Venkovní hadice si zaslouží zimní spánek - v teple!

Sponzorované odkazy:

Venkovní hadice si zaslouží zimní spánek - v teple!

Na podzim nevíme pro samou práci na zahradě, kam dříve skočit. Nezapomeňte prosím na to, abyste včas a řádně zazimovali zahradní hadici a postarali se také o vodovodní kohoutek, na který je hadice napojena. Vypněte v něm vodu, raději tento kohoutek i zateplete, ať nemusíte během mrazivých dnů řešit zamrzlou a prasklou vodu. Zejména u starých domů s kovovými trubkami a kohoutky se toto bohužel stává. A jak je jistě i vaším heslem – problémům je lepší a levnější předcházet, než je zbytečně řešit. Tak se pojďte pustit do čtení, ať si můžete hadici dojít odborně uklidit.

Hadice

Během jara a léta jsou vaše zahradní hadice našimi nejlepšími pomocnicemi. Denně jsou v pohotovosti, ať již potřebujeme zalévat, či si umýt ruce, osvěžit unavené a opuchlé nohy, vypláchnout kolečko od hlíny. Na vše se hadice hodí. Není proto divu, že si zaslouží zimní spánek, aby nám na jaře mohla ušetřit nejen práci, ale i bolavá záda a ramena od tahání těžkých konví s vodou.

I když by to možná přežila, nenechávejte nikdy zahradní hadici připojenou ke kohoutku. Voda v kohoutku, ale i hadici může zamrznout, poškodí nejen hadici, ale může dojít i k poškození vodovodního potrubí. Zahradní hadici tak v každém případě ještě naposled použijte, ujistěte se, že při odpojení v ní nezůstane žádná voda. Pověste ji třeba na bidlo, aby z ní vytekly poslední kapky drahocenné vody.

Po uschnutí bude správný čas vypuštěnou hadici zavinout – nedělejte příliš malé kolo, zbytečně by se hadice mohla poškodit. Aby se vám zahradní hadice lépe skladovala, můžete ji na několika místech svázat provázkem, či ji svázat páskou, ani provázek, ani páska by však neměly hadici příliš škrtit, stačí velmi volné omotání. Ujistěte se, že pod provázek v klidu strčíte prst. Práci vám ušetří i speciální kotouč, na kterém se dražší hadice obvykle prodávají.

Takto vysušenou a svázanou hadici neskladujte venku, i když v ní není voda, i tak by ji mohl mráz poškodit. Raději zahradní hadici najděte suché a chráněné místo na zimní odpočinek v kůlně, či v garáži. Nejlepší bude, pokud hadici pověsíte na předem připravený háček. Budete-li hadici někam pokládat, vyvarujte se toho, abyste na ni položili nějaké těžké věci, které by mohly hadici zdeformovat a zapříčinit tak její poškození. Na konec hadice umístěte například igelitový pytlík, aby si v jejích útrobách neudělali v zimě škůdci a hmyz nové bydlení.

Venkovní kohout

Vypněte venkovní vodu, zvenku povolte kohout, snažte se, aby vytekla všechna přebytečná voda. Na venkovní kohouty se na zimu dají přidělat speciální záslepky, to však nezaručí, že v něm voda nezamrzne. Snadno však venkovní kohout zabezpečíte před zmrznutím například bublinkatou fólií, zbylým polystyrenem, molitanem apod. Pečlivě venkovní kohout omotejte, chcete-li mít jistotu, klidně na něj přiklopte nějaký pevný květináč, který bude tvořit bariéru mezi kohoutem, zateplením a venkovními mrazy. Nezapomeňte během zimy okolí venkovního kohoutu zkontrolovat, zda někde neukapává, mohlo by to poškodit nejen fasádu, ale i okolní chodník.

Článek Venkovní hadice si zaslouží zimní spánek - v teple! byl publikován 26. listopadu 2024 v 07.00 v rubrice Zahrada. Autorem článku je Petra Havlíková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...