Léto pod pergolou - jak si užít pohodlí a správně pečovat o zahradní nábytek

Sponzorované odkazy:

Léto pod pergolou - jak si užít pohodlí a správně pečovat o zahradní nábytek

Léto je obdobím, kdy se většina z nás stěhuje ven na zahrady a zahrádky. Na terase, pod pergolou nebo na zahradě trávíme dlouhé hodiny – od ranní kávy až po večerní posezení s přáteli. A právě zahradní nábytek se v těchto chvílích stává centrem všeho dění. Nabízí pohodlí, prostor k odpočinku i zázemí pro grilování a letní slavnosti. Aby nám dobře sloužil po celou sezónu, je důležité vybrat správný materiál a nezanedbat pravidelnou péči.

Na trhu najdeme několik typů zahradního nábytku, každý s jinými vlastnostmi. Dřevěný nábytek působí přirozeně a elegantně, navíc se v létě nerozpaluje tak jako kov. Vyžaduje ale pravidelnou údržbu – ideálně alespoň jednou ročně nový nátěr, případně olej nebo impregnaci, aby odolal vlhkosti a slunci. Kovový nábytek je pevný a stabilní, hodí se do modernějších exteriérů, ale v horku se může nepříjemně rozpálit a při zanedbání ochranného nátěru hrozí koroze.

Oblíbenou volbou je také nábytek z umělého ratanu. Je lehký, odolný, nevyžaduje téměř žádnou údržbu a dobře snáší déšť i slunce. Kdo hledá cenově dostupné řešení, může sáhnout po plastovém nábytku. Ten je sice lehký a snadno se udržuje, ale časem může křehnout a ztrácet barvu – zejména pokud je neustále vystaven přímému slunečnímu záření.

Vedle klasických židlí, lavic a stolů si na zahradách stále více nacházejí místo i závěsná křesla a houpací sítě. Poskytují dokonalý prostor pro relaxaci a klidné letní podvečery, ale i ony si zaslouží péči. Textilní části by měly být po dešti vždy důkladně vysušeny, jinak hrozí vznik plísní nebo zatuchlého zápachu. Pokud je to možné, doporučuje se sítě i závěsná křesla mimo sezónu skladovat na suchém místě. Když je necháváme venku, vyplatí se používat ochranné obaly a při silném větru je raději sundat, aby se nepoškodily uchycovací prvky nebo nedošlo k protržení látky.

Jakmile nábytek umístíme ven, začíná jeho zatěžkávací zkouška. Drobky, mastnota z grilovaného masa, kečup, hořčice, zmrzlina, rozlitá káva i sklenka vína – to všechno se může podepsat na jeho vzhledu. Největší zátěž často odnáší polstrování. Pokud máte potahy, které lze sundat a vyprat, máte vyhráno. U nesnímatelných látek pomůže hadřík s trochou saponátu nebo jemný čistič na čalounění. Mastné skvrny lze odstranit pomocí pasty z jedlé sody a vody, na ovocné fleky zase funguje citronová šťáva. Důležité je zasáhnout co nejdříve, než se nečistota vsákne.

Během sezóny je vhodné nábytek jednou za čas omýt – stačí vlažná voda a běžný čisticí prostředek. Dřevěné plochy je dobré přetřít ochranným olejem, kovové části zkontrolovat, zda někde nezačíná rezivění. Ratanový nábytek jednoduše omyjeme hadicí, plastový lze očistit i octovou vodou, která si poradí s usazeninami a vrátí mu svěží vzhled.

Když se blíží déšť, je ideální nábytek přikrýt nepromokavou plachtou nebo jej přemístit pod střechu. Polstrování bychom měli vždy ukládat do sucha – nejlépe do plastového boxu nebo alespoň pod přístřešek. Vlhkost, ať už z deště nebo ranní rosy, může potahy znehodnotit nebo způsobit plísně.

Zahradní nábytek je v létě něco jako venkovní obývací pokoj. A když mu věnujeme trochu pozornosti, odmění se nám pohodlím, krásným vzhledem i dlouhou životností. Terasa se pak stává místem, kde je radost trávit každou volnou chvíli – ať už sami s knihou, nebo při společném posezení s rodinou a přáteli.

Článek Léto pod pergolou - jak si užít pohodlí a správně pečovat o zahradní nábytek byl publikován 2. července 2025 v 07.00 v rubrice Zahrada. Autorem článku je Petra Havlíková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...