Moderní tapety

Tagy:  tapety, moderní tapety, textilní tapety, papírové tapety

Sponzorované odkazy:

Moderní tapety

Tapety se stávají stále oblíbenějším prvkem dekorace interiéru, které vedle estetických vlastností splňují i vlastnosti funkční. Současný trh nabízí nepřeberné množství tapet v různých barevných odstínech, dekorech, stylů a jejich doplňků, např. v podobě bordur, přídavných barev či samolepících motivů. Bordura je úzký pásek, který se nejčastěji využívá k zakončení vzoru tapety u stropu, podlahy nebo třeba v detailu pod oknem. Správnou kombinací tapety s daným prostorem docílíme celkové změny charakteru interiéru, čímž místnosti dáme nový rozměr.

Výběr tapet

Nejdůležitějším aspektem při výběru nové tapety je perfektní znalost interiéru, který by se měl s tapetou vzájemně snoubit v oblasti barevnosti i optiky. A právě optické triky hrají podstatnou roli při utváření interiéru, jelikož v úzké místnosti můžeme použít tapetu s vodorovnými pruhy, které prostor rozšíří, v opačném případě, při použití svislých pruhů, docílíme optického zmenšení místnosti. Tmavé odstíny můžeme použít v prostoru se zvýšeným stropem, jelikož opticky snižují výšku, v případě použití tmavé tapety na čelní stěnu v úzké místnosti docílíme optického zkrácení či výrazného zakončení.

Vlastnosti tapet

• slouží jako tepelná a zvuková izolace

• rychlá aplikace

• cenová dostupnost

• vyrovnání nerovnosti stěn

• moderní prvek v místnosti

Kombinace a použití tapet

Moderním trendem nadále zůstává zvýraznění pouze jedné stěny místnosti, popř. dvou stěn, ale odlišnými tapetami. Za elegantní a klasickou kombinace barev se považuje bílo-černá, která se barevně snoubí téměř se všemi interiéry. Moderními hity jsou různé barevné kombinace s přídavkem barvy zlaté či kovové nebo s plastickým vzorem. Tapety můžeme použít i k inovaci starého nábytku, který rázem dostane nový, neotřelý vzhled.

Druhy tapet

Jednovrstvé papírové tapety představují nejlevnější variantu tapet na českém trhu, která je však přizpůsobena délce životnosti. Jednovrstvé tapety nacházejí uplatnění především v dětském pokoji, jelikož s největší pravděpodobností budou potřebovat častější obměnu. Jsou vyrobeny z mačkaného papíru, tudíž povrch tapety je hladký nebo mírně strukturovaný.

Dvouvrstvé – duplex tapety jsou opatřeny horní i spodní ochranou vrstvou, která je z buničiny, papíru nebo pěny. Čištění tapet je možné pouze na suchý způsob – prachovkou, nebo lehce vlhkým hadříkem.

Vliesové tapety patří mezi nejdražší typy, jelikož jsou utkány z bazalkalické skelné příze, která nepropouští páru a tudíž velmi dobře odolávají vlhkosti. Aplikace tapety na stěnu je oproti ostatním typům velmi jednoduchá, neboť je lepidlo nanášeno přímo na zeď, na kterou se tapeta pouze přikládá. Povrch tapet je omyvatelný, jsou vyrobeny z nehořlavého materiálu a dlouhodobě si udržují barevnou stálost.

Textilní tapety představují luxusní doplněk každého interiéru, který dokáže prostor celkově změnit. Základ textilních tapet je tvořen z papíru, na který se aplikují tkaniny z různých druhů materiálu – juty, vlny, bavlny i hedvábí. Dle použité textilie je odvozena výše ceny. Předností textilních tepat je barevná stálost, možnost čištění vysavačem a aplikace na různé kusy nábytku.

Kovové tapety se staly módním hitem a ozdobou většiny moderních interiérů. Základ je tvořen z papíru, který je doplněn hliníkovou fólií a tudíž se tento druh tapet nesmí dostat do kontaktu s elektrickým proudem, což je důležité vědět při aplikace tapet na stěnu, především v blízkosti zásuvek či vypínačů. Na trhu jsou k dostání i pod označením reflexní tapety.

Strukturované tapety se používají především k zakrytí nerovných stěn, jelikož povrch je natolik přizpůsobivý, že dokáže malé nedostatky perfektně překrýt. Povrch tapety je díky příměsi ze dřevěných vláken a třísek drsnější, což nejlépe vynikne pokud vytapetovanou stěnu přetřeme barvou.

Článek Moderní tapety byl publikován 10. prosince 2008 v 19.30 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Co musíte udělat, než se léto zeptá?
  2. Trendy interiérového designu na léto 2024
  3. Červenec na zahradě
  4. Letní trendy v oblasti bydlení
  5. Jak si omylem do zahrady nepřilákat hady?
  6. Jak se zbavit slimáků?
  7. Toužíte o krásné předzahrádce s odolnými květinami?
  8. Jaké jsou hlavní zahradní trendy 2024?
  9. Je lepší rekonstruovat anebo prodat nemovitost?
  10. Jak založit zeleninovou zahradu u nového domu

Tagy

bydlení nábytek zahrada stěhování kuchyně dekorace zabezpečení domu keře židle

Doporučujeme

Na nic nečekejte a pořiďte si nový byt v Praze již od 1,2 milionu Kč včetně DPH, na výběr mnoho lokalit.

Do bytu či domu kvalitní dřevěnou podlahu.

S bydlením je silně spojena i rekreace a dovolená, hlavně po dobře odvedené práci. Dopřejte si příjemnou dovolenou a vyberte si na MegaUbytko.cz ubytování na Jižní Moravě, kde zažijete relax a zábavu během celého roku.