Nová chata bez kanalizace

Tagy:  žumpa, jímka, povolení k vybudování jímky, výběr žumpy, jímka u chaty

Nová chata bez kanalizace

V případě, že jste si pořídili novou chatu, která není vybavena kanalizací, budete u ní potřebovat vybudovat jímku pro shromažďování fekálii. Jímka je nejvhodnější pro málo obývané nemovitosti s malou produkcí odpadních vod.

Nejlepší volbou jsou betonové jímky, které jsou pevné a mají dlouhou životnost. Žumpa nevyžaduje skoro žádnou údržbu, pouze pravidelné vyvážení fekálním vozem, které z jímky odčerpává obsah prostřednictvím litinového víka, jež zároveň zabraňuje vniku odpadu do prostoru žumpy. Čím více osob využívá objekt, tím vyšší je produkce odpadních vod a tím častěji je třeba vyvážet jímku. Berte v úvahu, že průměrná produkce odpadních vod u jednoho člověka je 100 litrů za den a vývoz žumpy stojí kolem 1 000 korun. Pokud chcete chatu využívat často, zvolte raději objemnější jímku, která je sice dražší, ale nemusí se tak často vyvážet. Prohlédněte si ukázky realizací betonových jímek v Ostravě:

Umístění betonové jímky, foto: DobreŽumpyUmístění betonové jímky, foto: DobreŽumpy
Připravená betonová jímka, foto: DobreŽumpyPřipravená betonová jímka, foto: DobreŽumpy

Povolení od úřadu

Nejprve si na stavebním úřadu vyřídíte umístění stavby územním souhlasem, což je jednodušší způsob než územním rozhodnutím u jiných staveb. Územní souhlas bude vydán, pokud je jímka umístěna v zastavěném území (ploše), pokud se podstatně nezmění poměry v území a nevyžaduje se nová technická infrastruktura. Dále je potřeba souhlas s ohlášením stavebnímu úřadu v případě, že je podzemní stavba do 300 m2 zastavěné plochy, do 3 m do hloubky a nejedná se o vodní dílo, což se v případě bezodtokové jímky nejedná.

Montáž betonové jímky, foto: DobreŽumpyMontáž betonové jímky, foto: DobreŽumpy

Nutné nezbytnosti provedení žumpy

Jímka musí být odolná tíhovým účinkům jejího obsahu, zásypu, zatížení z povrchu nad ní a také vztlaku podzemní vody v případě částečného umístění pod hladinou vodní. Prosto žumpy musí být odvětrán, poklop musí mít průměr nejméně 60 cm s litinovým zamykatelným poklopem. Žumpa se umístí 1 m pod terén kvůli tepelné izolaci. Vhodná je zároveň signalizace maximálního naplněné, aby nedošlo k předčasného naplnění. Při kolaudaci je třeba doložit protokol o zkoušce vodotěsnosti žumpy. U betonové jímky to nebude žádný problém. Na tomto odkazu najdete ukázky realizací betonových jímek v Olomouci.

Po vybudování žumpy

Když už máte novou jímku, můžete si pořídit i nové praktické závěsné WC, které můžete zabudovat i do sádrokartonu. Praktické a moderní WC můžete zavěsit do jaké výšky chcete, vyberete si tvar a rozměr jaký vám bude nejlépe vyhovovat. Nespornou výhodou je rovněž skrytí splachovací nádržky a přívodu vody ve zdi, což je vhodné do malého prostoru.

Článek Nová chata bez kanalizace byl publikován 20. února 2018 v 23.00 v rubrice PR články. Autorem článku je Karolína Arnoštová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Co musíte udělat, než se léto zeptá?
  2. Trendy interiérového designu na léto 2024
  3. Jak si květinami ozdobit interiér?
  4. Letní trendy v oblasti bydlení
  5. Toužíte o krásné předzahrádce s odolnými květinami?
  6. Červenec na zahradě
  7. Jak se zbavit slimáků?
  8. Jak si omylem do zahrady nepřilákat hady?
  9. Je lepší rekonstruovat anebo prodat nemovitost?
  10. Jaké jsou hlavní zahradní trendy 2024?

Tagy

bydlení nábytek zahrada stěhování kuchyně dekorace zabezpečení domu keře židle

Doporučujeme

Na nic nečekejte a pořiďte si nový byt v Praze již od 1,2 milionu Kč včetně DPH, na výběr mnoho lokalit.

Do bytu či domu kvalitní dřevěnou podlahu.

S bydlením je silně spojena i rekreace a dovolená, hlavně po dobře odvedené práci. Dopřejte si příjemnou dovolenou a vyberte si na MegaUbytko.cz ubytování na Jižní Moravě, kde zažijete relax a zábavu během celého roku.