Pokojové rostliny
Sponzorované odkazy:
Pokojové květiny jsou dominantním a nádherným doplňkem každého interiéru, ve kterém vytvářejí harmonické spojení s přírodou. Psychologové tvrdí, že pěstování květin snižuje stres a odvádí pěstitele od starostí a vzbuzuje v člověku smysluplnou radost a určité vnitřní uspokojení. Rostliny však mají i dobrý vliv na naše zdraví, jsou výborným pomocníkem při svlažování suchého vzduchu z ústředního topení a filtrují prach, který se usazuje na jejich listech. Během dne produkují v malém množství kyslík, některé druhy rostlin dokáží filtrovat škodlivé látky ze vzduchu.
S původním pěstováním pokojových rostlin začali Skandinávci, kteří si chtěli kompenzovat nedostatek přírody v dlouhém zimním období. Širší využití rostlin v domácnostech začalo až po druhé světové válce a postupně se stalo pevnou součástí moderních interiérů domácností, státních i veřejných prostor a v neposlední řadě komerčních budov.
Výběr rostliny
Zdravou rostlinu poznáme podle její skladby těla, měla by být dobře a pravidelně rostlá, obsahovat více výhonků s pevnými listy, bez jakýchkoliv nedostatků. Rostliny se žlutohnědými skvrnami na listech nebo s uschlými špičkami listů raději nekupujte. Kvetoucí rostliny by měly mít několik dalších dobře vypadajících poupat k rozkvětu. Substrát by měl být vlhký, bez jakýchkoliv stop mechu. Vybírejte pouze ty rostliny, které jsou opatřeny jmenovkou a návodem na pěstování, popř. si tyto údaje vyžádejte u prodavače.
Podmínky pro pěstování
Každá rostlina vyžaduje ke svému růstu jiné pěstební podmínky. Základním pravidlem pro zdárné pěstování rostlin je určité množství světla, vzdušná vlhkost a teplota vzduchu.
Množství světla
• prostor s přímým sluncem – na tato místa stavíme rostliny,
které potřebují po celý den přímé slunce
• prostor s nepřímým sluncem – ideální podmínky především pro
rostliny z tropických deštných pralesů a palmy, které vyžadují hodně
světla, ale ne přímé slunce
• stinný prostor – vhodné pro exotické rostliny
Všeobecně lze říci, že rostliny spíše vyžadují stanoviště s nepřímým sluncem, ale s dostatkem světla.
Vzdušná vlhkost
Většině rostlin dobře prospívá vlhkost alespoň 40 %. Běžná pokojová vlhkost je však maximálně do 18 %, tudíž bez řádného a pravidelného zavlažování budou rostliny trpět jejím nedostatkem. Vlhkost můžeme zvýšit například pravidelným rosením nebo elektrickým zavlažovačem vzduchu.
Teplota vzduchu
• chladnomilné rostliny – ideální teplota je v rozmezí 10 –
15 ºC
• teplomilné rostliny – ideální teplota je v rozmezí 15 –
22 ºC
Nesprávné rozložení květin do určitého teplotního prostoru může mít za následek např. kratší dobu kvetení, popř. rychlejší vývoj a záhy uhynutí rostliny.
Péče o pokojové rostliny
Každý typ rostliny vyžaduje jiné množství zálivky, které závisí na ročním období a vývojovým zvykům daného typu rostliny..
• pravidelná zálivka
Snažme se zalévat rostlinu dle její potřeby, jelikož hodně i málo vody může rostlině uškodit. Rostlinu zaléváme tehdy, když je substrát sušší. Voda by měla dosahovat pokojové teploty a nízký obsah vápna.
• přesazování rostlin
Rostlina by se měla přesazovat na začátku období růstu, kdy jsou dobře vyvinuté kořeny. Po přesazení rostlinu minimálně po dobu jednoho měsíce nehnojíme. Pokud uvidíme, že kořeny prorůstají ven z květináče nebo horem ze substrátu je nutné v co nejbližší době rostlinu přesadit.
• zemina
Nepraktičtějším řešením je koupě již hotové, dobře namíchané zeminy, kterou lze koupit v každém květinářství či zahradnických potřebách. Na trhu existuje několik druhů zeminy, např. pro pokojové zelené květiny, pro kvetoucí rostliny, pro kaktusy, pro balkónové rostliny a mnohé další.
• hnojení
Pravidelné hnojení má velký vliv na zdravý růst rostliny. Hnojivo používáme dle přiloženého návodu a doporučených dávek. Existuje několik typů ve formě tablet, tekutého hnojiva, hnojiva obsaženého v substrátu, rozpustný prášek, granulát, tyčinky.
Nezáleží na tom, jaký druh či barvu květu zvolíme, jelikož přirozený tvar, barva a vůně pokojových rostlin zkrášlí téměř každý interiér.
Článek Pokojové rostliny byl publikován 29. září 2008 v 18.45 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Masožravé rostliny 15.05.2009 08.00
- Pokojové rostliny - druhy 29.05.2009 14.00
- Pokojové rostliny a světlo 05.06.2021 09.00
- Jak vybrat akvarijní rostliny? 12.02.2020 00.00
- Květináče Lechuza – krásné rostliny bez starostí 14.06.2012 00.00
Top 10
- Gservis.cz katalog rodinných domů 2009
- Koupelnový nábytek je významným prvkem koupelny - víte, jaký vybrat?
- Plast, sklo nebo nerezová ocel. Jaký materiál je nejlepší pro uschování potravin?
- Advent je tu!
- Polička – pravý či levý úhel
- Venkovní hadice si zaslouží zimní spánek - v teple!
- Dýchejte čistý vzduch i v pohodlí domova: proč si pořídit čističku vzduchu právě teď
- Zamilujte se znovu do vaření – se správně zvolenými kořenkami II.díl
- Jak zmrazit bylinky na konci sezóny
- Dřevěná koupelna - pro náročné klienty i milovníky relaxace
Tagy
dekorace nábytek zahradní nářadí sedací soupravy, pohovka kuchyně bydlení Jak vyčistit sametové polštáře? Zahrada kočičí tráva
Doporučujeme
Na nic nečekejte a pořiďte si nový byt v Praze již od 1,2 milionu Kč včetně DPH, na výběr mnoho lokalit.
Do bytu či domu kvalitní dřevěnou podlahu.
S bydlením je silně spojena i rekreace a dovolená, hlavně po dobře odvedené práci. Dopřejte si příjemnou dovolenou a vyberte si na MegaUbytko.cz ubytování na Jižní Moravě, kde zažijete relax a zábavu během celého roku.