Pořiďte si živý plot

Tagy:  plot, živý plot

Sponzorované odkazy:

Pořiďte si živý plot

Přemýšleli jste o tom, že byste si pořídili živý plot? Kolik je s ním práce a v čem spočívají jeho výhody? Na tyto otázky se v tomto článku pokusíme odpovědět.

Živý plot

Živým plotem rozumíme uměle vysázené a udržované keře, které jsou v hustých řadách, takže tvoří bariéru vhodnou pro rozdělování ploch. V tom spočívá jeho praktické využití, ale někdy si ho majitelé pořizují jen proto, aby esteticky vylepšili svojí zahradu či bezprostřední okolí domu. Hodí se především do velkých a prostorných zahrad.

Výhody živého plotu

Živým plotem nejen ohraničíte svůj pozemek, ale opatříte si tak i účinnou bariéru proti větru, hluku, prachu, slunečnímu žáru atd.

Vhodným vysázením keřů typické pro živé ploty docílíte rozčlenění zahrady na více samostatných sektorů. To vypadá velmi elegantně.

Zakládáme živý plot a pečujeme o něj

Rostliny můžete vysazovat do jamek nebo do předem připravených rýh. Důležité je místo výsadby důkladně přihnojit a nezasazovat keře příliš blízko vedle sebe. Na výšku 40 cm je třeba cca 5 až 6 kusů.

Pamatujte: Listnaté keře je nejlepší sázet do trojsponu ve dvou řadách. Jehličnany sázejte do jedné řady.

O živý plot budete muset pečovat. Vždy dbejte na to, aby vrchol živého plotu byl seříznut do písmene A nebo do oblouku. Řezejte živý plot cca dvakrát ročně, nejlépe v únoru a v červnu.

Nezapomínejte ani na každoroční hnojení. Rostliny živého plotu potřebují hodně živin. A kdy hnojit? Nejvhodnějším ročním obdobím je jaro.

Z jakých rostlin živý plot pořídit

Pro živé ploty jsou vhodné především tyto keře: Túje: Jsou velmi často rostlinou pro vybudování živých plotů. Výhodou jej jejich nenáročnost, takže pokud nemáte příliš zkušeností s výsadbou živého plotu a jeho údržbou, je pro vás túje vhodnou volbou.

Habr: Habr je poměrně častou součástí živého plotu. Tyto keře se také využívají při stavění stěn přírodního bludiště.

Buk: I tuto rostlinu lze využít k stavění živých plotů, především pokud chcete živý plot větší velikosti.

Dalšími oblíbenými rostlinami pro stavění živého plotu jsou např. ptačí zob obecný, zimostráz vždyzelený, dřišťál…

Chcete-li přírodní a dobře vypadají plot a máte-li alespoň trochu času na jeho údržbu, neváhejte a vysaďte si ho. 

Článek Pořiďte si živý plot byl publikován 2. prosince 2008 v 19.00 v rubrice Dům. Autorem článku je Mgr. Renáta Vorbová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...