Barvy v bytě

Tagy:  barvy, barvy v bytě, barevný interiér

Sponzorované odkazy:

Barvy v bytě

Dle odborníků můžeme rozeznat až sedm milionů barevných odstínů, ale pouze pro osm tisíc z nich existuje název. Barvy působí na každého z nás, vyvolávají v nás emoce, pocity a působí na naše zdraví. Tudíž je nesmírně důležité barevné sladění každé domácnosti. Každá místnost bytu vyžaduje jiné barevné sladění, které je závislé od toho, jakým způsobem a pro jaké účely budeme prostor využívat. Vždy však mějme na paměti, že interiér bytu by měl být především harmonicky barevně sladěn.

Barva bílá

Bílá barva je barva neutrální, prostá, lehká a čistá, která se hodí takřka do všech místností. Je to barva, která opticky zvětší prostor a bude nejlépe odrážet světlo, tudíž bychom ji měli stoprocentně volit v menších prostorách, malometrážních bytech. Ve větších místností se bílá barva kombinuje s tmavšími doplňky a prvky v teplých barevných odstínech. Velmi módní je sedací nábytek v odstínech vanilkové, smetanové a bílé.

Barva oranžová

Oranžová barva je velmi oblíbenou barvou nejen bytových a interiérových designerů, ale i mnohých zákazníků, kteří tuto barvu již delší dobu volí do svých bytů. Tato barva má pozitivní vliv na psychiku člověka, dobře podporuje trávení, pomáhá překonávat depresi a dle studií posiluje tělo. Charakteristika této barvy je lehká dráždivost, provokativnost, energetičnost a chuť do života. Její nejčastější využití je v jídelnách, obytných halách a částečně i v ložnicích.

Barva zelená

Zelená barva evokuje přírodu, ekologii, volnost a naději, je symbolem vegetativního života, jenž podporuje růst a rozvoj. Zelená barva dokáže v člověku vyvolat pocity sounáležitosti s ostatními, rozvinout přátelství a utvářet dobré harmonické vztahy. Zelená se stává velmi módní barvou, a to ve všech odstínech od těch nejjemnějších přes tlumené s přídavkem šedé či olivové až po ty nejtmavší odstíny. Nejvhodnější místností pro zelenou barvu je pracovna nebo studovna, kde je potřeba vysoké koncentrace. S velkým úspěchem ji můžeme použít i do koupelny.

Barva červená

Červená barva podporuje chuť k jídlu a vytváří příjemnou pohodu, tudíž ji můžeme volit do jídelního koutu či kuchyně. Červená je barvou aktivní a povzbuzující, jenž dodává lidskému organismu potřebnou energii a probouzí v člověku životní sílu, lásku a jistou dávku odvahy. V interiéru působí červená barva velmi výrazně a efektně. Ve svém protipólu je barvou krve, násilí, boje a zuřivosti. Velmi zřídka je tato barva používána k vymalování stěn, většinou se objevuje v doplňcích nebo v provedení kuchyňské linky.

Barva fialová

Fialová barva se stává stále oblíbenější barvou mnohých zákazníků, a to pravděpodobně proto, že pomáhá harmonizovat duchovní i fyzickou energii a přináší do života inspiraci. Jemnějším odstínem je barva růžová, kterou je vhodné použít v pracovnách, jelikož zklidňuje emoce a zahání hněv. V kombinaci s tmavšími doplňky přináší do prostoru rovnováhu a aktuální módnost.

Barva žlutá

Barva slunce, která rozsvítí celou místnost a zaplní ji pozitivní energií. Velmi dobře působí na lidskou psychiku, ale musí se volit v tlumenějších odstínech. Není vhodné touto barvou vymalovat všechny čtyři stěny, jelikož nás z ní po určité době budou bolet oči. Vhodnými doplňky jsou přírodní materiály, například ratanový nábytek nebo nábytek z masivního dřeva.

Barva modrá

Tato barva uvolňuje a uklidňuje mysl, tudíž si dlouhodobě udržuje prvenství v oblíbenosti barev. Nejvhodnější místností pro umístění modré barvy je koupelna, jelikož se jedná o barvu vody a v této kombinaci působí relaxačně. Nejčastěji se však s modrou barvou setkáváme v ložnicích. Zároveň dokáže odbourávat pocit samoty a opuštěnosti. Modrá nejlépe vynikne v kombinaci s bílou barvou, kdy můžeme odstín modré použít na stěny a bílým nebo krémovým nábytkem doplnit interiér. Tyrkysově modrá barva perfektně ladí s přírodními materiály, kdy nejlepšího efektu docílíme palubkovou podlahou v ořechovém dekoru.

Nezáleží na tom, jaké barvy nebo jaké kombinace barev jsou právě in. Záleží především na vkusu, instinktu a psychiky každého z nás.

Článek Barvy v bytě byl publikován 28. října 2008 v 17.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...