům patří kryptomerie japonská, jejíž původ je odvozen od přídavného jména názvu. V dospělosti dorůstá až do 8 metrů, čímž vytváří v zahradě přenádherný solitérní prvek i dominantu. Vhodným prostředím je výživná, mírně vlhká půda a stanoviště v polostínu.

Článek Okrasné keře byl publikován 16. prosince 2008 v 18.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...