Domovní čistírny odpadních vod (ČOV)
Sponzorované odkazy:
Současné platná legislativa povoluje provoz domovních čistíren buď cestou klasického vodoprávního řízení s následným vydáním „Povolení o nakládání s vodami“ nebo se nově postupuje jednodušším způsobem, na tzv. ohlášení. Za jakých podmínek vám ČOV povolí se vždy před jejím zakoupením informujte na místně příslušném stavebním úřadě, resp. na příslušném vodoprávním úřadě, kde Vám sdělí podrobnosti.
Současné možnosti likvidace odpadních vod v rodinných domech
Pokud nemáte rodinný dům napojený na obecní kanalizaci, můžete řešit likvidaci odpadních vod několika způsoby. Jímkou, tedy vodotěsnou bezodtokou nádrží, jejíž obsah se pravidelně vyváží na obecní ČOV, septikem se zemním filtrem – jiný už vám nepovolí a nebo domovní čistírnou. Z domovní čistírny odtéká vyčištěná voda do povrchových vod, dešťové kanalizace nebo se odvede k zasakování do vod podzemních. Pokud máte v blízkosti domu, a tedy i čistírny, potok, řeku nebo rybník, pak je nejlepším způsobem likvidace vyčištěné odpadní vody její vypouštění do této vodoteče. Získat totiž povolení k zasakování, bývá na úřadech nejvíce složité. Nebo můžete situaci vyřešit domovní čistírnou se zásobní nádrží na vyčištěnou vodu. Tato varianta předpokládá další využití odpadní vody majitelem, obvykle k zalévání pozemku. V tomto případě je na vodoprávním úřadu rozhodnutí, zda se jedná o vodní dílo či nikoliv a jaké úřední náležitosti musí stavba splňovat. Proto je nutné tyto věci na úřadech zjistit a zařídit předem, neboť provozovatel vodního díla má před zákonem svoje povinnosti.
Výběr té správné čistírny
Čistírnu odpadních vod vybíráme podle toho, jaké množství odpadní vody má likvidovat. To se odvíjí od počtu obyvatel, kteří v domě žijí. Při výpočtu spotřeby vody pro výběr vhodné čistírny se vychází z normativní specifické spotřeby, která vychází 150l/den pro jednu osobu. I tak je výběr pouze orientační a po konzultaci a bližší specifikaci potřeb zadavatele je možné výběr provést přímo na míru.
Povinnosti provozovatele čistírny odpadních vod
Pokud se rozhodnete čistit odpadní vodu v domovní čistírně s vypouštěním předčištěné vody do povrchových nebo podzemních vod, berete na sebe povinnosti provozovatele vodního díla. Ty Vás zavazují k vypracování projektu čistírny, na jehož základě dostanete vodoprávní povolení. To se skládá ze stavebního povolení a z povolení k nakládání s odpadními vodami, které vám určí stupeň čištění odpadní vody, způsob její kontroly (odběr vzorků) a jak s ní dále nakládat. Po splnění těchto náležitostí už budete spokojeně využívat všech výhod bydlení v rodinném domě.
Článek Domovní čistírny odpadních vod (ČOV) byl publikován 13. dubna 2012 v 00.00 v rubrice Dům. Autorem článku je Eva Šebestová. Pro diskusi slouží komentáře (1).
Podobné články
- Jak vybrat domovní čistírnu odpadních vod? 27.08.2023 23.30
- Moderní domovní číslice 11.01.2010 00.00
- Moderní domovní zvonky od společnosti SPORE 31.03.2010 00.00
- Žumpy a septiky: nezbytná nutnost některých staveb 27.06.2011 11.00
- Nová chata bez kanalizace 20.02.2018 23.00
Top 10
- Koupelnový nábytek je významným prvkem koupelny - víte, jaký vybrat?
- Gservis.cz katalog rodinných domů 2009
- Úklidový kalendář na rok 2021
- Růžové doplňky do každého bytu
- Tipy na dárky pro kolegyně? Tyto jsou skvělé!
- Plast, sklo nebo nerezová ocel. Jaký materiál je nejlepší pro uschování potravin?
- Advent je tu!
- Venkovní hadice si zaslouží zimní spánek - v teple!
- Saunování zažívá boom - proč mít doma svoji vlastní saunu?
- Jak zmrazit bylinky na konci sezóny
Tagy
dekorace nábytek zahradní nářadí sedací soupravy, pohovka kuchyně bydlení Jak vyčistit sametové polštáře? Zahrada kočičí tráva
Doporučujeme
Na nic nečekejte a pořiďte si nový byt v Praze již od 1,2 milionu Kč včetně DPH, na výběr mnoho lokalit.
Do bytu či domu kvalitní dřevěnou podlahu.
S bydlením je silně spojena i rekreace a dovolená, hlavně po dobře odvedené práci. Dopřejte si příjemnou dovolenou a vyberte si na MegaUbytko.cz ubytování na Jižní Moravě, kde zažijete relax a zábavu během celého roku.