Vyplňme prázdný prostor knihovnou

Tagy:  knihovna, knihy, domácí knihovna, police na knihy

Sponzorované odkazy:

Vyplňme prázdný prostor knihovnou

Prázdnou stěnu interiéru můžeme oživit vkusnou tapetou, vyplnit vestavěnou skříní, obohatit o moderní interiérové doplňky nebo využít jako knihovnu. Pokud patříme k vášnivým čtenářům jakékoliv literatury zpravidla musíme řešit prostor, který bude sloužit pro uložení knih. Nejvhodnější variantou řešení tohoto problému je sestavení knihovny nebo knižního nábytkového programu.

Typy knihoven

Pokud jsme majiteli několika stovek knižních titulů měli bychom zvolit knihovnu sahající až ke stropu. K přednostem vysokých knihoven patří stoprocentní využití daného prostoru a estetická stránka. Naopak nevýhodou je velmi špatná dostupnost ke knihám nacházejících se v horních policích. Vysoké knihovny tedy musí být doplněny bytelným pojízdným žebříkem, který se zaklesne do vodících lišt nacházejících se příčným směrem.

Ke standardním interiérovým typům knihoven patří jednoduché policové systémy nebo regály, které působí vzdušněji a příliš nezatěžují prostor. Tento typ polic se vyrábí v různých tvarových i velikostních provedeních, výběr záleží především na naší potřebě užití.

Doplňkový program knihoven

Interiérová knihovna může disponovat klasickými policemi nebo přihrádkami, do kterých se knihy skládají jedna vedle druhé. Knihovnu však můžeme obohatit o různé zásuvky a šuplíky, do kterým leze ukládat např. knihy častěji používané nebo naopak používané méně. Praktickým pomocníkem jsou výsuvné desky, na které si knihy nebo časopisy během výběru pokládáme. K velmi potřebným doplňkovým systémům patří osvětlení, které by mělo být umístěno v horní části stěny tak, aby dokonale sloužilo pro snadnější výběr knih.

Design knihoven

Knihovny a knižní nábytkové sestavy se vyrábějí v nejrůznějším materiálovém, tvarovém a designovém provedení. Výběr bychom měli přizpůsobit danému interiéru a designově začlenit do místnosti tak, aby se vkusně snoubil s ostatními nábytkovými prvky. Knihovny zpravidla disponují otevřeným prostorem, v některých případech se setkáme s knihovnami zasklenými, které však působí dojmem optického zmohutnění. Skleněná dvířka nám nedokážou pomoci ani od usazujícího se prachu, ba naopak díky nemožnosti víření vzduchu se prach těžce usazuje nejen na policích, ale i knihách. Naopak v knihovnách otevřených se prach na prostoru dlouho neudrží a v konečném důsledku bude prachová vrstva daleko tenčí než u polic zasklených.

Pro menší počet knih dostatečně postačí nábytkové knižní systémy, které jsou řešeny formou otevřených polic a uzavřených skříněk. Jednotlivé police mohou být volně rozmístěny po stěně, nebo vkusně zkombinovány s uzavřenými skříňkami a vytvořit tak knižní stěnu. K nejoblíbenějším materiálům, ze kterého se knižní police vyrábějí patří dřevo nebo imitace dřeva.

Článek Vyplňme prázdný prostor knihovnou byl publikován 19. srpna 2009 v 00.00 v rubrice Nábytek. Autorem článku je Ing. Šárka Jalčová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...