Pokojové rostliny - druhy

Tagy:  pokojové květiny, rostliny, aloe vera, fíkus, dracena, datlovník

Sponzorované odkazy:

Pokojové rostliny - druhy

Pokojové rostliny neodmyslitelně patří k doplňkům každého interiéru, které přispívají k utvoření celkové atmosféry a pozitivnímu ovlivnění klima. Zelená barva příznivě působí na lidský organismus, uvolňuje psychické napětí a blahodárně působí na unavené a bolavé oči.

Zimní zahrada

Zimní zahrada je místnost, která je propojena s centrální částí domu, nejčastěji obývacím pokojem nebo prostornou vstupní halou. Celoročně obytný prostor, je místem, do kterého chodíme relaxovat, odpočívat, načerpávat novou energii a obdivovat krásy přírody, která velice dobře působí na psychiku člověka. Při výběru rostlin musíme vzít v potaz naše časové a pěstební podmínky, které můžeme rostlinám věnovat. Efektivně působí rychle rostoucí zelené rostliny, které vytvářejí plazivé liány nebo tropické druhy, které nevyžadují pravidelnou zálivku a dostatek světla.

Podmínky pro pěstování pokojových rostlin

Všeobecně můžeme říci, že každá rostlina ke svému růstu potřebuje především světlo a vodu, náročnější typy vyžadují určitou teplotu a vzdušnou vlhkost. Výběr rostlin tudíž podřiďme podmínkám, které jim můžeme v našem domě nabídnout. Pokud si pokojové rostliny pořizujeme pouze za účelem dekorace, volme takové typy, které nevyžadují pravidelnou zálivku, rosení, přihnojování a časté přesazování. Na tuzemském trhu můžeme vybírat z nepřeberně široké nabídky rostlin, které mají snížené nároky na pěstební podmínky.

Datlovník

Datlovník patří do skupiny rostlin, které ke svému růstu nevyžadují vyšší vzdušnou vlhkost, tudíž nacházejí optimální podmínky k růstu téměř ve všech interiérech. Palma datlovníku se vyznačuje pichlavými listy, které vyrůstají z mohutnějšího kmene. Rostlina velmi dobře snáší suchý vzduch, ke svému růstu však potřebuje dostatek světla a pravidelnou zálivku.

Dracena

Nenáročná subtropická rostlina pocházející z Afriky nebo Asie je k dostání v několika desítkách druhů, které se od sebe liší tvarem listů, zbarvením a celkovým vzrůstem. Dracéně se velmi dobře daří v lehčím polostínu, jejím nepřítelem je přímé polední slunce. Typickým stanovištěm může být prostor v blízkosti ústředního topení, vyžaduje sušší vzduch a teploty v rozmezí 18 – 27 ºC. Menší typy draceny velmi dobře vyniknou na květinových stolcích nebo poličkách, větší rostliny výrazně oživí každý interiér.

Fíkus

Na tuzemském trhu můžeme vybírat fíkusy z několika výškových provedení, od těch nejmenších, které dorůstají do výšky několika desítek centimetrů až po ty největší, které měří několik metrů. Mohutná a vysoká rostlina velmi dobře vynikne v prostorných halách, ve které se stává dominantním prvkem. Velmi oblíbeným bytovým fíkusem je ficus benjamina s kožovitými 6 cm dlouhými listy. Rostlina není náročná na teplo, velmi dobře prospívá v prostorech s nižší vzduchovou vlhkostí, nevyžaduje pravidelnou zálivku.

Aloe

Rostlina, pocházející z Jižní Afriky se v našich domácnostech pěstuje především pro svoje léčivé účinky, které se získávají ze šťávy a dužniny. V domácích podmínkách můžeme šťávu použít na různé spáleniny, drobné rány, k výrobě domácích masek či jako přísadu do pleťových krémů. Charakteristickým rysem jsou dlouhé, úzké listy, které jsou po stranách opatřeny pichlavými výrůstky. Aloe patří k velmi nenáročným rostlinám, jejichž stanovištěm mohou být světlé a sušší místnosti, v letních obdobích jim velmi prospívá balkónové či zahradní umístění. Rostliny nevyžadují pravidelnou zálivku ani přihnojování, přesazování postačí provést jednou za šest až sedm let.

Ať už se rozhodneme pro jakoukoliv pokojovou rostlinu, neměli bychom zapomínat na obalový materiál, který by měl ladit především s prostorem, ve kterém bude rostlina umístěna. Květinové obaly splňují nejen funkci praktickou, ale i funkci estetickou, jelikož velmi působivě oživí interiér. Tuzemský trh nabízí neuvěřitelně širokou nabídku obalových materiálů, které jsou vyrobeny z glazované keramiky, kovu, kameniny, lýka, skla, plastu či bambusu. Výběr pokojové rostliny a květinového obalu záleží tedy pouze na našem osobním vkusu.

Článek Pokojové rostliny - druhy byl publikován 29. května 2009 v 14.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...