Pokojové rostliny

Tagy:  pokojové květiny, rostliny, kvetoucí rostliny

Sponzorované odkazy:

Pokojové rostliny

Pokojové květiny jsou dominantním a nádherným doplňkem každého interiéru, ve kterém vytvářejí harmonické spojení s přírodou. Psychologové tvrdí, že pěstování květin snižuje stres a odvádí pěstitele od starostí a vzbuzuje v člověku smysluplnou radost a určité vnitřní uspokojení. Rostliny však mají i dobrý vliv na naše zdraví, jsou výborným pomocníkem při svlažování suchého vzduchu z ústředního topení a filtrují prach, který se usazuje na jejich listech. Během dne produkují v malém množství kyslík, některé druhy rostlin dokáží filtrovat škodlivé látky ze vzduchu.

S původním pěstováním pokojových rostlin začali Skandinávci, kteří si chtěli kompenzovat nedostatek přírody v dlouhém zimním období. Širší využití rostlin v domácnostech začalo až po druhé světové válce a postupně se stalo pevnou součástí moderních interiérů domácností, státních i veřejných prostor a v neposlední řadě komerčních budov.

Výběr rostliny

Zdravou rostlinu poznáme podle její skladby těla, měla by být dobře a pravidelně rostlá, obsahovat více výhonků s pevnými listy, bez jakýchkoliv nedostatků. Rostliny se žlutohnědými skvrnami na listech nebo s uschlými špičkami listů raději nekupujte. Kvetoucí rostliny by měly mít několik dalších dobře vypadajících poupat k rozkvětu. Substrát by měl být vlhký, bez jakýchkoliv stop mechu. Vybírejte pouze ty rostliny, které jsou opatřeny jmenovkou a návodem na pěstování, popř. si tyto údaje vyžádejte u prodavače.

Podmínky pro pěstování

Každá rostlina vyžaduje ke svému růstu jiné pěstební podmínky. Základním pravidlem pro zdárné pěstování rostlin je určité množství světla, vzdušná vlhkost a teplota vzduchu.

Množství světla

• prostor s přímým sluncem – na tato místa stavíme rostliny, které potřebují po celý den přímé slunce
• prostor s nepřímým sluncem – ideální podmínky především pro rostliny z tropických deštných pralesů a palmy, které vyžadují hodně světla, ale ne přímé slunce
• stinný prostor – vhodné pro exotické rostliny

Všeobecně lze říci, že rostliny spíše vyžadují stanoviště s nepřímým sluncem, ale s dostatkem světla.

Vzdušná vlhkost

Většině rostlin dobře prospívá vlhkost alespoň 40 %. Běžná pokojová vlhkost je však maximálně do 18 %, tudíž bez řádného a pravidelného zavlažování budou rostliny trpět jejím nedostatkem. Vlhkost můžeme zvýšit například pravidelným rosením nebo elektrickým zavlažovačem vzduchu.

Teplota vzduchu

• chladnomilné rostliny – ideální teplota je v rozmezí 10 – 15 ºC
• teplomilné rostliny – ideální teplota je v rozmezí 15 – 22 ºC

Nesprávné rozložení květin do určitého teplotního prostoru může mít za následek např. kratší dobu kvetení, popř. rychlejší vývoj a záhy uhynutí rostliny.

Péče o pokojové rostliny

Každý typ rostliny vyžaduje jiné množství zálivky, které závisí na ročním období a vývojovým zvykům daného typu rostliny..

pravidelná zálivka

Snažme se zalévat rostlinu dle její potřeby, jelikož hodně i málo vody může rostlině uškodit. Rostlinu zaléváme tehdy, když je substrát sušší. Voda by měla dosahovat pokojové teploty a nízký obsah vápna.

přesazování rostlin

Rostlina by se měla přesazovat na začátku období růstu, kdy jsou dobře vyvinuté kořeny. Po přesazení rostlinu minimálně po dobu jednoho měsíce nehnojíme. Pokud uvidíme, že kořeny prorůstají ven z květináče nebo horem ze substrátu je nutné v co nejbližší době rostlinu přesadit.

zemina

Nepraktičtějším řešením je koupě již hotové, dobře namíchané zeminy, kterou lze koupit v každém květinářství či zahradnických potřebách. Na trhu existuje několik druhů zeminy, např. pro pokojové zelené květiny, pro kvetoucí rostliny, pro kaktusy, pro balkónové rostliny a mnohé další.

hnojení

Pravidelné hnojení má velký vliv na zdravý růst rostliny. Hnojivo používáme dle přiloženého návodu a doporučených dávek. Existuje několik typů ve formě tablet, tekutého hnojiva, hnojiva obsaženého v substrátu, rozpustný prášek, granulát, tyčinky.

Nezáleží na tom, jaký druh či barvu květu zvolíme, jelikož přirozený tvar, barva a vůně pokojových rostlin zkrášlí téměř každý interiér.

Článek Pokojové rostliny byl publikován 29. září 2008 v 18.45 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...